اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

مرتضی حنانه موسیقیدان برجسته درگذشت

مرتضی حنانه موسیقیدان برجسته درگذشت
حسن مجیدی

مرتضی حنانه یکی از برجسته‌ترین موسیقیدانان و رهبران ارکستر در ایران، روز دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۶۸ در سن 67 سالگی به علت بیماری سرطان درگذشت.

 استاد حنانه متولد ۱۱ اسفند ۱۳۰۱ در تهران بود و آموزش موسیقی را از هنرستان عالی موسیقی زیر نظر غلامحسین مین باشیان شروع کرد و در سال۱۳۲۱ موفق به اخذ دیپلم از این هنرستان شد و در سال های 1331 و 1332 به رهبری ارکستر سمفونیک تهران منصوب شد و در سال 1333 با استفاده از بورس تحصیلی ایتالیا به رم رفت و پس از تحصیل موسیقی در انستیتوی «موسیقی مذهبی مقدس» واتیکان در سال 1343 به ایران بازگشت و با همکاری رادیو ارکستر سمفونیک فارابی را پایه گذاشت.
حنانه همچنین در موسیقی فیلم نیز دست داشت و در سال ۱۳۵۰ موسیقی او برای فیلم «تله» ساخته جلال مقدم جایزه بهترین موسیقی فیلم را دریافت کرد.
مهم‌ترین آثار او عبارتند از: دعا (برای کر و سلوها و ارکستر سمفونیک)، کاپریس (برای پیانو و ارکستر سمفونیک)، صبر و ظفر (دو قطعه برای ارکستر مجلسی با هارپ و پیانو)، لالایی (برای پیانو در بزرگداشت نیما یوشیج).
استاد حنانه همچنین چند کتاب دارد: ترجمه و تفسیر «مقاصد الالحان» عبدالقادر مراغه‌ای، «گام های گمشده»، «تئوری هارمونی زوج» و....
مرتضی حنانه تا پیش از بستری شدن به‌طور مداوم با رادیو و تلویزیون و مراکز موسیقی در ارتباط بود و در سال‌های اخیر ارکستر صدای جمهوری اسلامی موفق به اجرای یکی از مهم‌ترین آثار او به‌نام «صبر و ظفر» شد.
روزنامه کیهان -  سه‌شنبه 25 مهر 1368
کپی
پیشنهاد سردبیر