اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

آغاز فعالیت شرکت‌های مضاربه‌ای

پول از شما، کار از ما!

پول از شما، کار از ما!

«سود» کلمه وسوسه کننده‌ای است که همیشه گروهی از افراد تلاش می‌کنند تا با سوء‌استفاده از آن تخلفات مالی و اقتصادی گسترده‌ای انجام دهند و دست به کلاهبرداری و... بزنند.

 «مضاربه » و«شرکت‌های مضاربه ای» واژه‌هایی بودند که در سال 1368 به ادبیات جامعه و اقتصاد ایران به‌صورت محسوس اضافه شدند تا جایی که رد آنها را می‌توان در روزنامه‌ها دید که به‌عنوان «پدیده جدید» از این شرکت‌ها یاد کرده اند. روزنامه کیهان در گزارشی با تیتر «پول از شما، کار از ما!» در سال 1368 نوشته است: «بررسی یک پدیده تازه در عرصه پول و تجارت؛ تلفن‌های مجهز به آخرین سیستم الکترونیک یکی پس از دیگری به صدا درمی‌آیند. پاسخگویان مجرب، متخصص و مسلط به آخرین شیوه‌های تبلیغات بازرگانی، اطلاعات لازم را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. ما بابت هر 100 هزار تومان ماهی 3 تا 4 هزار تومان سود تضمین شده به شما پرداخت می‌کنیم. کافی است پولتان را برای مدت 6 ماه تا یک سال به ما بسپارید و هر ماه سود تعیین شده را دریافت کنید. ضمانت ما در مقابل پول شما چک تضمینی، سفته یا سند مالکیت است....»
همچنین کیهان در گزارش دیگری با طرح این سؤال که «48 درصد پرداخت سود! از چه راهی و با چه درآمدی؟» نوشته است: «حالا باید به بازار بورس، طلا، مسکن، ارز و اتومبیل معاملات مضاربه‌ای را هم اضافه کنید. چرا که این روزها بازار شرکت‌های مضاربه‌ای از بسیاری از بازارهای دیگر گرم تر است. یک شهروند می‌گوید شرکتی را سراغ دارم که ماهی 10 میلیون تومان فقط سود خالص به سرمایه‌گذارانش پرداخت می‌کند و اخیراً ساختمانی را به قیمت 65 میلیون تومان جهت ایجاد دفتر مرکزی خود خریداری کرده است.»
البته در مقابله با این شرکت‌های مضاربه‌ای که در آن سال‌ها پول بسیاری از افراد را با خود بردند و دیگر اثری از آنها هم پیدا نشد؛ مسئولان هشدارهای بسیاری هم می‌دادند و دستگاه قضا پرونده‌های بسیاری هم تشکیل داد. دادستان عمومی تهران با هشدار به حضور مردم در شرکت‌های مضاربه‌ای اعلام کرد: «بسیاری از کلاهبرداران در قالب شرکت‌های مضاربه‌ای و سرمایه‌گذاری اقدام به تأسیس شرکت می‌کنند و با اخذ پول‌های مردم متواری می‌شوند در اینجا به مردم هشدار می‌دهم که مواظب باشند مورد فریب این افراد شیاد قرار نگیرند.»
 
کپی
پیشنهاد سردبیر