اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

خبرهای تازه دبیر سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر

از تمدید مهلت ثبت‌نام تا ایده‌پردازی‌های تازه

از تمدید مهلت ثبت‌نام تا ایده‌پردازی‌های تازه

گروه فرهنگی/ حسین مسافرآستانه دبیر سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر اعلام کرد: این دبیرخانه با توجه به شیوع ویروس کرونا برای آن دسته از کارگردان‌های متقاضی که به‌دلیل تعطیلی تئاتر در شرایط کرونایی از اجرا بازماندند، شرایط متفاوتی را در نظر گرفت.

 دبیرخانه جشنواره اعلام کرده که با در نظر گرفتن تعطیلی تئاتر برای گروه‌های نمایشی که طبق فراخوان می‌توانستند تقاضای خود برای حضور در بخش صحنه‌ای جشنواره تئاتر فجر ارائه دهند، شرایط متفاوتی را در نظر گرفته است.

به این ترتیب طبق اعلام دبیر جشنواره سی‌و‌نهم تئاتر فجر گروه‌های نمایشی که در جدول برنامه‌های تماشاخانه‌های تهران و شهرستان‌ها قرار داشتند ولی به اجرای عمومی نرسیده‌اند می‌توانند ضمن هماهنگی با شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی و دریافت مجوز، تا ۱۵ آذرماه فرآیند ثبت‌نام در سایت را مطابق فراخوان اعلام شده انجام دهند.  در فراخوان اعلامی از سوی دبیرخانه سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر آثاری‌ که در فاصله‌ زمانی اول ‌آبان ۹۸ تا پایان شهریور ۹۹ اجرا شده باشند، می‌توانستند حداکثر تا تاریخ پایان مهر ۱۳۹۹ فرآیند ثبت‌نام در سایت جشنواره را انجام دهند. همین‌طور آثاری که در فاصله‌ زمانی اول مهر ۹۹ تا ۳۰ آبان سال‌جاری قرار اجرا داشتند، می‌توانستند حداکثر تا تاریخ ۵ آذر ۱۳۹۹ فرآیند ثبت‌نام در سایت جشنواره را انجام دهند که براساس تصمیم دبیر جشنواره هر اثر نمایشی که در این دو بازه زمانی قرار اجرا داشته و به‌دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا امکان اجرا پیدا نکرده است می‌تواند تا زمان در نظر گرفته شده (15 آذر) نسبت به ارائه درخواست خود و ثبت‌نام در سایت جشنواره مطابق با فراخوان اقدام کند.

این تصمیم با توجه به محدودیت‌های ستاد مقابله با کرونا برای فعالیت مراکز هنری در سال‌جاری در نظر گرفته شده است. این دبیرخانه همچنین طی خبری اعلام کرده بخش دیگرگونه‌های اجرایی که تحت شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا و در راستای بهره‌مندی از ظرفیت‌های فضای مجازی به جشنواره اضافه شده، حتماً از ایده‌های نوین استقبال می‌کند. از جمله شرایطی که برای این بخش در نظر گرفته شده یکی این است که با توجه به شرایط به‌وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا و اخلال در روند تولید و اجرای آثار نمایشی، سی‌و‌نهمین جشنواره تئاتر فجر در بخش دیگرگونه‌های اجرایی محدودیتی برای پذیرش تقاضا از سوی صاحبان آثار اجراشده از ابتدای سال ۹۸ تا ۲۵ آبان ۱۳۹۹ وجود ندارد و به همین دلیل هم فراخوان بخش دیگرگونه‌های اجرایی با پذیرش آثار در دو بخش «آثار اجراشده» و «آثار تازه» منتشر شده است.

ستاد برگزاری جشنواره تئاتر فجر در راستای بهره‌مندی از ظرفیت‌های فضای مجازی ایده‌‌ها‌ی اجرایی سرفصل‌های تازه را پیشنهاد داده و اعلام کرده که علاوه بر این پیشنهادها، دبیرخانه از ایده‌های پیشنهادی دیگر هم استقبال خواهد کرد. سرفصل‌های این پیشنهادها شامل این موارد است: ایده‌های مبتنی بر تغییر کاربری مکان‌های متعارف یا استفاده از مکان‌های نامتعارف، ایده‌های فاقد مکان ثابت اجرا یا گردشی، ایده‌های مبتنی بر بدن و حرکت، ایده‌های مبتنی بر استفاده از فناوری‌های نوین، ایده‌های چندرسانه‌ای، ایده‌های مرتبط با ارائه آثار از طریق ظرفیت‌های فضای مجازی وایده‌های حوزه تئاتر کاربردی به مفهوم گسترده‌ کلمه. همچنین دبیرخانه این جشنواره اعلام کرده که با در نظر گرفتن شرایط شیوع ویروس کرونا و مشکلات ناشی از آن گاه‌شمار این رویداد نیز دچار تغییراتی شده است.

از جمله اینکه ۳۰‌آبان ۱۳۹۹ آخرین مهلت دریافت ایده‌ها و ارسال ویدئوهای ۵ دقیقه‌ای تشریح ایده‌ها بوده و ۲ آذرماه نتایج اولیه طرح و ایده‌های اجرایی اعلام می‌شود. آثار متقاضی اجراشده در بازه زمانی ابتدای سال ۹۸ تا ۲۵ آبان ۹۹ نیز باید تا پنجم آذرماه اعلام حضور کنند. در ادامه از ۳ تا ۶ آذر ۹۹ جلساتی حضوری یا آنلاین با صاحبان آثار منتخب جهت تشریح چگونگی اجرا برگزار خواهد شد. اعلام نتایج مرحله دوم در تاریخ ۷ آذر صورت می‌گیرد و متقاضیان می‌باید از ۷ تا ۱۲ دی‌ماه اثر کامل خود را به هیأت‌انتخاب ارائه کنند. اسامی آثار راه‌ یافته به جشنواره نیز ۱۵ دی‌ماه اعلام می‌شود. طبق این خبر، سقف پذیرش در این بخش حداکثر ۲۰ اثر است که ۱۵ اثر از میان متقاضیان انتخاب خواهد شد و ۵ اثر به انتخاب یا تأیید نهایی دبیر خارج از بازه گاه‌شمار به جشنواره راه خواهد یافت.‌

کپی