اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
اگر درصد کمی از مردم هم محدودیت‌ها را رعایت نکنند طرح شکست می‌خورد

بندبازی روی خط ممنوعیت و محدودیت‌های کرونایی

بندبازی روی خط ممنوعیت و محدودیت‌های کرونایی
حمیرا حیدریان خبرنگار

اجرای طرح جدید محدودیت‌های کرونایی که از ابتدای آذر در سراسر کشورکلید خورد، تغییراتی در روند روزمره فعالیت‌های اقشار مختلف جامعه ایجاد کرد. طرحی که مسئولان آن را یک برنامه بر پایه کاملاً علمی، کارشناسی می دانند که براساس وضعیت بیماران ورودی و بستری در مناطق مختلف کشور اتخاذ شده است.

بسیاری از صنوف در شهرهای با وضعیت قرمز تعطیل شده‌اند و در شهرهای با وضعیت نارنجی نیز ممنوعیت فعالیت برای صنوف سطح دو، سه و چهار در نظر گرفته شد. همچنین ممنوعیت‌های ترافیکی در نظر گرفته شده برای شهرهای مختلف نیز روند عادی رفت‌وآمدها را تغییر داده و نظم کرونایی خاصی در مسیرهای بین شهری و همچنین در برخی خیابان‌های شهرهای با وضعیت قرمز ایجاد کرده است.استان‌هایی همچون اصفهان، ایلام، خراسان رضوی و مازندران از زمره این استان‌ها هستند که رنگ قرمز و نارنجی بر چهره آنها در ماهها و روزهای اخیر بیشتر از پیش نشسته است. ارزیابی‌ها هرچند کارشناسان و مسئولان را به‌نتایج مثبت این طرح امیدوار کرده اما از سوی دیگر نگرانی‌ها در خصوص رفتار عد ه‌ای که این محدودیت‌ها را رعایت نمی‌کنند وجود دارد. کارشناسان می‌گویند این طرح باید با حساسیت و دقت یک بند باز اجرا شود چراکه اگر درصد کمی هم این محدودیت‌ها را رعایت نکنند، طرح شکست می‌خورد.
آثار مثبت در اصفهان
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: استان اصفهان همزمان با سایر استان‌ها از اول آذرماه اقدام به اجرای طرح محدودیت‌های جدید برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا با هدف افزایش تاب‌آوری شهرها و در جهت محافظت از مردم کرد که طبق بررسی‌های انجام شده طی چند روز اخیر نتایج خوبی از آن به‌دست آورده‌ایم که نشان از همکاری و کاهش در روند این بیماری است.
منصور شیشه فروش سه شرط لازم برای موفقیت در اجرای این برنامه را آمادگی کامل، اقدام‌های منسجم و با ثبات و اجرای کامل برنامه‌ها عنوان کرد و اظهار داشت: هدف اصلی اجرای این طرح قطع کردن زنجیره انتقال ویروس کرونا و نظارت دقیق بر اجرای شیوه نامه‌های بهداشتی است و اگر برنامه‌های آن به‌طور کامل اجرا نشود این اهداف محقق نخواهد شد.
وی افزود: تیمی متشکل از پلیس راه، راهداری، اداره حمل‌ونقل شهرداری، بسیج و هلال احمر برای کنترل ترددهای جاده‌ای تشکیل شده است که در پی آن 10 ایستگاه پلیس راه در محورهای نائین – کاشان، اصفهان -نائین، اصفهان – شیراز، اصفهان -شهرکرد، عوارضی قمصر، دامنه، نائین، شهررضا، سمیرم و نجف آباد تردد خودروها کنترل و آنها را در صورت لزوم به‌سمت کمر‌بندی هدایت می‌کنند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف برابرقانون با آنها برخورد می‌شود. بر اساس آخرین رنگ‌بندی استان اصفهان، شهرستان‌های بُرخوار، بویین میاندشت، چادگان، خوانسار، خور و بیابانک، دهاقان، سمیرم، شاهین شهر ، میمه، فریدونشهر و نجف‌آباد در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان‌ها در وضعیت قرمز قرار دارند.
ثبات نسبی آمار کرونایی‌ها در خراسان رضوی
مدیرروابط عمومی و سخنگوی علوم پزشکی مشهد نیز در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: وضعیت استان خراسان رضوی از لحاظ شیوع بیماری کرونا طی آبان ماه سال‌جاری سیر صعودی داشته است و تا هفته آخر آبان ماه شرایط تا حدودی ثابت شد.
دکتر حمید رضا رحیمی با بیان اینکه آمار تعداد کل بیماران بستری در بیمارستان‌های استان دراوایل ماه آبان شیب تندی را نشان می‌دهد افزود: در هفته اول آبان ماه تعداد کل بیماران بستری شده 1671 نفر، در هفته دوم  1967 نفر و در هفته سوم 2127 نفر و در هفته آخر آبان ماه 2166 نفر می باشد که در هفته آخر شرایط تا حدودی به یک ثبات رسیده و سرعت این شیوع تا حدی کم شده است. وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی از جمله شهرمشهد جزو استان‌هایی است که شرایط بحرانی را می‌گذراند، اظهار داشت: در صورتی که 75 درصد مردم تمامی این محدودیت‌های اعمال شده و پروتکل‌ها را رعایت کنند می‌توانیم به نتیجه مثبت اعمال این طرح که از ابتدای آذرماه اجرایی شده‌است امیدوار باشیم اما اگر از این 75 درصد حتی 70 درصد به آن عمل کنند ما با شکست مواجه خواهیم شد.
اعمال محدودیت‌های کرونایی در ایلام جدی‌تر از گذشته
خیر‌الله فرماندار ایلام نیز در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: کنترل مبادی ورودی و خروجی این شهرستان همانند سایر استان‌ها از یکم آذرماه به مدت دو هفته طبق تصمیمات ستاد ملی کرونا و استان انجام شده و از ورود مسافران غیربومی تاکنون جلوگیری شده است.
 همچنین سرهنگ ابوالفضل کهزادی رئیس راهنمایی و رانندگی استان ایلام با بیان اینکه این طرح همزمان با طرح منع تردد در مبادی شهر ایلام از یکم آذرماه سال‌جاری با قاطعیت بیشتری اجرا و از رفت و آمد خودروهای با پلاک شخصی به سمت نواحی مرکزی شهر ایلام شامل خیابان‌های تختی، صاحب الزمان(ع) و سمندری جلوگیری شده است افزود: تردد تاکسی، اتوبوس، وسایل نقلیه امدادی، انتظامی و وانت بارهای حامل کالا مشمول این ممنوعیت‌ها نخواهد بود. وی در خصوص کارکنان ادارات که محل سکونت و کار آنان در دو شهرستان قرمز استان واقع شده است اظهار داشت: این افراد با معرفی خود از پلیس راه استان مجوز تردد دریافت خواهند کرد تا در سامانه دوربین‌های ثبت تخلفات مستثنی شوند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز در گفت‌و‌گو با «ایران» ازسیر صعودی شمار مبتلایان به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: تا دو روز گذشته تعداد ۲۱ هزارو ۲۹۵ نفربه این بیماری مبتلا شده‌اند. همچنین مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا کنون ۵۴۵ نفر بوده است.
کاهش ورودی خودروها در مازندران تا 70 درصد
معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران نیزگفت: در نخستین روز اجرای طرح همه شهروندان برداشت و تلقی متفاوتی از ممنوعیت‌ها داشتند و همین تلقی متفاوت سبب شد که در روزهای نخست، حضور کنجکاوانه‌ای در خیابان‌ها داشته باشند. قطعاً هرچه از اجرای طرح بگذرد هم مدارای مجموعه عمل کننده بیشتر می‌شود و هم همراهی مردم افزایش خواهد یافت.
حسین حسن‌نژاد با اشاره به روز اول اجرای طرح محدودیت شبانه  که بسیاری از شهروندان را دچار سردرگمی کرده بود اظهار داشت: بسیاری از شهروندان با این تصور که از ساعت ۲۱ به بعد نمی‌توانند به بیرون از خانه بروند، ساعات عصر را برای گشت در شهر انتخاب کردند که طبق مشاهدات عمدتاً نیز با خودرو این گشت و‌گذار انجام می‌شد. باید با اطلاع‌رسانی و مدارا تلاش کنیم که به وضعیت مطلوب در اجرای محدودیت‌ها برسیم. وی تردد خودروها با پلاک‌ بومی و افرادی که مجوز تردد دارند در داخل شهررا آزاد دانست و بیان داشت: طبیعی است که در روزهای ابتدایی طرح شاهد افزایش تردد در برخی ساعات بوده باشیم، اما مهم این است که زمینه مواجهه و تجمع فراهم نشود. یعنی این که در خانه بمانیم یا اگر هم به خارج از خانه آمدیم، در خودرو باشیم و فاصله را رعایت کنیم.
این مسئول با اشاره به اینکه طبق بررسی آماری در دو روز ابتدای اجرای این طرح شاهد کاهش تردد خودروها بوده‌ایم عنوان کرد: طبق تحقیقات انجام شده مشخص شد که در شهرهای مازندران به طور میانگین ۴۰ درصد تردد خودروهای ورودی نسبت به روزهای پنجشنبه و جمعه کاهش داشته است و پیش‌بینی می‌شود که این روند کاهشی تردد به مرور تا پایان طرح روزانه افزایش یابد و شاهد کنترل و کاهش تعداد مبتلایان به بیماری کرونا باشیم.
وی اظهار کرد: تاکنون در مبادی ورودی استان به‌طور میانگین بین ۵۵ تا ۵۷ درصد کاهش ورودی داشته‌ایم که این کاهش تردد در محور کندوان به ۷۰ درصد رسیده است.

نیم نگاه

معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران: طبق تحقیقات انجام شده مشخص شد که در شهرهای مازندران به طور میانگین ۴۰ درصد تردد خودروهای ورودی نسبت به روزهای پنجشنبه و جمعه کاهش داشته است. تاکنون در مبادی ورودی استان به طور میانگین بین ۵۵ تا ۵۷ درصد کاهش ورودی داشته ایم که  این کاهش تردد در محور کندوان به  ۷۰ درصد  رسیده است
 

کپی