اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
گزارش میدان «ایران آنلاین» از فعالیت برخی اصناف پس از ساعت 18

پرسه کرونا در خیابان‌های تهران

پرسه کرونا در خیابان‌های تهران
حمید حاجی‌پور گزارش نویس

ایران آنلاین: قرار بود در محدودیت‌های جدید برای پیشگیری از سرایت فزاینده کرونا در تهران مشاغل سطح دو و سه و چهار بعد از ساعت 18 کرکره‌هایشان را پایین بدهند تا دستکم با این کار ترددها به کمترین حد خود برسد. با این وجود و تاکید اصناف به اجرایی شدن تعطیلی پس از ساعت 18، سرک کشیدن به مناطق مختلف شهر نشان می‌دهد بسیاری از مغازه‌دارها همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

برای بررسی اینکه چرا برخی از صنوف همچنان اصرار بر فعالیت ساعت کار خود دارند و مصوبه ستاد مقابله با کرونا را جدی نمی‌گیرند سری به چند منطقه از تهران زده‌ایم.

محله شاپور

آبمیوه‌فروش‌های میدان شاپور سرشان شلوغ است ولی نه مثل گذشته. ماشین‌ها پارک شده‌اند و مشتری‌ها به مغازه‌ها خزیده‌اند. بعضی‌ها هم ماسک ندارند یا ماسک‌شان را زیر چانه زده‌اند. ساعت از 18 گذشته ولی مغازه‌ای را نمی‌بینم که تعطیل کرده باشد.

از مغازه‌داری که روپوش سفید پوشیده و در حال درست کردن معجون است، می‌پرسم چرا مغازه‌اش را تعطیل نکرده؟ مگر به آنها اعلام نشده به خاطر افزایش آمارهای ابتلا به کرونا بسیاری از مشاغل باید بعد از ساعت 6 غروب تعطیل کنند؟

این مرد که انگاری سئوال نامربوطی پرسیده‌ام صدایش را در غبغب می‌اندازد و می‌گوید: «از این مصوبه و ماده و تبصره زیاد اعلام می‌کنن، کرایه مغازه منو کی می‌خواد بده. ماهی 10 میلیون اجاره میدم. 3 تا هم کارگر دارم. اگر دو روز کار نکنم به بدبختی میفتم. اوج فروش من بعد از ساعت 6 غروبه تا 10- 11 شب. من نمی‌تونم تعطیل کنم.»

این سئوال را از مغازه کناری هم می‌پرسم. این مرد هم حرف‌های همسایه‌اش را تکرار می‌کند به اضافه اینکه چون بقیه تعطیل نکرده‌اند او هم کرکره را پایین نداده و اگر همه تعطیل کنند او هم از قانون تبعیت می‌کند.

وضعیت در بازارچه شاپورهم فرقی با جاهای دیگر ندارد. از چینی‌فروش و بزاز و خیاط گرفته تا موبایل‌فروش هیچ کسی به تعطیلی بعد از ساعت 18 اعتنایی نمی‌کند و نکته قابل توجه اینکه سرشان هم کلی شلوغ است. مشتری‌ها در حال رفت و آمد و خرید هستند.

از مرد موسپید کرده‌ای که صاحب خیاطی است سئوال تکراری‌ام را می‌پرسم و او بدون اینکه سرش را بالا بیاورد جواب می‌دهد: «حالا اینها یک چیز گفتن، منظورشون با مغازه‌هایی که مشتری دارن نه من که روزی دو تا مشتری هم ندارم. من در حال دوخت و دوز هستم. مشتری‌ها من هر وقت کارشون تموم بشه برای تحویل میان.»

جوان موبایل فروش هم عقیده دارد یا همه باید تعطیل کنند یا اینکه کاری با کسبه نداشته باشند. او در ادامه می‌گوید: «یک سئوال دارم، موبایل‌فروش و لوازم خانگی و خیاط و بزاز و ... زندگی ندارن، از کجا باید هزینه‌های زندگی‌شون رو بدن. نونوا و قصاب و میوه و سبزی‌فروش باید باز باشن  ولی ما نه. اینکه عدالت نیست. من اوج کارم ساعت 6 به بعد. از صبح تا الان هیچی دشت نکردم. نمی‌تونم هر روز ساعت 6 مغازه رو ببندم و برم خونه. تازه قراره از هفته بعد هم کلا تعطیل باشیم. با این وضعیت باید سرمایه‌مون رو بفروشیم و بخوریم.»

محله ابوذر

منطقه ابوذر از قلعه مرغی گرفته تا امامزاده حسن، چهارراه یافت‌آباد و میدان بهاران و ... انگار هیچی محدودیتی نیست. به غیر از مغازه‌ها، بساطی‌ها و چرخی‌ها در حال فعالیت هستند. مردم هم در حال خرید. خبری از فاصله‌گذاری اجتماعی و سایر پروتکل‌های بهداشتی هم نیست.

خیابان قلعه‌مرغی بازار آلومینیوم فروش‌هاست. آنها معمولا این ساعت‌ها تعطیل می‌کنند ولی دستکم 15 مغازه باز است. از مغازه‌داری درباره اینکه چرا ساعت 18 تعطیل نکرده، می‌پرسم و او با چشمانی گرد شده عنوان می‌کند چیزی درباره محدودیت‌های مشاغل در این روزها نشینده است!

مغازه‌دار دیگری هم که در حال بازی با موبایلش است از کسادی بازار می‌گوید: «خیلی بازار خوبه حالا هم گفتن ساعت 6 به بعد تعطیل کنید. برخی از همکارها که وضع مالی شون خوبه تعطیل کردن ولی ما اجاره میدم و باید یکجوری کرایه مغازه و دخل و خرج زندگیمون رو دربیاریم. من به شخصه نمی‌تونم تعطیل کنم و تا ساعت 9 شب چاره‌ای ندارم که توی مغازه بمونم.»

وضعیت در میدان جلیلی دور از کنترل است. گذشته از مغازه‌دارها، حضور بساطی‌ها این خیابان را به شکل بازار درآوده است. وانتی‌ها و چرخی‌ها میوه و سبزی می‌فروشند، مغازه‌های عینک‌فروشی و خیاطی و بلور و کریستال‌فروشی و کیف وکفش فروشی و ... بی‌دغدغه به کار خودشان مشغولند؛ انگار نه انگار کرونایی آمده و روز ی چند هزار نفر به آن مبتلا می‌شوند و چند صد نفر نیز از دنیا می‌روند!

از مغازه‌داری که کیف و کفش می‌فرشد علت تعطیل نکردنش را می‌پرسم. او هم از اجاره مغازه و خرج زندگی می‌گوید و اینکه چاره‌ای جز باز نگه داشتن مغازه‌اش ندارد. از عینک فروش می‌پرسم او هم پاسخ‌هایی که تاکنون شنیده‌ام را پس می‌دهد.

قرار بود اصناف رده دو، سه و چهار از 20 آبان تا 20 آذر تهران و 25 مرکز استان از ساعت 18 به بعد تعطیل کنند تا تردد به کمترین حد خود برسد ولی این مصوبه گویا برای بسیاری الزام‌آور نبوده چراکه مصداق عینی آن حراج فروشگاه 39 هزار تومانی در مرکز لیدوما در شهرک غرب بود که حواشی بسیاری هم در پی داشت.

گذشته از تخلف و قانون‌گریزی برخی از اصناف متاسفانه عده‌ای از مردم همچنان دست از پاساژ‌گردی و رستوران‌گردی برنمی‌دارند و البته با مصوبه جدیدی که از شنبه آینده به اجرا خواهد درآمد جریمه‌های سنگینی برای متخلفان در نظر گرفته شده است.

 

کپی