اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
با مشارکت سپاه و وزارت بهداشت:

طرح شهید "سلیمانی" با هدف قطع زنجیره انتقال‌ کرونا در جنوب استان کرمان کلید خورد

طرح شهید "سلیمانی" با هدف قطع زنجیره انتقال‌ کرونا در جنوب استان کرمان کلید خورد

طرح شهید" سلیمانی" با مشارکت سپاه و وزارت بهداشت و با هدف قطع زنجیره انتقال در جنوب کرمان آغاز شد.

دکتر "اصغر مکارم" رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ظهر امروز در حاشیه  آغاز بکار طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با اشاره به نقش خانواده محور و محله محور گفت: وجود نیروهای داوطلب مردمی نعمتی است که با نگاهی جهادگونه که در جامعه ایجاد  می شود و این مهم از دستاورد انقلاب بشمار می آید.

وی  با تاکید بر این مطلب، طرح شهید سردار حاج قاسم سلیمانی با مشارکت سپاه و وزارت بهداشت است افزود: این طرح  با همکاری چندین نهاد و خیران اجرا می شود و امروز به مرحله ای رسیده ایم که باید در کنار هم زنجیره انتقال این بیماری را بشکنیم و آمار را به حداقل برسانیم.

مکارم  اظهار کرد: تاکنون شیب ملایمی در زمینه افزایش موارد مثبت بیماری کرونا در جنوب استان کرمان داشته ایم و وضعیت شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد قرمز و بقیه مناطق زرد است اما این وضعیت ثابت نیست مردم باید مراقبت کنند که این اقدام گام مهم و بیشترین کمک را به قطع زنجیره انتقال می‌کند.

وی با ابراز تاسف از افزایش موارد مثبت کووید ۱۹ گفت: متاسفانه ۵۰ درصد تست‌های گرفته شده مثبت بوده هر چند موارد سرپائی از این میزان بیشتر است چراکه ۸۰ درصد بیماران بدون علامت هستند و نمی‌توان برآورد دقیقی از اینکه چه جمعیتی در جامعه درگیر ویروس  شده‌اند، داشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت بر لزوم همراهی مردم در کنترل بیماری کرونا تاکید کرد و گفت: به طور قطع بیماران سرپائی این ویروس در سطح جنوب استان کرمان از آمار موجود بسیار بیشتر است و در جامعه  ناقل  هستند، هنر ما این است که این افراد بیماری را کنترل کنیم تا بیماری را به دیگران منتقل نکنند چون کسی که تست تشخیصی کرونای آن مثبت شده مراقبت می‌کند هرچند که ممکن است افرادی این موارد را رعایت نکنند که یکی از مهمترین اهداف این طرح کنترل این موارد هم است.

وی  در ادامه افزود: درروزهای اخیر موارد مرگ و میر ناشی از کرونا بالا رفت و در جنوب کرمان تقریبا همان شرایط قبل با همان شیب را داشتیم و می‌توان گفت که دو سوم  فوتی‌ها در مراکز درمانی  ناشی از بیماری کووید۱۹ بوده است .

مکارم با اشاره به اهداف پیشروی طرح  شهید سلیمانی اظهار کرد: این طرح در سه بعد اصلی و به صورت مراقبتی و تیمی است و همه جا در تمام مراحل بسیج حضور فعال دارد در بحث مراقبت، بیماریابی و مراحلی که منجر به درمان می شود و بخش دیگر که بحث حمایتی دارند.

وی بحث حمایتی را  یکی از مشکلاتی مردم به ویژه در جنوب کرمان عنوان کرد و گفت: بحث‌های حمایتی با مشارکت بسیج خیران و نهادهای مختلف مهم است که در این طرح دیده می شود که هم مراقبت و هم حمایت می‌کنیم و نهایتا بعد سوم نظارتی است.

مکارم از  تجهیز نقاهتگاه در مواقع ضروری خبرداد و افزود: اگر مراکز درمانی سرریزی داشته باشند از نقاهتگاه‌ها استفاده می‌شود اگر چه فرهنگ منطقه جنوب استفاده از نقاهتگاه نیست و در موج‌های قبلی بیماری هم پیش بینی لازم در این زمینه را کرده بودیم اما نه آمار به آن حد رسید و نه مردم نسبت به نقاهتگاه رغبت نشان دادند.

وی از مجهیز بودن همه بیمارستان‌های منطقه به اکسیژن ساز خبرداد و گفت: بیمارستان آیت الله کاشانی شهر جیرفت به پذیرش و درمان بیماران ریوی اختصاص داده می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت  از مردم خواست با اطمینان به  بیمارستان امام خمینی مراجعه کنند.

وی از تهیه دو مخزن ذخیره اکسیژن برای دو بیمارستان بزرگ منطقه  جنوب کرمان خبرداد.

به گزارش ایسنا، طرح شهید حاج قاسم سلیمانی ظهر امروز دوم آذرماه با هدف قطع زنجیره انتقال‌ و خانواده و محله محور به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور فرمانده سپاه ثاراالله، فرمانداران جنوب و... با مشارکت سپاه و وزارت‌ بهداشت آغاز شد./ ایسنا

کپی