اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

دفترچه یادداشتهای داروین دزدیده شد

دفترچه یادداشتهای داروین دزدیده شد
آرزوکیهان

کتابخانه دانشگاه کمبریج اعلام کرد که دو دفتر یادداشت با دست خط "چارلز داروین" به ارزش میلیون ها پوند مدت 20 سال است که مفقود شده.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ام اس ان، یکی از دفتر یادداشت ها حاوی طرح معروف درخت زندگی  این دانشمند متعلق به قرن نوزدهم بوده که نحوه بررسی رابطه تکاملی بین گونه ها را در برداشته است.

---
---

اکنون پس از سالها متصدیان کتابخانه به این نتیجه رسیده اند که هر دو دفترچه یادداشت به سرقت رفته است.
دکتر "جسیکا گاردنر" کتابدار دانشگاه در این ارتباط به بی بی سی گفت: این واقعه دلخراش است این دفترچه ها آخرین بار در نوامبر سال 2000 پس از درخواست داخلی یکی از کارمندان برای بیرون بردن آنها از انبار ویژه دست نوشته ها برای عکس برداری مشاهده شده بود.دفترچه ها به یک استودیوی موقت که در آن زمان یک ساختمان موقت در محوطه کتابخانه بود منتقل شد اما تنها دو ماه بعد مشخص شد که دفترچه ها مفقود شده است. ما نمی دانیم چه اتفاقی بین آن زمان تا ژانویه 2001 رخ داده زمانی که مشخص شد دفترچه ها در جای خود قرار ندارندافتاده است. در ابتدا کتابداران تصور می کردند که ممکن است آنها را در جای نادرستی قرار داده باشند.
دکتر گاردنر که در سال 2017 میلادی مدیر خدمات کتابخانه شده بود در این باره اضافه کرد:پشتیبان من همواره اعتقاد داشت که ه یک اشتباه رخ داده و دفترچه ها پیدا خواهند شد.طی این سالها جستجوهای زیادی انجام شد اما همه بی نتیجه ماند.گرچه با توجه به وسعت کتابخانه این شرایط چندان عجیب نبود.ما تمامی وسایل متعلق به داروین از جمله 189 جعبه که حاوی کتابها، نقاشی ها و نامه های داروین بوده راچک کردیم اما  هیچ دفترچه ای یافت نشد. درنهایت به گزینه سرقت رسیدیم که گمان می رود از ابتدا دزدی رخ داده و ما همواره تصور می کردیم دفترچه ها در جای اشتباه قرار گرفته اند.
وقتی به این دفترچه ها نگاه می کردی گویی درون سر داروین بودی و از افکارش با خبر می شدی. یادداشت ها انواع مختلفی از اطلاعات فکری داروین بودند. مفقودشدن چنین شی نمادی از یک فاجعه واقعی است.هر دو دفترچه از یک کارت پستال بزرگ تر نبوده و درون یک جعبه سفارشی نگهداری می شدند.
وی افزود: با این وجود ما همچنان به جستجو ادامه خواهیم داد گشتن تما قفسه های کتابخانه حدود 5 سال زمان لازم دارد.در این میان از داوطلبان نیز کمک خواهیم گرفت.

داروین 

چارلز رابرت داروین، زیست‌شناس و زمین‌شناس انگلیسی بود که بیش از هر چیز برای یافته‌هایش در زمینه دانش فرگشت شناخته می‌شود. او این نظریه را مطرح کرد که همه گونه‌ها دارای نسبی مشترک هستند؛ این نظریه امروزه توسط دانشمندان پذیرفته شده‌است و یکی از مفاهیم بنیادی دانش به شمار می‌آید.

کپی