اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
مدیرکل پشتیبانی امور دام تهران اعلام کرد:

افزایش عرضه روزانه مرغ منجمد در سراسر کشور با هدف تعدیل قیمت‌ها

افزایش عرضه روزانه مرغ منجمد در سراسر کشور با هدف تعدیل قیمت‌ها

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران گفت: عرضه روزانه مرغ منجمد در سراسر کشور افزایش یافته و به بیش از یک هزار و ۵۰۰ تن رسیده است که تا تعدیل قیمت‌ها ادامه خواهد یافت.

«رضا سالمی» روز سه شنبه در گفت و گو اختصاصی با ایرنا در خصوص وضعیت بازار مرغ افزود: شرکت پشتیبانی امور دام از روز شنبه برای جبران کمبود گوشت مرغ در بازار  به دلیل کاهش جوجه ریزی در مهرماه جاری، اقدام به افزایش عرضه مرغ منجمد کرده است.

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران از کاهش قیمت مرغ در تهران خبرداد و اظهار داشت: با ورود گسترده توزیع مرغ منجمد و گرم توسط این شرکت در تهران، اکنون روزانه بین  ۳۵۰ تا  ۴۰۰ تن مرغ منجمد و بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ تن مرغ گرم توزیع می شود که اکنون موجب کاهش ۴ هزار تا ۶ هزارتومانی گوشت مرغ در بازار تهران شده است.

وی تصریح کرد: این درحالیست که نیاز روزانه تهران به گوشت مرغ بین یک هزار تا یک هزار و ۲۰۰ تن است که اکنون با عرضه ۷۵۰ تن گوشت مرغ منجمد و گرم ۷۰ درصد این نیاز توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور تامین می شود.

سالمی گفت: این میزان گوشت مرغ به صنوف منتخب، فروشگاه های زنجیره ای و میادین میوه و تره بار و صنوفی که توسط سازمان های صمت شهرستان ها معرفی می شوند، تحویل داده می شود.

وی افزود: اکنون هر کیلوگرم مرغ منجمد  با نرخ ۱۴ هزار تومان بدون هیچ محدودیتی در اختیار صنوف قرار می گیردو با نرخ ۱۵ هزار تومان باید به دست مصرف کنندگان برسد به طوری که این طرح به صورت پایلوت در تهران شروع شد و سایر استان ها ملزم به رعایت قیمتی مذکور هستند. 

این مقام مسئول در شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: تولیدکنندگانی که ۱۰۰ درصد نهاده های خود را با نرخ مصوب از این شرکت دریافت کرده اند ملزم هستند گوشت مرغ گرم را با نرخ  ۱۷ هزارو ۵۰۰ تومان به شرکت تحویل دهند تا با قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان در میادین میوه و تره بار به دست مصرف کنندگان برسد.

وی با بیان اینکه نظارت برعرضه گوشت مرغ در میادین میوه و تره بار برعهده سازمان صمت و بازرسی سازمان میادین است تصریح کرد: قیمت این مرغ در سراسر کشور یکسان است و نباید بیش از این نرخ به دست مصرف کنندگان برسد.

سالمی ادامه داد: طبق بررسی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان،   اگر تولیدکننده‌ای ۴۵ درصد نهاده مورد نیاز را با نرخ مصوب و ۵۵ درصد را از بازار آزاد تامین کند، باید مرغ گرم را با نرخ  ۲۰ هزارو ۴۰۰ تومان به فروش برساند و بیش از این نرخ، گران فروشی است.

قاچاق مرغ زنده یکی دیگر از عوامل گرانی

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران درباره کمبود مرغ در برخی استان های کشور گفت: ما در تمام استان ها عرضه مرغ منجمد را افزایش داده ایم یعنی مرغ را در زمان مازاد تولید خریداری و ذخیره سازی کرده ایم  تا در شرایط بالا رفتن قیمت ها و پیک مصرف بتوانیم این مرغ را با نرخ مناسب عرضه کنیم.

وی با بیان اینکه در استان گیلان کمبود نداریم، افزود: این استان نه تنها قطب تولید کشور است بلکه علاوه بر نیاز خود استان، نیاز استان های دیگر از جمله تهران را تامین می کند به طور مثال روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن مرغ از گیلان روانه تهران می شود.

سالمی یکی از علل گرانی مرغ در بازار را قاچاق مرغ زنده در استان های مرزی از جمله آذربایجان غربی و شرقی به دلیل نوسان نرخ ارز دانست و گفت: آذربایجان غربی خود یکی از استان های تولیدکننده مرغ کشور است که در تامین با مشکل روبرو شده است.

وی اضافه کرد: اکنون قرار است با همکاری و تدابیر ستاد مبارزه قاچاق کالا و ارز  این مشکل بزودی حل شود. 

مردم مرغ را گران نخرند

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران به مردم توصیه کرد: مرغ گرم به میزان کافی در بازار وجود دارد عجله ای برای تامین،  خرید و ذخیره سازی مرغ نداشته باشید و گران نخرید.

وی با بیان اینکه گوشت مرغ به طور مرتب در میادین میوه و تره بار با نرخ های مناسب عرضه می شود، افزود: با توجه به اقدامات شرکت پشتیبانی امور دام کشور و وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی می شود برای اواسط هفته آینده نرخ مرغ تعدیل شود و به نرخ مصوب برسد.

به گزارش ایرنا، طی روزهای اخیر در بازار سراسر کشور به بیش از ۳۵ هزارتومان رسیده است.

این درحالیست که ایران طی سال‌های اخیر با تولید سالانه بیش از دو میلیون تن گوشت مرغ نه تنها بازار داخلی خود را پوشش می داد، بلکه بخشی از مازاد تولید خود را به کشورهای همسایه صادر می کرد./ایرنا

کپی