اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

پایان ضرب الاجل دولت اتیوپی به نظامیان منطقه تیگرای

پایان ضرب الاجل دولت اتیوپی به نظامیان منطقه تیگرای

نخست‌وزیر اتیوپی از پایان ضرب الاجل سه روزه به نیروها و شبه‌نظامیان منطقه تیگرای برای تسلیم شدن خبر داد.

 به نقل از شبکه خبری اسکای‌نیوز، آبی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی از پایان ضرب الاجل سه روزه به نیروها و شبه‌نظامیان منطقه تیگرای در شمال این کشور برای تسلیم شدن خبر داد.

در این راستا، کمیته دولتی شرایط فوق العاده اعلام کرد، نیروهای دفاع ملی عملیات هوایی دقیقی را خارج از میکیلی، مرکز اقلیم تیگرای انجام دادند.

چهار منبع دیپلماتیک و نظامی اعلام کردند، نیروی هوایی اتیوپی پایگاه‌هایی را در میکیلی و اطراف آن بمباران کرد. نزاع در این منطقه از حدود دو هفته پیش آغاز شده است.

این منابع اشاره‌ای به قربانیان یا خسارت‌های وارده در این حمله نکردند. دولت اتیوپی گزارشی در این باره نداده است اما مقامات محلی در تیگرای و رسانه‌ها اعلام کردند، این حمله بامداد امروز سه شنبه رخ داده است.

در درگیری‌های منطقه تیگرای تاکنون صدها تن کشته و ۲۰ هزار تن به سودان فرار کرده‌اند. همچنین اخباری درباره ارتکاب جنایت‌های وحشیانه از زمان دستور آبی احمد برای حمله هوایی و زمینی به رهبران تیگرای منتشر شده است.

این درگیری ها از چهارم نوامبر بین ارتش اتیوپی و اقلیم تیگرای و در پی بروز اختلاف‌نظرهایی میان دو طرف بر سر تاریخ برگزاری انتخابات سراسری آغاز شد و آبی احمد، نخست وزیر این کشور جنگ علیه گروه‌های مسلح وابسته به این اقلیم را اعلام کرد.

ساکنان تیگرای که در حکومت های پیش از دولت آبی احمد قدرت برتر بودند، می گویند، دولت آبی احمد علیه آنها سیاست سرکوبگری و تبعیض را در پیش گرفته و در لغو انتخابات سراسری مستبدانه عمل کرده است.

از ابتدای دهه ۹۰ تا سال ۲۰۱۸ قوم تیگرای قدرت برتر در دولت اتیوپی بود اما با نخست وزیری آبی احمد قدرت قوم تیگرای کاهش یافت و به همین دلیل این قوم مجبور به انزوا در مناطق خود و اعلام جنگ علیه دولت مرکزی شد.  / ایسنا

کپی