اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

تظاهرات مردم شیلی علیه دولت این کشور

تظاهرات مردم شیلی علیه دولت این کشور

صدها نفر از مردم شیلی در خیابان‌های پایتخت دست به تظاهرات زدند و خواستار برکناری رئیس جمهور این کشور شدند.

 به نقل از خبرگزاری فرانس پرس، صد‌ها نفر از شهروندان شیلی روز چهارشنبه در سانتیاگو پایتخت این کشور ضد "سباستین پینیه را" رئیس جمهور این کشور تظاهرات کردند و برکناری وی را از قدرت خواستار شدند.

مردم شیلی به اقدامات سرکوبگرانه چند روز پیش پلیس این کشور در برابر اعتراض‌های اجتماعی به شدت معترض بودند.

پیش از این پلیس شیلی با شلیک گاز اشک آور و به کارگیری ماشین‌های آب پاش، از نزدیک شدن حدود ۵۰۰ نفر از معترضان به کاخ ریاست جمهوری این کشور جلوگیری کرد. معترضان مسیر اصلی حرکت به سمت کاخ ریاست جمهوری شیلی را برای مدت دو ساعت مسدود کردند.

اعتراض‌های اخیر در شیلی از سه هفته قبل و بعد از همه پرسی درباره انجام برخی اصلاحات در قانون اساسی این کشور شروع شده است. قانون اساسی کنونی شیلی میراث دوران دیکتاتوری آگوستو پینوشه است که از ۱۹۷۳ الی ۱۹۹۰ در شیلی حکومت کرد. انجام اصلاحات در قانون اساسی شیلی یکی از خواسته‌های اساسی مردم این کشور بوده است و در اعتراض‌ها و تظاهراتی که از ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ در این کشور شروع شد بیش از ۳۰ نفر جان باختند.

تظاهرات در شیلی سال گذشته ابتدا در اعتراض به افزایش نرخ‌های بخش حمل و نقل عمومی شروع شد، اما به سرعت به اعتراض‌های جمعی و تظاهرات ضد نابرابری‌های اجتماعی در این کشور تبدیل شد. هر چند بخش عمده‌ای از اصلاحات مورد نظر مردم شیلی در قانون اساسی این کشور انجام شده است، اما همچنان بخشی از مردم معتقدند این اصلاحات کافی نیست.  /  باشگاه خبرنگاران

کپی