اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹

وزیر فرهنگ تاکید کرد : باید از اقدامات شعاری درباره شهید سلیمانی فاصله گرفت

وزیر فرهنگ تاکید کرد : باید از اقدامات شعاری درباره شهید سلیمانی فاصله گرفت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به پیش‌بینی اقدامات مدنظر برای سالگرد سردار قاسم سلیمانی، گفت: از مجموعه‌های حاکمیتی مانند این وزارتخانه انتظار می‌رود با تولید آثار فاخر، زمان ماندگاری فعالیت‌ها را توسعه داده و در این مسیر از اقدامات شعاری درباره این شهید بزرگوار فاصله بگیرند.

به گزارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در نشست هماهنگی بزرگداشت نخستین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی با بیان اینکه شهادت وی یک اتفاق دردناک و جان‌گداز نه فقط برای ملت ایران بلکه برای جبهه مقاومت و جهان اسلام به شمار می‌رود، اظهار داشت: بعد از شهادت او جان‌مایه‌ای از وجود و گوهر این شخصیت بدون ادعا در روح و جان مردم شکل گرفت به نحوی که شاهد اتفاق تشییع شکوهمند پیکر آن شهید بودیم.

وی ادامه داد: قرابت مردم با این شهید پس از شهادت‌شان نیز ادامه پیدا کرد تا جایی که در ایام محرم و صفر نیز در هر مجلس یاد و خاطره این شهید در مجالس عزای رهبر معظم انقلاب و عموم مردم زنده نگه داشته شد.

باید به جنبه‌های ارزشی و رفتاری شهید سلیمانی پرداخت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برنامه‌ریزی برای نخستین سالگرد این شهید، تاکید کرد: در آستانه سالگرد شهادت سردار سلیمانی در دی‌ماه هستیم و مجموعه‌های مختلف باید از زاویه‌های مختلفی به گوهر وجودی و ناب این شهید از جنبه‌های ارزشی و رفتاری بپردازند.

صالحی یادآور شد: هر اقدامی برای بزرگداشت وی در حقیقت یک نوع ادای دین فردی و جمعی نسبت به این شخصیت والامقام است. با این وجود اگر کاری در مورد این شهید بتوانیم انجام دهیم در واقع برای خودمان انجام داده‌ایم زیرا این شخصیت نیاز به کارهای ما ندارد، در اصل انجام کار برای این شهید به صورت فردی و سازمانی برکاتی خواهد داشت. کارهایی که در مورد شهید سلیمانی انجام می‌شود به سه سرفصل تقسیم می‌شود، کارهایی که از زمان شهادت ایشان تا به امروز انجام شده و کارهایی که برای سالگرد و پس از آن انجام خواهد شد.

تاکید بر کیفیت و ماندگاری در آثار تولیدی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: انتظاری که از مجموعه‌های حاکمیتی چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌رود این است که زمان ماندگاری اقدامات را توسعه دهیم، کارهای دلی را به معنای صرف آن مردم انجام داده و خواهند داد اما اقداماتی که بیشتر به جنبه ماندگاری آن بتوان فکر کرد باید مدنظر قرار گیرد.

صالحی اظهار داشت: در اقدامات خود باید به این سمت برویم که کمیت را کنار گذاشته و بیشتر به سمت کیفیت و ماندگاری آثار برویم، در کارهایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی آن خواهد بود باید اثرگذاری و ماندگاری در نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد: از طرفی آثاری که از این پس تولید می‌شود باید مبدا توسعه و تکثیر سایر آثار باشد، درواقع این آثار باید بتواند ژانر، سبک و حتی آغاز کننده یک حرکت برای آینده باشد، البته این کار زحمت ایده‌پردازی و ایده‌سازی دارد، در این بخش هم باید تاملات بیشتری را با معاونت‌ها داشته باشیم تا در فضای فرهنگ و هنر بتوانیم ایده‌های جدیدی را خلق کنیم تا بعدا این آثار تکثیر شود، در این قسمت هم می‌توان در همین فرصت باقیمانده تا سالگرد کارهایی را انجام داد.

آثار باید مخاطب فراملی پیدا کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بخش دیگری که در تولید آثار باید به آن دقت کرد این است که کارهای ما چگونه می‌تواند مخاطب فراملی خود را پیدا کند، گفت: باید فکر کنیم کاری که تولید می‌کنیم صرفا برای مصرف داخلی نیست، در واقع کارهای تولیدی ما باید برای صدها میلیون نفر مخاطب تولید شود، بنابراین در این بخش نباید آثاری برای تخلیه روحی بلکه برای تکثیر روحی تولید شود، به عبارتی دیگر آثار باید توسعه روحی را برای کسانی که شناخت کمتری از این شخصیت دارند به همراه داشته باشد، با این نگاه در آثار خود نباید به دنبال ترجمه زبانی از این شخصیت باشیم بلکه باید به دنبال ترجمه فرهنگی از وی رفته تا مخاطبان دیگر با این شخصیت احساس قرابت کنند.

تاکید بر استقبال شایسته از نخستین سالگرد شهید سلیمانی

در ادامه این جلسه رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‎رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارئه گزارشی از اهم اقدامات انجام شده توسط بخش‌های مختلف این وزارتخانه برای نخستین سالگرد شهید سلیمانی، خاطرنشان کرد: در استان‌ها دو استان خوزستان و کرمان محور فعالیت‌های مربوط به شهید حاج قاسم سلیمانی هستند، خوزستان به موجب حضور این شهید در ایام دفاع مقدس و همچنین ورود پیکر سردار دل‌ها از محل این استان به کشور دارای شرایط خاصی است، کرمان هم محل زادگاه این شهید به شمار می‌رود که فعالیت‌های ارزشمندی در این استان در حال برگزاری و آماده‌سازی است، همچنین سایر استان‌ها با احساس تکلیف تمهیدات لازم برای استقبال شایسته از نخستین سالگرد شهادت شهید سلیمانی را فراهم خواهند کرد.

همایون امیرزاده ادامه داد: برای اولین سالگرد سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ارتباطات خوبی با معاونت‌های هنری، فرهنگی، مرکز رسیدگی به موسسات فرهنگی و ادارات‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان و خوزستان برقرار شده است.

تشریح اقدامات و فعالیت های هنری

معاون امور هنری در ادامه این جلسه با تشریح اقدامات این معاونت برای شهید سلیمانی از زمان شهادت تا به امروز گفت: در بخش هنرهای نمایشی می‌توان به اختصاص ۷نمایش میدانی به نام «سردار سلیمانی» در جشنواره فجر ۹۸، ۱نمایش رادیویی با موضوع «سردار سلیمانی» در جشنواره فجر ۹۸، مشارکت در همایش «سردار آسمانی» در سال‌های ۹۸ و ۹۹، اختصاص بخش ویژه «سردار سلیمانی» و مدافعین حرم در جشنواره فجر ۹۹، حمایت از نمایش «حاج قاسم سلیمانی» در سمنان سال ۹۸، حمایت از نمایش ایستادن چون سرو به تماشای خورشید و نمایش ژنرال خورشید در ایلام، حمایت از نمایش خیابانی او می‌آید در دهلران، مشارکت در جشنواره مقاومت سال ۹۸ و ۹۹در خوزستان، حمایت از تولیدات نمایش‌های صحنه‌ای و استان‌ها به صورت میدانی با موضوع مقاومت و "سردار سلیمانی"، مشارکت در برگزاری دومین همایش "سردار آسمانی" در کرمان و بخش سرباز انقلاب که از برنامه‌های سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر است، اشاره کرد.

سیدمجتبی حسینی ادامه داد: در حوزه تجسمی نیز کارهایی چون خلق نقاشی پرتره "سردار سلیمانی" توسط استاد گنجی در طول جشنواره فجر ۹۹، اجرا و نصب سردیس "سردار سلیمانی" اثر استاد حمید شانس، خلق نمایش اثر "سردار سلیمانی" و حضرت عباس(ع) توسط حسن روح الامینی و مشارکت در برگزاری اولین همایش تئاتر خیابانی با عنوان "سردار سلیمانی" در کرمان داشته و داریم.

معاون امور هنری یادآور شد: اجرای قطعه بزرگداشت شهید سلیمانی توسط ارکستر ملی ایران، تولید کلیپ برای اختتامیه جشنواره موسیقی با صدای محمد معتمدی، همکاری بنیاد مکتب حاج قاسم با انجمن موسیقی ایران برای تولید اثر در رسای آن شهید بزرگوار، صدور مجوز قطعه صوتی سردار دل‌ها، دعوت از شاعران و ترانه‌سرایان برای سرایش آثار در وصف این شهید بزرگوار و انتشار و تهیه ۱۵ قطعه موسیقایی توسط شرکت‌های موسیقی از جمله اقدامات ما برای شهید سلیمانی در حوزه موسیقی است.

کپی