اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹

۱۳ هزار مرکز توزیع واکسن کرونا در اسپانیا

۱۳ هزار مرکز توزیع واکسن کرونا در اسپانیا

نخست وزیر اسپانیا از سازماندهی ۱۳ هزار مرکز توزیع واکسیناسیون کووید-۱۹ از اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی خبر داد.

 به نقل از خبرگزاری افه، «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا پس از شرکت در نشست آنلاین گروه ۲۰ از طرح ملی خدمات رسانی ۱۳ هزار مرکز واکسیناسیون کووید-۱۹ از ژانویه ۲۰۲۱ میلادی (دی ماه ۹۹) به منظور سهولت دسترسی شهروندان این کشور خبر داد.

سانچز همچنین درباره این اجلاس که به میزبانی عربستان برگزار شد گفت: نشست گروه ۲۰ حاوی پیام اعتماد و اطمینان در اعلام تعهد خود در دستیابی به بهبود شرایط اقتصادی قوی، پایدار و فراگیر پس از پایان شیوع پاندمی کرونا بود.

نخست وزیر اسپانیا ضمن ابراز امیدواری از کاهش  موارد ابتلا به ویروس کرونا به تعداد کمتر از ۴۰۰ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، این ریزش آمار را نشان دهنده اثربخشی وضعیت زنگ خطر در ۱۴ روز اخیر در کشور دانست.  

وی همچنین پیشتر گفت: اگرچه هنوز از نظر میزان ابتلا در بالای جدول قرار داریم، اما در مسیر درستی برای نزولی کردن منحنی آمار قرار گرفته ایم. این امر به ویژه با اعلام واکسن های جدید چشم انداز امیدبخشی را پیش روی ما قرار داده است.

سانچز در بیان جزئیات این برنامه واکسیناسیون که روز سه شنبه در شورای وزیران این کشور تصویب می‌شود گفت: ۱۳ هزار مرکز توزیع در سراسر اسپانیا تحت یک استراتژی واحد در سطح ملی به منظور دسترسی کلیه گروه های دارای اولویت وهمچنین با سیستم ثبت و نظارت دقیق در جهت دسترسی عادلانه وجود خواهد داشت. 

وی پیشتر با اشاره به قراردادهای اتحادیه اروپا با شرکت های دارویی آسترازنکا و فایزر گفت این قراردادها برای دستیابی به یک میلیارد دوز واکسن  کرونا صورت گرفته که درمجموع، ۱۰ درصد میزان قراردادی واکسن به اسپانیا تعلق خواهد گرفت.

دولت اسپانیا همچنین مقرر کرد از امروز دوشنبه در همه فرودگاه های این کشور، مسافران از کشورهای پرخطر در بدو ورود ملزم به ارائه آزمایش تشخیصی پی سی آر منفی کرونا بوده و در غیر اینصورت آزمایش آنتی ژن برای این افراد انجام می‌شود. 

براساس آخرین اطلاعات ارائه شده، اسپانیا با ثبت بیش از یک میلیون و ۵۸۹ هزار مورد ابتلا و افزون بر ۴۲ هزار مورد فوت در اثر ابتلا به ویروس کرونا، به لحاظ شمار مبتلایان در جایگاه ششمین کشور درگیر در فهرست جهانی قرار دارد.  / ایرنا

کپی