اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

لوکاشنکو: غربی ها فشارهای زیادی برای برکناری من بکار برده اند

لوکاشنکو: غربی ها فشارهای زیادی برای برکناری من بکار برده اند

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس اعلام کرد: کشورهای غربی فشارهای زیادی را برای سرنگونی دولت من بکار برده اند و حتی در این مورد حمایت و همراهی روسیه را خواستار شده اند.

 از دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری بلاروس، لوکاشنکو روز سه شنبه در مراسم تقدیم استوارنامه های سفرای جدید چندین کشور به وی گفت: غرب تاکنون چندین بار برای برکناری من و دولتم توطئه چینی کرده است و حتی تلاش می کند تا روسیه هم را برای سرنگونی حکومت من با خود همراه کنند.

لوکاشنکو خاطرنشان کرد که این نتیجه گیری ها را بر اساس شواهد محکم و معتبر اعلام می کند. 

رئیس جمهوری بلاروس تصریح کرد که فقط مردم بلاروس می توانند در چارچوب قوانین موجود و قانون اساسی کشور او را برکنار کنند.

وی اظهار داشت: برای ما یک واقعیت کاملا آشکار است، مردم بلاروس همانند گذشته توانایی خود را برای دفاع از استقلال و حق حاکمیت کشور خود و ارزش های سنتی و تمامیت ارضی آن را اثبات کردند. 

لوکاشنکو گفت: بارها اعلام کردم و بار دیگر تکرار می کنم فقط مردم ما حق دارند مسیر پیشرفت کشور خود را تعیین کنند. 

وی تصریح کرد: در سراسر بلاروس صحبت از آینده این کشور و مسیر توسعه آن مطرح است و مردم و محافل کارگری و نمایندگان پارلمان و سازمان های اجتماعی و دولتی در این بحث ها شرکت دارند.  

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس روز ۱۹ مرداد ماه برگزار شد و  لوکاشنکو با کسب بیش از ۸۰ درصد آرا به پیروزی رسید و تیخانوفسکایا نامزد مخالفان تنها ۱۰ درصد آرا را بدست آورد و مخالفان دولت بلاروس بلافاصله اعلام کردند که در انتخابات تقلب صورت گرفته و طرفداران خود را به خیابان‌ها کشاندند. 

آمریکا و اتحادیه اروپا نتیجه انتخابات بلاروس را به رسمیت نشناخته و از دولت این کشور خواستار برگزاری انتخابات جدید شده و تحریم هایی در مورد این کشور وضع کردند.

رسانه های روسی روز یکشنبه اعلام کرند که دولت بلاروس تحریم هایی را علیه اتحادیه اروپا وضع کرده است.  / ایرنا

کپی