اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹

اختلاف آنکارا - مسکو بر سر استقرار نظامی ترکیه در جمهوری آذربایجان

اختلاف آنکارا - مسکو بر سر استقرار نظامی ترکیه در جمهوری آذربایجان

پس از آنکه آنکارا و مسکو در ماه جاری میلادی برای نظارت بر آتش بس منطقه قره باغ توافق کردند، یکی از منابع ترکیه‌ای گفته که دو کشور بر سر تمایل آنکارا برای ایجاد یک پست نظارتی مستقل نظامی در قلمروی جمهوری آذربایجان اختلاف نظر دارند.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، ترکیه و روسیه توافق کرده‌اند تا یک مرکز مشترک را در منطقه به منظور نظارت بر آتش بس ۱۰ نوامبر ایجاد کنند که به چندین هفته درگیری در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ بین نیروهای باکو و ایروان پایان داد.

توافق آتش بس در منطقه مورد مناقشه قره باغ شامل استقرار ۲۰۰۰ صلح‌بان روسی است.

مقام‌های روسیه و ترکیه هنوز بر سر پارامترهای مکانیسم نظارت به توافق نرسیده‌اند اما ترکیه که حامی دولت باکو است می‌خواهد پست نظارتی مستقل خود را داشته باشد تا بتواند بر نفوذش بر منطقه‌ای که برای امنیت خودش مهم است، بیفزاید.

یکی از منابع دولت ترکیه که خواست نامش فاش نشود، گفت: بزرگترین اختلاف نظر بین آنکارا و مسکو این پست نظارتی است که ترکیه به دنبال ایجاد آن در سرزمین‌های جمهوری آذربایجان است. روسیه فکر می‌کند که این امر برای ترکیه در ایجاد چنین پستی غیر ضروری است. اما این مساله برای ترکیه ضرورت دارد.

این منبع آگاه همچنین ادامه داد، مذاکرات در مسکو ادامه دارد و ترکیه انتظار دارد که در نهایت به توافق نظری با روسیه برسد. / ایسنا

کپی