اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

ارائه برچسب استاندارد به اصناف زنجانی

ارائه برچسب استاندارد به اصناف زنجانی

مدیرکل استاندارد استان زنجان، از تهیه و ارائه برچسب استاندارد به صنوف زنجان برای نخستین‌بار در کشور خبر داد.

داوود کارگرزاده ، با اشاره به کنترل بازار در قالب طرح طاها، اظهار کرد: از سال ۸۸ به منظور استانداردسازی، حفظ سلامت و ایمنی جامعه از طریق کنترل کیفیت اقلام موجود در بازار اعتمادسازی و توجه جامعه به کیفیت مطلوب محصولات سازمان ملی استاندارد ایران نسبت به اجرای طرح هماهنگ استاندارد طاها اقدام می‌کند. در این طرح بازرسان استاندارد ضمن مراجعه به مراکز صنفی استان توضیحات لازم در خصوص کالاهای مشمول استاندارد و لزوم رعایت آن‌ها را به مسئولان صنفی ارائه کرده و سپس به بازرسی از کالاهای مورد عرضه و فروش در مرکز می‌پردازند.

وی افزود: کالاهای مشمول استاندارد اجباری فاقد علامت استاندارد، جعل علامت استاندارد، تاریخ مصرف کالاها دارای علامت استاندارد منقضی شده، کالاهای دارای علامت استاندارد به لحاظ بازرسی مغایر با استاندارد، استفاده از ظروف و بسته‌بندی مخصوص کالاهای دارای علامت استاندارد به قصد تقلب و غیره در راستای طرح طاها در سطح بازار پایش می‌شود.

این مسئول ادامه داد: چنانچه کالاهای موجود در واحدهای صنفی منطبق با یکی از حالات باشد، بازرسان مکلف‌اند ضمن رعایت قوانین و مقررات مربوطه، نسبت به توقیف کالاهای مذکور اقدام کنند.

مدیرکل استاندارد استان زنجان از تهیه و ارائه برچسب استاندارد به صنوف زنجان برای نخستین‌بار در کشور خبر داد و گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون، بازرسی از مراکز صنفی استان در همه صنایع تحت پوشش اعم از غذایی و کشاورزی، نساجی و چرم، بسته‌بندی و سلولزی، شیمیایی، خودرو نیرومحرکه، برق و الکترونیک، ساختمانی و معدنی، انرژی و محیط زیست، مکانیک و فلزشناسی را انجام دادند که در مجموع ۱۵۹۴ مورد بازرسی را شامل می‌شود.

کارگرزاده تصریح کرد: از ۱۵۹۴ مورد بازرسی انجام گرفته از مراکز صنفی استان تاکنون، ۸۵ مورد از مراکز صنفی با ۱۴۶ فرآورده مغایر شناسایی و توقیف شده است. ۱۴۱ مورد از بازرسی‌ها نیز مربوط به لوازم یدکی خودرو بوده و در این بازرسی‌ها تعدادی از اقلام مغایر استاندارد شناسایی و توقیف شده است که گزارش آن ماهانه به سازمان صمت استان جهت بررسی و اقدام قانونی ارسال می‌شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبات کارگروه تنظیم بازار استان، بازرسی از مراکز صنفی لوازم یدکی استان به صورت گشت مشترک، بازرسان سازمان صنعت و معدن، اداره‌کل استاندارد و اتحادیه لوازم یدکی‌فروشان است./ایسنا

کپی