اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

تکذیب شایعه فوت بیماران کرونایی ایلام به‌دلیل کمبود اکسیژن/ مردم استان به شایعات توجه نکنند

تکذیب شایعه فوت بیماران کرونایی ایلام به‌دلیل کمبود اکسیژن/ مردم استان به شایعات توجه نکنند

در فضای مجازی شایعه‌ای دست‌به‌دست می‌شود مبنی بر اینکه علت فوت‌های کرونایی در استان ایلام ناشی از کمبود اکسیژن است؛ این ادعا با تکذیب دانشگاه علوم پزشکی ایلام روبه‌رو شد.

شایعه‌ای در فضای مجازی استان ایلام منتشر شده مبنی بر اینکه علت افزایش مرگ ناشی از کرونا در اثر کمبود اکسیژن در بیمارستان‌ها است.

شایعه‌سازان ادعا دارند کمبود دستگاه اکسیژن‌ساز و استاندارد و نبود خلوص ﺗﺰرﯾﻖ اکسیژن سبب شده تا بیشتر افراد بستری در بیمارستان شهید مصطفی خمینی ایلام فوت کنند.

محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام، ضمن تکذیب این شایعه گفت: کادر درمانی در اجرای رسالت شرعی، قانونی و وجدانی خود هیچ‌وقت اجازه نخواهد داد بیماران در اثر کمبود اکسیژن جان بدهند.

وی افزود: شاید دستگاه اکسیژن‌ساز در مقطعی با کمبود روبه‌رو بوده باشد اما این بدان معنی نیست که بیماران نیازمند در اثر کمبود فوت کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: هیچ مورد فوتی بر اثر نبود اکسیژن در بیمارستان‌های استان ایلام نداشته‌ایم و این شایعات کذب محض است.

کریمیان در پاسخ به ادعای کمبود میزان خلوص اکسیژن تزریق‌شده به بیماران گفت: اکسیژن تزریق‌شده به بیماران کرونایی در استان دارای استانداردهای این محصول برای پروتکل درمانی بوده و براساس استاندارد جهانی است.

وی خطاب به فعالان رسانه و مجازی تأکید کرد: از انتشار اخباری که صحت آن به تأیید مراجع علمی و تحقیقی نرسیده پرهیز شود و مردم نیز اخبار را از مراجع رسمی و داری هویت پیگیری کنند./ تسنیم

کپی