اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

روسیه: آمریکا تصمیمی برای تمدید استارت جدید ندارد

روسیه: آمریکا تصمیمی برای تمدید استارت جدید ندارد

معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) گفت، دولت فعلی آمریکا تصمیم گرفته معاهده کنترل تسلیحاتی استارت جدید را تمدید نکند.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی عنوان کرد، طرف آمریکایی به وضوح پیشنهاد روسیه برای تمدید این معاهده را "ناراحت" و حتی "غیرقابل قبول" تلقی می‌کند.

این اظهارات یک هفته بعد از آن مطرح شدند که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه از بابت اینکه نه دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا و نه جو بایدن، رئیس جمهور منتخب این کشور احتمالا هیچ پیشنهاد اساسی به روسیه در قبال این معاهده استراتژیک به رغم نفع داشتن تمدید آن برای همه، نخواهند داد اظهار نگرانی کرد.

ماه اکتبر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پیشنهاد تمدید این توافق که در ماه فوریه منقضی می شود برای مدت یک سال دیگر بدون شرایط و بحث درباره تمامی مسائل مربوط به کنترل تسلیحات در طی آن سال را مطرح کرد.

معاهده استارت جدید که در سال ۲۰۱۰ امضا شد، تنها معاهده کاهش تسلیحاتی فعلا معتبر میان آمریکا و روسیه است. این معاهده در فوریه ۲۰۲۱ منقضی می شود اما واشنگتن هنوز تصمیمی رسمی برای تمدیدش اعلام نکرده است.

مسکو در ابتدا اصرار به تمدید پنج ساله این معاهده داشت در حالی که آمریکا حامی رها ساختن استارت جدید و به جایش امضای یک معاهده جدید بود اما بعدا پیشنهاد تمدید معاهده فعلی برای یک سال دیگر تحت برخی شرایط را داد.  / ایسنا

کپی