اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
گفت و گو با دو برادر شیرازی که سبک زندگی ویژه ای را تا کسب رتبه 5 و 6 رشته تجربی کنکور دنبال کرده اند

پیمان دوقلوها برای درخشش در ماراتن 150 دقیقه ای

پیمان دوقلوها برای درخشش در ماراتن 150 دقیقه ای
مریم بهریان

دو قلوهای همسان شیرازی در کنکور سراسری سال جاری با کسب رتبه‌های پنج و شش کنکور خبر ساز شدند. رقابت بی‌سابقه احسان و عرفان طاهری فرد و اخذ نتیجه علمی یکسان در مهم ترین مسابقه علمی دانش آموزان، این باور را که می‌توان با پوشیدن کفش‌های اراده و برنامه ریزی، کارنامه تلاش را به بهترین نمرات مزین کرد به ظهور رساند.

ایران /پدر دوقلوهای نخبه که تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد رشته کشاورزی به پایان رسانده و درحال حاضر مشغول به فعالیت در جهاد کشاورزی است، کلید موفقیت جوانان و نوجوانان را در یقین داشتن به قدرت ایمان می‌داند.
عرفان درسخوان تر است یا احسان
رقابت تنگاتنگ این دو برادر تیزهوش  باعث شد تا رتبه‌های پنجم وششم کنکور امسال را از آن خود کنند، وقتی از عرفان می‌پرسیم که فکر می‌کرده رتبه دوقلوهای شیرازی آنقدر شبیه باشد با خنده می‌گوید، استعدادهایمان که یکی است، از محیط آموزشی و تربیتی یکسانی هم برخورداربوده ایم و از همه مهمتر رقیب هم نیز محسوب می‌شدیم پس جای تعجبی ندارد که هر دو موفق به کسب رتبه تک رقمی شده باشیم، احسان هم با نظر برادرش موافق است و ادامه می‌دهد  البته من آرزو می‌کردم برادرم رتبه بالاتری کسب کند و جالب اینجا است او هم همین آرزو را داشت  و زمانی که نتیجه اعلام شد هر دو از اینکه رتبه‌های مان به هم آنقدر نزدیک بود هیجان‌زده شده بودیم، این دو برادر که تا کنون لحظه‌ای از حمایت یکدیگر غافل نشده‌اند راز موفقیت شان را در پشتیبانی از هم دانسته و می‌گویند، حسد ورزی و آرزوی شکست دیگری عامل اصلی نرسیدن به موفقیت‌های فردی است. دارنده رتبه شش کنکور سراسری سال جاری می‌گوید، گاهی وقت‌ها درس خواندن، فشار زیادی وارد می‌کرد و هریک از ما تصمیم می‌گرفتیم  به خودمان زنگ تفریح بدهیم، در آن زمان بود که نقش من یا برادرم پررنگ می‌شد و به هم یاد‌آوری می‌کردیم که فصل، فصل تلاش و کاشت است و تا زمان برداشت نباید به فکر تفریح و استراحت باشیم. عرفان ادامه می‌دهد، به خاطر دارم در دورانی که برای آمادگی در کنکور سراسری مطالعه می‌کردیم، هر وقت تلویزیون روشن می‌شد، بهترین فیلم‌های مورد علاقه من و برادرم از شبکه‌های مختلف پخش می‌شد، یک روز که احسان درس خواندن را رها کرد و به تماشای فیلم نشست، سراسیمه به سراغش رفتم و پس از قطع برنامه او را به زور داخل اتاق کشاندم، در ابتدا کمی اظهار ناراحتی کرد اما بعد از مدتی قانع شد که نباید وقتش راتلف کند و هر ثانیه‌ای که صرف درس خواندن شود، او را یک گام به موفقیت نزدیک تر می‌کند.

موفق‌ها چگونه تفریح می‌کنند
سبک زندگی برادران موفق دو قلو پر از انگیزه و اعتقاد به باورهای خدایی است،  آنها  انجام فعالیت‌های مذهبی و معنوی را درکنار شرکت در تیم‌های ورزشی مانند فوتبال و تنیس روی میز بعنوان سرگرمی‌ها و تفریحات انرژی بخش خود ،  مطالعه را نیز از سرگرمی و تفریحات خودشان از دوران کودکی معرفی می‌کنند،
ثانیه شمار ذهن عرفان به دوران کودکی اش باز می‌گردد و می‌گوید، کتاب و کتابخوانی از ارزش‌های خانه ما بوده و هست  و به خاطر دارم هر زمان که پدرم از مأموریت باز می‌گشت، برای‌مان کتاب سوغات می‌آورد، هدیه‌های جشن تولد، موقعیت‌های تحصیلی و عیدی‌های مان کتاب بود. با کتابخوانی آنقدر انس گرفته بودیم که اگر پدر برایمان هدیه‌ای به غیر از کتاب می‌آورد، تعجب می‌کردیم و شاید هم ناراحت می‌شدیم. عرفان در تأیید صحبت‌های برادرش ادامه می‌دهد، مطالعه داستان‌های قرآنی و کتاب‌های مربوط به زندگینامه پیامبران، از سرگرمی‌ها و تفریحات من  انتخاب کرده بـــــودند. او می گوید، ما باهم کتاب می‌خواندیم و به خاطر دارم زمانی که سه سال بیشتر نداشتم و هنوز مهارت خواندن و نوشتن را کسب نکرده بودم، مضمون داستان هایی را که پدر یا مادرم برای ما تعریف می‌کرد، نقاشی می‌کشیدم  حتی از پدرم درخواست کردم تا دفتر نقاشی ام را چاپ کند. سال‌های  دبستان هم نقاشی را به طور تخصصی ادامه دادم و درحال حاضر به ادامه فعالیت در این رشته هنری فکر می‌کنم.

پیمان برادران نخبه
دوقلوهای پر تلاش شیرازی، دوران  دبیرستان خود را در مدرسه تیزهوشان  شهید دستغیب شیراز گذرانده‌اند اما همکلاس نبوده‌اند، احسان می‌گوید، از سال اول راهنمایی من و عرفان  در یک کلاس مشترک تحصیل نکردیم و همیشه از هم جدا بودیم، اما این مسأله باعث نشد از هم غافل بمانیم. دو یار همیشه در صحنه و دوبرادر کوشا که برای رسیدن به موفقیت با یکدیگر پیمان بسته‌ایم.
وقتی از عرفان پرسیدم که می‌خواهد این عهد و پیمان را در آینده هم حفظ کند و با کمک برادرش انجام  تحقیقات پژوهشی  را ادامه دهد می‌گوید، حضور برادرم همشه برایم امید بخش است، گاهی اوقات به این مسأله فکر می‌کنم که 10 تا 12 ساعت مطالعه به تنهایی برای دانش آموزانی  که همراه ندارند، چقدر سخت است. احسان ادامه می‌دهد، من و برادرم در یک اتاق درس می‌خواندیم و برای‌مان مهم نبود که دیگر اعضای خانه مشغول چه کاری هستند، مطالعه برای هر دو نفر ما مشقت بار نبود و با اینکه ساعات زیادی از شبانه روز را در اتاق مشغول درس خواندن بودیم، حضورهر یک از ما برای دیگری قوت قلب بود و به امید خدا این دوستی را در آینده نیز ادامه خواهیم داد.

لجبازی‌های شیرین دو برادر کوشا
دوران طلایی آماده شدن بـــــرای مهم ترین رقابت زندگی احسان و عرفان طاهری فرد پر از خاطرات شیرین و تلخ است که به گفته خودشان هیچ‌وقت از یادشان نمی‌رود. احسان می‌گوید، به طور کلی عرفان منعطف تر از من است و همیشه امید من در ساعت‌های طاقت فرسای دوره آمادگی برای کنکور بوده است، جالب ترین خاطره‌ای که از این دوران دارم و برای من تجربه بزرگی بود، سه ماه قبل از کنکور اتفاق افتاد، زمانی که یک مسأله مربوط به زیست شناسی را اشتباه درک کرده بودم و بر پاسخ نادرستی که به یکی از تست‌های زیست شناسی داده بود م پا فشاری می‌کردم ، هر چقدر عرفان تلاش کرد مرا متقاعد سازد که  اشتباه می‌کنم، موفق نشد ،تا اینکه در یکی از آزمون‌های آزمایشی، تست را اشتباه پاسخ دادم و پس از آمدن نتیجه آزمون متوجه اشتباهم شدم و تصمیم گرفتم درباره هیچ مسأله‌ای تعصب بیجا به خرج ندهم و نظر دیگران را بپذیرم.

رمز موفقیت شیرازی‌های خبر ساز
عرفان و احسان تلاش جدی خودشان برای آمادگی در کنکور سراسری را از یک سال قبل از برگزاری آزمون یعنی از دوره پیش دانشگاهی آغاز کرده بودند ، عرفان در این باره توضیح می‌دهد، با اینکه درس خواندن در مدرسه و در خانه یکی از علایق من و برادرم محسوب می‌شد و همیشه جزو رتبه‌های برتر مدرسه  معرفی می‌شدیم، با شروع دوره پیش دانشگاهی یک برنامه جدی را آغاز کردیم و با برنامه ریزی فشرده نخستین قدم‌ها را برای موفقیت در کنکور برداشتیم. احسان ادامه می‌دهد، من و برادرم از 9 ساعت در روز آغاز کردیم ودر تابستان، تلاش‌مان را به حداکثر مقدارش رساندیم به طوری که 12 تا 13 ساعت در شبانه روز مطالعه می‌کردیم. ساعت ناهار و نماز هم استراحت کوتاهی داشتیم، وقتی از عرفان سؤال می‌شود که با چه انگیزه‌ای توان خود را برای آماده شدن در این رقابت فشرده ادامه می‌دادید، با آرامش می‌گوید، بهترین زنگ تفریح ما زمان اذان مغرب بود، لحظاتی قبل از اقامه نماز در مسجد حاضر می‌شدیم و پس از به جا آوردن  نماز مغرب و عشا، با دوستان و هم محله ای‌ها کمی صحبت می‌کردیم، همان مواقع بود که من به خودم و برادرم متذکر می‌شدم وظیفه ما کمک به همنوعانمان است و تا آنجا که قدرت داریم باید برای خدمت به جامعه و خشنود ساختن خدا و بندگانش تلاش کنیم. احسان هم نظر برادرش را تأیید کرده و ادامه می‌دهد، رفتن به مسجد و به جا آوردن فرایض دینی به ما انگیزه می‌دهد، به خاطر دارم، سال گذشته ماه مبارک رمضان با اینکه روزه بودیم اما تلاش مضاعفی برای درس خواندن پیدا کردیم که فکر می‌کنم تأثیر معنوی روزه داری باعث شده بود تا قدرتی عجیب به دست بیاوریم، عرفان که در این موقع به جریان اسارت پدرش در جنگ تحمیلی اشاره می‌کند، ادامه می‌دهد، ما در خانواده مذهبی و معتقد پرورش پیدا کرده ایم و پدرم سختی‌های  زیادی را برای حفظ ارزش‌های  اسلامی متحمل شده است، وقتی او از خاطرات دوران مبارزه و تلاش  صحبت می‌کند، ما به این نتیجه می‌رسیم که خیلی بیشتر باید برای مبارزه با مشکلات زندگی و رسیدن به اهداف و خواسته هایمان تلاش کنیم، زندگی میدان جنگ است و تلاش برای رسیدن به حقیقت و مبارزه با باطل باید در رأس برنامه‌ها قرار داشته باشد. احسان و عرفان طاهری فرد که قرار است در رشته پزشکی ادامه تحصیل بدهند، هنوز برای انتخاب دانشگاه تصمیم نگرفته‌اند و میان انتخاب تهران یا شیراز تردید دارند.

معصومه تقی خانی مادر برادران دوقلوی موفق درباره تصمیم‌گیری فرزندانش می‌گوید، انتخاب برای فرزندانم را همیشه آزاد گذاشتم و فقط به آنها مشاوره می‌دهم، او که رمز موفقیت فرزندانش را  استعداد و پرورش آنها با باورها و اعتقادات مذهبی می‌داند، ادامه می‌دهد،  احسان و عرفان در محیطی پرورش پیدا کردند که حفظ  ارزش‌های اسلامی در کنار مطالعه و آشنایی با حقیقت حرف اول را می‌زد، من و پدر دو قلوها اهل مطالعه و بحث و گفت‌و‌گو درباره مسائل مختلف هستیم و طبیعی است که فرزندانمان هم در چنین محیطی درس خواندن را اولویت اول زندگی شان بدانند. مادر احسان و عرفان که خودش دبیر ریاضیات است، استعداد ذاتی را در موفقیت دانش آموزان بسیار مهم می‌داند و معتقد است، من هیچ وقت دوقلوها و پسر ارشدم را که اکنون دانشجوی رشته پزشکی است، مجبور به درس خواندن نکردم، کنترل و نظارت بر عملکردهای درسی‌شان  از وظایف من و همسرم بود اما هیچ تهدید و اجباری وجود نداشت. ایمان و باورهای پسرانم باعث شده است در مقابل مشکلات براحتی کمر خم نکنند و برای رسیدن به اهداف‌شان تلاش کنند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.