اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
رییس دانشگاه علوم پزشکی:

میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در اصفهان بالاست

میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در اصفهان بالاست

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در این استان همچنان بالاست و با افزایش نسبت بیماران بدحال که در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بستری می‌شوند، مواجه هستیم.

طاهره چنگیز روز یکشنبه در نشست خبری با خبرنگاران اصفهان که بصورت مجازی برگزار شد، افزود: تعداد بیماران دارای علائم کرونا که در بیمارستان های استان بستری هستند در روزهای اخیر شیب بسیار ملایمی کاهشی پیدا کرد .

وی با بیان اینکه این وضعیت می‌تواند ناشی از محدودیت‌ فعالیت برخی مشاغل در ۲ هفته اخیر و توجه بیشتر مردم به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی باشد، ادامه داد: اما در مورد میزان مرگ و میر با توجه به اینکه بیماران بدحال بستری شده در بیمارستان ها حدود ۲ هفته جدال سخت با این بیماری دارند و آثار مداخلات در آنها، یک تا یک و نیم ماه آینده مشخص می شود، قضاوت درباره تاثیر محدودیت ها بر روی آمار مرگ و میر در زمان حاضر زود است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره بیمارستان های مرجع کرونا نیز توضیح داد: برای آنها بر اساس سه بازه ۶ ماهه برنامه‌ریزی شد که در بازه دوم یعنی از شهریور تا پایان بهمن امسال قرار داریم و اگر در این بازه تعداد بیماران از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر فراتر رفت ناچار به اضافه کردن یک بیمارستان دیگر بعنوان مرجع کرونا در استان خواهیم بود.

چنگیز با بیان اینکه با خستگی و فرسودگی نیروی کادر درمان در این روزها مواجه هستیم، گفت: ممکن است در پایان بهمن بیمارستان‌های مرجع کرونا تغییر یابند و ۲ بیمارستانی که در استراحت بودند به چرخه پذیرش بیماران کرونایی برگردند.

وی درباره محدودیت های جدید آذر ماه امسال اظهار داشت: ما از مردم و مسوولان می خواهیم که این طرح را بطور کامل اجرا کنند زیرا آخرین فرصت برای زدن ضربه کاری به همه گیری کرونا و تغییر جدی در منحنی های ابتلا به آن است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از مردم خواست تا دورهمی های خانوادگی و دوستانه را کاهش دهند و افزود: در این روزها تعدادی از مشاغل که با درآمد مردم گره خورده است برای کاهش ترددها محدود شد اما اگر قرار باشد که مردم همچنان در دورهمی ها شرکت کنند با وجود خسارتی که از کاهش فعالیت مشاغل ایجاد می شود به نتیجه مطلوب در مقابله با کرونا نخواهیم رسید.

چنگیز با بیان اینکه امکان اعلام شکایت از تخلفات در سامانه تلفنی ۳۱۱۳ اصفهان فراهم شد، ادامه داد: از دستگاه های اجرایی استان می خواهیم تا نمایندگان خود را برای فعالیت در این سامانه جهت دریافت و رسیدگی به شکایات مردمی معرفی کنند.

به گفته وی این روزها با برخی پدیده ها و مشاغل زیرزمینی مانند چایخانه ها و گیم نت های زیرزمینی مواجه هستیم که از مردم می خواهیم در این زمینه حساسیت داشته باشند و آن را به سامانه های ۱۱۰ پلیس یا ۳۱۱۳ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گزارش کنند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه همه شهرستان های استان اصفهان در معرض خطر شیوع ویروس کرونا هستند، اظهار داشت: داروهای گیاهی تایید شده توسط سازمان غذا و دارو در اصفهان نیز توزیع شده است اما مردم توجه کنند که این داروها ، درمان کننده نیست بلکه برطرف کننده برخی از علائم بیماری کووید ۱۹ است.

چنگیز درباره طرح قرارگاه حافظان سلامت محله ها نیز خاطرنشان کرد: این طرح در سه بخش اصلی مراقبت شامل آموزش، بیماریابی و پیگیری وضعیت افراد مبتلا، حمایت و پشتیبانی از افراد در هر محله اجرا می شود.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تا کنون بیش از ۸۵۴ هزار نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شدند که از بین آنها ۴۴ هزار نفر فوت کردند./ ایرنا

کپی