اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

خرید و فروش عامل انتحاری در افغانستان

خرید و فروش عامل انتحاری در افغانستان

سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ۲۰ گروه تروریستی زیر چتر طالبان در این کشور فعالیت دارند و آنها مهاجمان انتحاری را بین خود خریدو فروش کرده و حتی به همدیگر قرض می دهند.

«احمدضیا سراج» روز دوشنبه با حضور در مجلس نمایندگان برای ارائه برنامه کاری و گرفتن رای اعتماد گفت که روابط طالبان و گروه‌های تروریستی دیگر همچنان  ادامه دارد و نسبت به گذشته  تقویت شده است.

سراج گفت گروه‌های تروریستی از توانایی‌های یک دیگر به صورت منظم استفاده می‌کنند.

سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان افزود در بسیاری مواقع طالبان و گروههای تروریستی از توانمندیها و آموزشهای یکدیگر استفاده می کنند.

وی افزود:بسیاری از حملات انتحاری با مشارکت گروههای تروریستی باهم رخ می دهد.

این مقام امنیتی افغانستان خاطر نشان کرد همه گروههای تروریستی به دنبال کشتار مردم و نابودی ارزشهای کشور هستند و تفاوتی با هم ندارند.

وی تاکید کرد نیروهای افغان در حال حاضر از منطقه و جهان در برابر تروریسم دفاع می کنند .

سراج تروریست های افغانستان را  از تحریک اسلامی ازبکستان، اویغورهای ترکستان شرقی و طرفداران برقراری حکومت اسلامی در تاجیکستان  یاد کرد.

وی از تضاد منافع کشورهای منطقه و کمک مستقیم و غیرمستقیم سازمان‌های اطلاعاتی به برخی کشورها به تروریست ها را عامل تدوام جنگ در کشور دانست.

به گفته وی اطلاعات آنها نشان می دهد که برنامه های کشورهای مداخله گر در امور افغانستان هیچ تغیری نکرده است.

سرپرست اداره امنیت ملی افغانستان اضافه کرد که طالبان به علت داشتن پناهگاه در کراچی ، پیشاور و کویته توانسته دو دهه جنگ در افغانستان را ادامه دهد.

وی گروه طالبان را عنصر اصلی دوام جنگ نیابتی در افغانستان دانست و گفت که شواهد و مدارک نشان می‌دهد که این گروه به هیچ عنوان صلح نمی‌خواهند و در پی تشدید جنگ هستند.

سراج گفت که طی یکسال گذشته بیش شش‌هزار نفر را در رابطه به فعالیت های تروریستی دستگیر شده اند.

مجلس افغانستان روز شنبه گذشته به ۱۰ نامزد وزیر کابینه محمداشرف غنی رای اعتماد داد و قرار است ۱۳ وزیر و رییس امنیت ملی و رییس بانک مرکزی این کشور نیز از مجلس رای اعتماد بگیرند.


  / ایرنا

کپی