اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

توپ جنگی کشف شده در انبار ضایعات به باغ چهلستون رفت

توپ جنگی کشف شده در انبار ضایعات به باغ چهلستون رفت

گروه ایران زمین - توپ جنگی که در انبار ضایعات کارخانه ذوب اصفهان کشف شد و احتمال داده می‌شود متعلق به سده‌های(880-1114خورشیدی)ودوران صفوی باشد به‌منظور مرمت و جانمایی به باغ چهلستون اصفهان منتقل شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی استان اصفهان در گفت‌و‌گو با «ایران» ضمن اعلام این مطلب گفت: پس‌از مطلع شدن از کشف این اثر تاریخی برای نگهداری و مرمت آن را به باغ چهلستون اصفهان منتقل کردیم که در حال حاضر مقدمات طراحی برای مرمت و نصب ارابه برای آن آغاز شده است.
فریدون الهیاری در پاسخ به اینکه این توپ جنگی آیا متعلق به دوران صفویه است افزود: گمانه زنی‌های اولیه حاکی از آن است که به احتمال زیاد این توپ جنگی متعلق به دوران صفویه باشد اما اثبات آن نیاز به مطالعات و تحقیق دارد که بعد از پاکسازی‌هایی که صورت خواهد گرفت انجام می‌شود تا راحت‌تر توسط کارشناسان بتوان بدنه آن را قرائت کرد. وی در جواب این سؤال که بعد از قرائت این اثر تاریخی به ثبت ملی خواهد رسید اظهار داشت: پس‌از مرمت و نصب و قرائت در صورت محرز شدن ارزش تاریخی و فرهنگی این اثر کارهای ثبت میراث منقول ملی انجام خواهد گرفت. وی به اسناد و تصاویر تاریخی از میدان امام اشاره و بیان داشت: در سفرنامه‌های گردشگران اروپایی نقل شده است که پادشاهان صفوی بویژه شاه عباس اول پس از پیروزی بر اشغالگران پرتغالی در مرزهای جنوب ایران و خلیج فارس تعدادی از توپ‌های غنیمتی از آنان را به میدان نقش جهان انتقال داده و در میدان در معرض دید عموم قرار دادند.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان لنجان نیز در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: با بررسی‌های کارشناسی مشخص شد که این توپ جنگی متعلق به دوران صفوی است که به احتمال زیاد در سده‌های گذشته در پادگان‌های دوران صفوی در اصفهان نگهداری می‌شد و پس از سقوط این سلسله دست به دست شده و سرانجام به‌منظور بازیافت به‌کارخانه ذوب آهن تحویل داده شده بود.
احمد فتحی با بیان اینکه این توپ جنگی تحویل اداره میراث‌ فرهنگی شهرستان لنجان و سپس واحد امانی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان شد تا مرمت شود افزود: بررسی‌ها برای مشخص شدن اینکه این توپ جنگی به‌طور دقیق از کجا به بخش ضایعات کارخانه ذوب آهن منتقل شده آغاز شده است.

کپی