اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹

شبه نظامیان اتیوپی یک لشکر مکانیزه ارتش را منهدم کرد

شبه نظامیان اتیوپی یک لشکر مکانیزه ارتش را منهدم کرد

«جبهه آزادیبخش تیگرای» روز سه شنبه اعلام کرد که در نبردهای اخیر لشکر ۲۱ مکانیزه ارتش اتیوپی را به کلی منهدم کرده است.

"گتاچو ردا" سخنگوی شبه نظامیان جبهه آزادیبخش تیگرای گفت که نیروی‌های نظامی تیگرای، لشکر ۲۱ مکانیزه ارتش اتیوپی را در یک نبرد سنگین به کلی نابود کرده‌اند.

این در حالی است که  خبرگزاری «رویترز» ضمن انتشار این خبر اعلام کرد، این اخبار به خاطر قطع ارتباطات تلفنی و اینترنتی در ایالت تیگرای بطور مستقل قابل تایید نیست.

از آغاز درگیری بین ارتش اتیوپی و جبهه آزادیبخش تیگرای از سه هفته پیش تاکنون، صدها تن از دو  طرف کشته و بیش از ۴۰ هزار تن از ساکنان منطقه به سودان گریخته‌اند.

این در حالی است شورای امنیت سازمان ملل دیروز (دوشنبه) ضمن تاکید بر توقف درگیریها، از میانجیگیری نهادهای بین‌المللی مانند «اتحادیه آفریقا» برای حل و فصل این بحران حمایت کرد.

دولت فدرال اتیوپی از روز یکشنبه گذشته به مدت ۷۲ ساعت به جبهه آزادیبخش تیگرای برای تسلیم شدن فرصت داده است.

"ابی احمد" نخست‌وزیر اتیوپی گفت که نیروهای جبهه آزادیبخش تیگرای تا روز چهارشنبه فرصت دارند تا سلاح‌های خود را زمین بگذارند، در غیر این صورت، ارتش اتیوپی شهر «مکله» مرکز ایالت تیگرای را به تصرف خود درخواهد آورد.

از سوی دیگر "دبرتسیون جیبرمایگل" رهبر جبهه آزادیبخش تیگرای گفت، ضرب‌الاجل ۷۲ ساعته نخست‌وزیر اتیوپی با هدف خرید زمان و پنهان کردن ضعف ارتش این کشور صورت گرفته است.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: نخست‌وزیر اتیوپی قادر به درک ما نیست. ما افرادی پایبند به اصول هستیم و برای دفاع از سرزمین خود آماده‌ایم که کشته شویم.

مکله مرکز ایالت تیگرای با پانصد هزار نفر جمعیت در ۹۰۰ کیلومتری شمال اتیوپی قرار دارد.

به گفته کارشناسان، حمله نیروهای فدرال اتیوپی برای تصرف مکله می‌تواند یک فاجعه انسانی بوجود آورد.

میانجیگری نهادهای بین‌المللی مانند سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا برای حل و فصل این مساله نیز از سوی هیچیک از دو طرف پذیرفته نشده است.

بنابر اعلام دولت فدرال اتیوپی ، نیروهای نظامی این کشور هم اکنون در ۵۰ کیلومتری شهر مکله مرکز ایالت تیگرای موضع گرفته و این شهر را به محاصره خود درآورده‌اند.  / ایرنا

کپی