اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

12 پرونده قتل در ایلام به صلح وسازش رسید

12 پرونده قتل در ایلام به صلح وسازش رسید

رییس کل دادگستری استان ایلام گفت: در هفت ماه گذشته امسال ۱۲ فقره پرونده قتل در این استان به صلح و سازش منجر شده است.

علی دهقانی اظهار داشت: با همت و تلاش مجموعه دادگستری استان بویژه شورای حل اختلاف، هیات‌های صلح و سازش، روحانیون، بزرگان، مصلحان و ریش سفیدان استان تعداد ۱۲ پرونده قتل از ابتدای امسال با صلح و سازش مختومه شده است.


وی به جایگاه ویژه شورا‌های حل اختلاف در ارتقاء فرهنگ صلح و سازش در جامعه و کاهش آمار ورودی پرونده‌های محاکم قضایی اشاره کرد و افزود: در هفت ماه گذشته امسال ۲۵ هزار و ۸۵۶ فقره پرونده به شورا‌های حل اختلاف استان ارجاع شده که از این میزان ۲۴ هزار و ۴۱۳ پرونده معادل ۹۴.۴ درصد آن‌ها مختومه شده اند.

دهقانی یادآور شد: از کل پرونده‌های وارده به شورا‌های حل اختلاف استان تعداد ۱۷ هزار و ۳۲۴ پرونده قابلیت صلح و سازش داشته اند که از این تعداد پنج هزار و ۵۶۱ پرونده معادل ۳۲ درصد با صلح و سازش مختومه شده اند.

وی کاهش مراجعه مردم به محاکم قضایی، رفع اختلافات محلی، جلوگیری از طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها، کاهش هزینه‌های اصحاب دعاوی، رفع خصومت و پیچیده نبودن تشریفات آیین دادرسی را از دیگر ویژگی‌ها و مزایای دادرسی در شورا‌های حل اختلاف بیان کرد.

در استان ایلام ۱۳۷ شعبه شورای حل اختلاف فعال وجود دارد که از این تعداد ۶۸ شعبه شعب شهری و ۶۹ شعبه روستایی است .صدا وسیما 

کپی