اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹
«ایران» براساس گزارش شاخص قیمت کالاهای صادراتی و وارداتی تحلیل می‌کند

محدودکننده‌های تجارت خارجی

محدودکننده‌های تجارت خارجی

گروه اقتصادی / تجارت خارجی کشور در یک سال اخیر تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار داشته و تا حدودی کاهش یافته است. دراین میان تغییرات نرخ ارز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل دراین بخش نقش داشته است وعلاوه بر آن شیوع کرونا و محدودیت‌های قرنطینه‌ای بخصوص درماه‌های نخست شیوع این همه‌گیری روی تجارت خارجی جهان از جمله ایران تأثیرگذاشت به‌طوری که با بسته شدن مرزهای زمینی و اعمال سختگیری‌ها صادرات کشور افت شدیدی را تجربه کرد.

 البته دراین میان سیاست‌های تجاری دولت نیز دراین زمینه تأثیرگذار بوده چرا که دولت با اعمال برنامه‌های متعددی سعی برآن داشته که واردات را محدود کند و بر صادرات بیفزاید.
اما دراین میان نوسان و رشد نرخ ارز باعث شده است تا بخش تولید و صادرات کشوربه صورت مستقیم تحت تأثیر قرار گیرد. با رشد نرخ ارز قیمت کالاهای وارداتی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. هرچند هرگاه نرخ ارز افزایش می‌یابد انتظار این است که به نفع بخش صادرات تمام شود، اما در سال‌ جاری محدودیت‌های کرونا و آسیبی که به بخش تولید وارد شد باعث شده است تا صادرات نیز محدود شود. در واقع هرچه هزینه تمام شده کالاهای صادراتی افزایش یابد، ضمن کاهش قدرت رقابت در بازارهای جهانی، سود صادرکنندگان و تولیدکنندگان نیز افت می‌کند. این درحالی است که بالا بودن تورم کالاهای وارداتی نیز یکی از عوامل اصلی رشد هزینه‌های تولید و افت رقابت‌پذیری کالاهای ایرانی است.
 تجارت خارجی از مرز 44 میلیارد دلار گذشت
دراین زمینه رئیس کل گمرک روزگذشته تازه‌ترین آمار مربوط به تجارت خارجی کشور را اعلام کرد که نشان‌دهنده رشد واردات و کاهش صادرات است. براساس گفته‌های مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران، آمار تجارت خارجی ایران در هشت ماهه سال‌ جاری حاکی از تبادل 97 میلیون و 700 هزار تن کالا به ارزش44 میلیارد و 600 میلیون دلار است.
به‌گزارش گمرک ایران، میزان واردات کالا در این مدت 21 میلیون و 800 هزار تن بوده که از این رقم 15 میلیون و 200 هزار تن آن را کالاهای اساسی تشکیل می‌دهد.
طبق توضیحات معاون وزیراقتصاد، ارزش کل واردات کالا در این مدت 23 میلیارد و 100 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب یک درصد و 18 درصد کاهش نشان می‌دهد.
هرچند در بخش صادرات بیش از 75 میلیون تن کالا به ارزش 21 میلیارد و 500 میلیون دلار صادرات انجام شده که بالغ بر سه برابر میزان واردات است، اما با این حال مقایسه این اعداد با مدت مشابه سال قبل حاکی ازافت 14 درصدی صادرات از نظر وزنی و کاهش 19 درصدی از حیث ارزش بوده است.
میراشرفی گفت: همان‌طور که در ماه‌های قبل نیز اعلام کردیم، خوشبختانه روند کاهندگی صادرات کشورمان ماه به ماه به شرایط عادی‌ نزدیک می‌شود و امیدواریم که تا پایان سال شرایط بهتری در بحث صادرات داشته باشیم.
معاون وزیر اقتصاد تأکید کرد: نکته‌‌ای که در مورد صادرات آبان ماه امسال حائز اهمیت است اینکه محصول پسته مقام چهارم کالاهای صادراتی ایران را کسب کرده و با توجه به اینکه میانگین ارزش کالاهای صادراتی کشورمان هر کیلو حدود 30 سنت است، پسته هر کیلو 6 دلار و بالاتر صادر شده و این نشان می‌دهد که در اقلام عمده صادراتی، محصولات کشاورزی و در رأس آن پسته سهم خوبی دارند. رئیس کل گمرک ایران با اشاره به ترکیب کالاهای وارداتی کشورمان اظهارداشت: کشورهای مبدأ واردات شامل: چین با 6 میلیارد دلار، امارات با 5 میلیارد و 400 میلیون دلار، ترکیه با 2 میلیارد و 600 میلیون دلار، هند با یک میلیارد و 400 میلیون دلار و آلمان با یک میلیارد و یکصد میلیون دلار بوده‌اند.
تورم ریالی صادرات افزایش، دلاری کاهش
درحالی که رئیس کل گمرک ایران تازه‌ترین آمار تجارت خارجی در هشت ماهه سال‌جاری را اعلام کرده است، مرکز آمار ایران نیز گزارش تورم کالاهای صادراتی و وارداتی در بهار امسال را منتشر کرده است که اطلاعات آن نشان‌دهنده یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش تجارت خارجی کشور است.
طبق گزارش مرکز آمار ایران، تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی در فصل بهار ١٣٩٩ نسبت به فصل قبل، ٢٨درصد است که در مقایسه با تورم فصلی زمستان ١٣٩٨(برابر با ٢٤.٧ درصد) حدود ٣.٣ واحد درصد افزایش داشته است.
همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری نیز در فصل بهار ١٣٩٩ نسبت به فصل قبل، ١.٢ درصد کاهش داشته که درمقایسه با تورم فصلی زمستان ١٣٩٨ (برابر با ٤.٣ درصد) حدود ٥.٥ واحد درصد کاهش داشته است. در گروه‌های اصلی طبقه‌بندی کمترین نرخ تورم فصلی دربخش ریالی مربوط به گروه «حیوانات زنده و محصولات حیوانی» با 9 درصد و بیشترین نرخ مربوط به گروه «اشیای هنرى، اشیای کلکسیون یا عتیقه» با١٧٦.٣درصد است.
از سوی دیگر، تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی در فصل بهار ١٣٩٩ نسبت به فصل مشابه سال قبل
٨٨,٨ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه زمستان ١٣٩٨ (برابر با ٦٩.٣ درصد) ١٩.٥ واحد درصد افزایش داشته است. این درحالی است که تغییرات دلاری شاخص قیمت کالاهای صادراتی در فصل بهار ١٣٩٩ نسبت به فصل مشابه سال قبل منفی٣.٤ درصد است که درمقایسه با تورم نقطه به نقطه زمستان سال ١٣٩٨ (منفی 3 درصد) ٠.٤ واحد درصد کاهش داشته است. در گروه‌های اصلی کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش ریالی مربوط به گروه «مواد پلاستیکى و اشیای ساخته شده ازاین مواد و...» با ٢٤,١ درصد و بیشترین نرخ مربوط به گروه «ماشین‌آلات و وسایل مکانیکى؛ ادوات برقى؛ اجزا و قطعات آنها و...» با ٤٦٧.٣ درصد است.
بررسی تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای صادراتی یا همان تورم سالانه کالاهای صادراتی نیز ازنظر ریالی در چهار فصل منتهی به فصل بهار امسال برابر با ٨,٩ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه زمستان ١٣٩٨ (برابر با ٨٧.٥ درصد) ٢.٦ واحد درصد کاهش داشته است. تغییرات میانگین دلاری شاخص قیمت کالاهای صادراتی نیز در چهار فصل منتهی به فصل بهار ١٣٩٩ برابر با منفی ٧.٨ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه زمستان ١٣٩٨ (برابر با منفی ٦.٤ درصد) ١.٤ واحد درصد کاهش داشته است. در گروه‌­های اصلی کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «مواد پلاستیکى و اشیای ساخته شده از این مواد و...» با ٣٧,٨ درصد و بیشترین نرخ مربوط به گروه «آلات و دستگاه‌هاى اپتیک، عکاسى و...» با ٤٤٣ درصد است.
همانگونه که ازگزارش مرکز آمار برمی‌آید، در نخستین فصل سال‌ جاری، قیمت کالاهای صادراتی از نظر ریالی با رشد همراه بوده درصورتی که قیمت دلاری این نوع کالاها افت داشته است. این بدان معناست که به‌دلیل رشد نرخ ارز، هزینه تمام شده کالاهای صادراتی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان افزایش یافته است درحالی که خریداران خارجی به‌دلیل تغییرات نرخ ارز در کشورمان ارزانتر کالا خریداری می‌کنند.
شاخص قیمت کالاهای وارداتی فصل بهار ١٣٩٩
همواره رشد نرخ ارز باعث افزایش هزینه‌های واردات می‌شود. این درحالی است که به‌دلیل ترکیب واردات ایران، این موضوع به زیان تولید کشور تمام می‌شود. هرچند گرانی کالاهای وارداتی موجب عدم صرفه واردات کالاهای لوکس می‌شود، اما به همان میزان می‌تواند روی کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه تولید نیز تأثیر بگذارد و درنهایت باعث بالا رفتن هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده تولید شود. این رشد هزینه از سوی دیگر بر قیمت کالاهای صادراتی نیز تأثیر می‌گذارد و در واقع قدرت رقابت کالاهای ایرانی در بازارهای جهانی را کاهش می‌دهد.
درهمین خصوص گزارش مرکز آمار ایران از تورم کالاهای وارداتی در بهار امسال نشان می‌دهد که تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در فصل بهار ١٣٩٩ نسبت به فصل قبل، ٦٧,٧ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی زمستان ١٣٩٨(برابر با ٥٢.٢ درصد) حدود ١٥.٥ واحد درصد افزایش داشته است. تغییرات دلاری شاخص قیمت کالاهای وارداتی نیز در فصل بهار ١٣٩٩ نسبت به فصل قبل، ١٠.٨درصد افزایش داشته که در مقایسه با تورم فصلی زمستان ١٣٩٨ (برابر با ٨.٦ درصد) حدود ٢.٢ واحد درصد افزایش داشته است.
همچنین تورم نقطه به نقطه ریالی کالاهای وارداتی نسبت به فصل مشابه سال قبل ٤٠٧,٥ درصد است که درمقایسه با زمستان ١٣٩٨ حدود ٨١.١ واحد درصد افزایش داشته است. از نظر دلاری نیز تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی در بهارامسال نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣٧.٢ درصد است که در مقایسه با تورم زمستان سال گذشته ٥.٨ واحد درصد افزایش داشته است.
براساس این گزارش، تورم سالانه کالاهای وارداتی مبتنی بر ریال در چهار فصل منتهی به بهار ١٣٩٩ برابر با ٣٤٧,١ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه زمستان پارسال، ٥١.٩ واحد درصد افزایش داشته است. تغییرات میانگین شاخص دلاری قیمت کالاهای وارداتی نیز برابر با ٣٣.٢ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه زمستان ١٣٩٨ حدود 3 واحد درصد افزایش داشته است.

کپی