اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
خاطرات 453 روز حضور در کاخ سفید

مذاکره با «مرکل»

مذاکره با «مرکل»
مترجمان: مسعود میرزایی و بهجت عباسی

آلمان همچنان برای به تأخیر انداختن خروج امریکا از پیمان «آی‌ان‌اف» فشار می‌آورد، به همین دلیل من روز 26 نوامبر به ترامپ توضیح دادم که ما باید به‌جای موافقت با درخواست آلمان برای یک تأخیر 60 روزه دیگر، برنامه خروج خود را روز چهارم دسامبر و در اجلاس وزیران خارجه ناتو اعلام کنیم.

روسیه همچنان به تلاش‌های خود برای مرعوب کردن اروپایی‌ها ادامه می‌داد و ما در این شرایط نباید خطرات ناشی از تأخیر بیشتر را می‌پذیرفتیم. ترامپ کاملاً موافق بود و حالا حتی از اینکه تأخیر بیشتر ممکن است ما را در مقابل روس‌ها ضعیف جلوه دهد، ابراز نگرانی می‌کرد. ترامپ در موقعیت مناسبی قرار داشت. روز جمعه دوباره با ترامپ جلسه داشتیم و با اینکه دستور کار جلسه موضوع دیگری بود ولی متیس بار دیگر در حمایت از درخواست آلمان برای یک تأخیر 60 روزه صحبت کرد. آیا او واقعاً روی برخی برنامه‌های نانوشته در مورد جلوگیری از خروج امریکا از پیمان «آی‌ان‌اف» کار می‌کرد؟ من دوباره از ترامپ خواستم که روز چهارم دسامبر ماشه را بکشد و او موافقت کرد و گفت: «موافقم، این یک پیروزی برای جان (بولتون) خواهد بود. ما روز چهارم دسامبر رسماً خروج خود را از این پیمان اعلام خواهیم کرد.» من سپس تأکید کردم که امریکا همزمان با اعلام خروج و به‌دلیل نقض اساسی و مؤثر پیمان «آی‌ان‌اف» توسط روسیه، همه تعهدات و الزامات خود را در چارچوب این پیمان به حالت تعلیق در آورد. این موضوعی متفاوت با اعلام رسمی خروج بود ولی به ما اجازه می‌داد که حتی در مهلت 180 روزه تعیین شده برای تحقق عملی خروج، دیگر الزامات آن را رعایت نکنیم. ترامپ این پیشنهاد را هم پذیرفت و جان کلی رئیس کارکنان کاخ سفید هم که در جلسه حضور داشت برای محکم کاری پرسید: «پس به طور کامل انجام شود قربان؟» ترامپ پاسخ داد: بله.

البته هنوز واقعاً کار تمام نشده بود. در روز اول دسامبر و در اجلاس سران گروه 20 در بوئنوس آیرس، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در مذاکرات دوجانبه با ترامپ یک بار دیگر تلاش کرد مانع از خروج امریکا از پیمان «آی‌ان‌اف» شود. مرکل گفت کاملاً می‌پذیرد که روسیه این پیمان را نقض کرده است ولی گله داشت که گفت‌و‌گوهای سیاسی درباره این موضوع میان امریکا و روسیه انجام نشده است. این حرفی کاملاً مزخرف بود، چون ما نه تنها اخیراً و در دوره ریاست جمهوری ترامپ، بلکه پیشتر و در زمان اوباما هم در این باره با روس‌ها مذاکره کرده بودیم. ترامپ از من پرسید: «تو چی فکر می‌کنی؟» و من مجدداً از او خواستم مطابق برنامه قبلی پیش برود و اعلامیه رسمی خروج روز چهارم دسامبر صادر شود. ترامپ گفت که اصلاً دوست ندارد جلوی چشم روس‌ها ضعیف به نظر برسد و مرکل در پاسخ قول داد که اگر دو ماه بیشتر تأخیر ایجاد شود او حتماً از حرکت ما حمایت خواهد کرد.  /ایران

کپی