اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

خاموشی غریبانه ستاره‌ها ادامه دارد

کافه مرگ

کافه مرگ

کامبوزیا پرتوی فیلمنامه‌نویس برجسته و کارگردان پرسابقه سینمای ایران که برای معالجه بیماری قلب خود بستری شده بود، بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت و جامعه سینمای ایران را عزادار کرد.

 
این سینماگر خوش ‌اخلاق و دوست‌ داشتنی که به‌دلیل عمل قلب به بیمارستان مراجعه کرده بود، سرانجام به‌دلیل ابتلا به کرونا امروز در بیمارستان دی از دنیا رفت. 
او متولد ۱۳۳۴ در رشت بود و تحصیلاتش را در دانشکده هنر‌های دراماتیک سابق (دانشکده سینما و تئاتر) دانشگاه هنر ناتمام گذاشت و در دوران دانشجویی چند فیلم کوتاه مستند و داستانی برای تلویزیون ایران کارگردانی کرد؛ اما شاید اوج استعدادش را بتوان در فیلمنامه‌نویسی یافت. «ماهی»، «شیرک»، «بازی بزرگان»، «گربه آوازه خوان»، «گلنار»، «فراری» و «خانه در انتظار» از جمله آثاری است که پرتوی فیلمنامه آنها را نوشته و «دیشب باباتو دیدم آیدا»، «ایستگاه متروک»، «من ترانه ۱۵ سال دارم» و «محمد رسول‌الله(ص)» از جمله فیلم‌هایی است که او در نگارش آنها مشارکت داشت. 
«ماهی» «گلنار»، «بازی بزرگان»، «کافه ترانزیت» و «کامیون» هم جزو آثاری هستند که پرتوی کارگردانی کرد و تازه‌ترین ساخته او فیلم «کامیون» هنوز به نمایش عمومی درنیامده است. 
 
 طبق اعلام خانواده، پیکر مرحوم کامبوزیا پرتوی فردا به خاک سپرده خواهد شد و با توجه به شرایط موجود و دوران پیک کرونا، تدفین پیکر این فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینما با حضور خانواده‌اش در بهشت زهرا(س) و بدون برگزاری مراسمی انجام می‌شود. بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده با خانه سینما پیکر این کارگردان سینما  فردا پنجم آذر ماه در قطعه هنرمندان به خاک سپرده خواهد شد.
کپی