اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
سخنگوی وزارت بهداشت نحوه آمارگیری مبتلایان و قربانیان کرونا در کشور را تشریح کرد

کم شماری داشتیم

کم شماری داشتیم

سخنگوی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه محدودیت‌های اعمالی از شنبه بسیار محکم خواهد بود و با متخلفان برخورد می‌شود، درباره تکلیف مشاغلی که مجبور به تردد در ساعات منع تردد هستند، توضیح داد.

  به گزارش ایسنا، سیما سادات لاری در بخش نخست نشست ویدیوکنفرانسی با خبرنگاران، در پاسخ به سؤالی درباره محدودیت‌های جدید کرونایی از شنبه و تکلیف مشاغلی که مجبور به تردد در ساعات منع تردد هستند، گفت: این محدودیت‌ها بسیار محکم است و دوربین‌ها از پلاک‌های ماشین عکسبرداری کرده و جریمه می‌کنند.
چگونگی اجرای ممنوعیت سفر برای کرونا مثبت‌ها
وی با بیان اینکه بحث حمل‌ونقل و تردد به‌صورت هدفمند بررسی می‌شود، گفت: بر این اساس افرادی که تست‌شان مثبت شود، به‌طور هوشمند اطلاعات‌شان از طریق سامانه‌ها به مراکز حمل‌ونقل و تردد کشور منتقل می‌شود. اکنون شرکت‌های قطار این کار را انجام داده و سیستم‌هایشان را تطبیق دادند و شش الی هفت شرکت هواپیمایی‌ هم این اقدام را انجام دادند.
وی ادامه داد: در تاکسی‌های اینترنتی به این صورت است که راننده‌ای که تستش مثبت بوده تا ۱۴ روز چراغ این راننده قرمز می‌ماند و این راننده طی این ۱۴ روز نمی‌تواند مسافر بگیرد. همچنین در لیست مسافری که چه در مرحله صدور بلیت است و چه زمانی که دارد سوار قطار یا هواپیما می‌شود، اگر تستش مثبت باشد، از سوار شدنش ممانعت می‌شود.
وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اظهاراتی مبنی بر تست کرونای رایگان و ارائه داروی رایگان در برخی مراکز، گفت: ما تا یک ماه قبل به‌طور متوسط بین ۱۷ هزار تا ۲۰ هزار تست انجام می‌دادیم که این میزان برای ما ۶.۵ میلیارد تومان هزینه داشت. به‌هر حال ما افراد ثابتی داریم و این کار هم کار تخصصی است. اکنون ظرفیت انجام تست PCR را افزایش دادیم و آن را به روزانه ۴۰ هزار تست رساندیم. از طرفی بحث تست‌های آنتی‌ژن رپید و سریع پیش آمد که گشایشی در کل دنیا است که ما درخواست دادیم تا هم از کره‌جنوبی خرید شود و هم هفته آینده اولین نمونه این تست‌ها در کشورمان تولید می‌شود و با قیمت مناسب فقط در اختیار مراکز ۱۶ ساعته، ۲۴ ساعته و مراکز درمانی دولتی قرار می‌گیرد و به‌صورت رایگان این تست برای افراد انجام می‌شود. قبلاً افراد آسیب پذیر و بالای ۶۰ سال را به‌صورت رایگان تست می‌کردیم، اما در حال حاضر تست‌های رپید وارد مراکز می‌شود و می‌توانیم تعداد افراد بیشتری را تست کنیم. البته فقط افراد علامت دار را تست می‌کنیم و می‌توانیم برای غربالگری استفاده کنیم.
لاری در پاسخ به سؤال دیگری درباره درمان سرپایی و ارائه داروی رایگان به بیماران کرونا، گفت: ما مشاهده کردیم که اگر داروهای آنتی‌وایرال (ضد ویروس) در فاز ابتدایی به بیماران داده شود، است به احتمال بسیار زیاد می‌تواند از شدت بیماری بعد از شش الی هفت روز پیشگیری کند که این موضوع با دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح شده و اجازه داده شده که داروهایی مانند اکتمرا، کلترا، هیدروکسی کلروکین، ایورمکتین که ضد انگل است و فاویپیراویر در مراکز ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته پیشنهادی دانشگاه‌ها باشد، حتی به‌صورت کارآزمایی بالینی در اختیار افراد گذاشته شود و این افراد پیگیری شوند. وی با بیان اینکه در شهرها هر ۲۵۰۰ نفر یک مراقب بهداشت دارند و در روستا هر ۶۵۰ نفر یک مراقب سلامت دارند، گفت: بر این اساس از این طریق بیماران می‌توانند فالو شوند که خود این موضوع می‌تواند یک کارآزمایی بالینی باشد تا نتیجه این داروها را بدهد. البته قطعاً دقت می‌شود داروهایی ارائه شود که کمترین ضرر را داشته باشند و طی این مدت در کل دنیا استفاده شده است. این داروها به‌صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.
آخرین وضعیت پیش خرید واکسن
وی درباره وضعیت پیش خرید واکسن کرونا از کووکس، گفت: ۸۴ کشور پرداخت کننده پول هستند که ما هم جزو آن هستیم. البته امریکا جزو این گروه کشورها نیست. پیش پرداخت حدود ۵۲ میلیون دلار بوده که در حال انجام است. به هر حال ما مقداری مشکل تبادلات ارزی داریم، اما رئیس‌جمهوری روی این موضوع اصرار دارند. البته میزان واکسنی که از این طریق خریداری کنیم، تقریباً می‌تواند ۱۰ درصد جمعیت ما را پوشش دهد. لاری ادامه داد: از طرفی یکسری پروژه‌ها با یکسری شرکت‌های بین‌المللی دنیا هم انجام شده مانند شرکت‌هایی در هند که دارند واکسن تولید می‌کنند تا بتوانیم ۱۰ درصد دیگر هم از این طریق تأمین کنیم. بنابراین واکسن خارجی نهایتاً ۲۰ درصد جمعیت ما را پوشش می‌دهد که افراد مسن، بیماران زمینه‌ای و کارکنانی که ارتباط مستقیم با بیماران دارند را شامل می‌شود. برای بقیه جمعیت اصرار داریم که پروژه واکسن خودمان را پیش ببریم و از رقابتی که در دنیا است، عقب نمانیم و بتوانیم تعداد بیشتری از مردم را واکسینه کنیم. گرچه هنوز هیچ واکسن تأیید شده‌ای وجود ندارد و دارند کارآزمایی‌های خود را طی می‌کنند.
پیشرفت واکسن ایرانی کرونا
لاری درباره وضعیت واکسن کرونای تولیدی کشورمان، گفت: پروژه با دقت بالایی پیش می‌رود و شرکت‌های مختلفی اعم از انستیتو پاستور، رازی و ستاد اجرایی فرمان امام شرکت‌های پیشتاز در این زمینه هستند. هفت یا هشت مورد از شرکت‌های دانش بنیان ما پیشتازند که چهار موردشان قاعدتاً باید اوایل زمستان وارد فاز کارآزمایی بالینی شوند. طی دو روز گذشته هفت مورد این شرکت‌ها اقدامات‌شان را برای سازمان بهداشت جهانی شرح دادند.
پیشنهاد تعطیلی لیگ‌های ورزشی
وی درباره وضعیت برگزاری لیگ‌های ورزشی گفت: پیشنهاد تعطیلی لیگ‌های ورزشی از سوی قرارگاه کرونا به ستاد ملی انجام شده که ستاد ملی باید در این زمینه تصمیم‌گیری کند. اگر این پیشنهاد تأیید شود، از شنبه لیگ‌های ورزشی تعطیل خواهند بود.
مرگ در آی‌سی‌یو
وی ادامه داد: میزان مرگ در آی سی یو متغیر است. کمیته مرگ و میر وزارت بهداشت شاخص‌هایی را تعریف می‌کند، اما در این زمینه عوامل متعددی وجود دارد. به‌نظر می‌آید میزان مرگ و میر در آی‌سی‌یو ۵۰ درصد باشد، اما باید با دقت در این باره مطالعه و صحبت کرد.
 
در اعلام ابتلا و فوت کم‌شماری داشتیم
سادات لاری در پاسخ به سؤالی درباره آمار ابتلا و فوتی ناشی از کرونا، گفت: در حوزه آمار کرونا، چیزی که ما طبق معیار سازمان بهداشت جهانی اعلام می‌کنیم، بر اساس تست PCR مولکولی مثبت است. در تمام دنیا هم قرار بوده به این صورت اعلام کنند. اولاً اختصاصیت این تست‌ها ۱۰۰ درصد است. یعنی اگر کسی مثبت شود، قطعاً مثبت است، اما اگر فردی منفی شد، ممکن است مثبت هم باشد و ۳۰ تا ۴۰ درصد خطا داریم. بر این اساس ممکن است تست بیماری منفی باشد، اما سی تی اسکن ریه او مثبت باشد که این فرد را در زمره بیماران محتمل می‌آوریم. در مواردی هم ممکن است تست منفی باشد یا سی‌تی‌اسکن نداشته باشد، اما علائم کرونا را داشته باشد که این فرد به‌عنوان بیمار مشکوک مداوا می‌شود. آنچه ما اعلام می‌کنیم، موارد قطعی PCR مثبت است. وی ادامه داد: در اوایل کار ما سیستم ثبت آماری دقیقی نداشتیم. اصلاً همه دنیا دستپاچه بودند. در عین حال ما کیت کمی داشتیم و ممکن است بسیاری از فوتی‌ها در آنجا منظور نشده باشند. گرچه ما در منطقه بهترین سیستم ثبت آماری را داریم، اما در اوایل به‌دلیل وضعیت بیماری قطعاً کم شماری داشته‌ایم. در عین حال گاهی اوقات گزارش مرگ‌ها با تأخیر به ما می‌رسد. همه این موارد را به‌صورت ثبت شده داریم. اگر این موارد را بخواهیم حساب کنیم، قطعاً آمار از آنچه به‌عنوان مثبت قطعی اعلام می‌کنیم، بیشتر می‌شود که همه اینها ثبت و ضبط است.

 

کپی