اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
طرح ترور «پاشینیان» خنثی شد / ساکنان ارمنی«کلبجر»، قبل از خروج از روستاهایشان خانه‌های خود را آتش زدند

پس لرزه‌های صلح در ارمنستان

پس لرزه‌های صلح در ارمنستان
بنفشه غلامی

تنها 5 روز پس از امضای توافقنامه صلح بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان، گزارش‌ها حاکی از خنثی شدن طرح سوءقصدی به جان «نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر ارمنستان است، مردی که در چند روز گذشته آماج خشم مردم کشورش بابت امضای توافقنامه صلح بوده است.


به گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره»، سرویس امنیت ملی ارمنستان با اعلام اینکه طرح ترور «پاشینیان» را خنثی کرده است، خبر داد، طراحان این ترور، مقامات سابق این کشور شامل «آرتور وانتسیان»، رئیس سابق همین نهاد، «واهرام باغداساریان»، رئیس سابق حزب جمهوریخواه این کشور و «آشوت میناسیان»، کهنه سرباز ارمنستانی بوده‌اند که همگی دستگیر شده و در بازداشت به سر می‌برند. بنا بر بیانیه‌ای که سازمان امنیت ملی ارمنستان منتشر کرده است، این افراد قصد داشتند، با قتل نخست‌وزیر، به طور غیرقانونی قدرت را غصب کنند، زیرا در حال حاضر هیچ کاندیدای بالقوه‌ای برای جانشینی «پاشینیان» وجود ندارد. این طرح ترور در حالی پی‌ریزی شده بود که نخست‌وزیر ارمنستان از سه‌شنبه هفته قبل که خبر امضای توافقنامه صلح این کشور با جمهوری آذربایجان به امضا رسید، تحت فشارهای فراوانی برای کناره‌گیری از سمت خود بوده است. اما «پاشینیان» تأکید کرده که هر چند مسئولیت امضای توافقنامه صلح و عقب نشینی از مواضعی که ارمنستان در اختیار داشته را می‌پذیرد، اما هرگز حاضر به استعفا از سمت خود نیست.
افتادن آتش خشم در خانه و کاشانه
با این حال ارمنی‌ها بویژه ساکنان مناطقی که از دیروز مجبور شده‌اند، برای اجرای تعهدات نخست‌وزیر کشورشان، خانه‌های خود را ترک کنند و این اراضی را به جمهوری آذربایجان مسترد سازند، به شیوه خود نارضایتی‌شان را از این توافق نشان دادند. به گزارش روزنامه «گاردین»، ساکنان ارمنی‌ «کلبجر» (منطقه‌ای که دیروز باید تحویل جمهوری آذربایجان داده می‌شد)، روز شنبه هنگام ترک روستاهایشان اقدام به آتش زدن خانه‌هایشان کردند. هرچند طبق توافق‌های انجام شده، ساکنان مناطقی که ارمنستان باید تحویل جمهوری آذربایجان دهد، می‌توانند، خانه‌های خود را ترک نکنند، اما ارمنی‌های این مناطق ترجیح داده‌اند، دست به مهاجرت گسترده بزنند. این در حالی است که آنها چندین دهه در این مناطق براحتی و بدون هیچ مشکلی با همسایگان خود که تبعیت جمهوری آذربایجان را داشته‌اند، زندگی می‌کردند. اما احساس آنها هنگام ترک خانه‌هایشان با تمام آن سال‌ها بسیار متفاوت بود. به گزارش «فرانس پرس»، یکی از این روستاییان در حالی که با پرتاب تخته‌های چوب و پارچه‌های آغشته به بنزین خانه خود را آتش می‌زد، گفت: «این خانه من است. نمی‌گذارم ترک‌ها وارد آن شوند.»
مذاکره تلفنی پوتین با علی اف و پاشینیان
شنبه شب، در آستانه اجرای مرحله اول خروج ارمنستان از اراضی جمهوری آذربایجان، «ولادیمیر پوتین» در تماس تلفنی با «علی اف» و «پاشینیان»، روند اجرای توافقنامه صلح را پیگیری کرد. به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، در جریان این تماس تلفنی، هر سه طرف از اینکه آتش‌بس در این مدت رعایت شده است، ابراز رضایت مندی کردند. پوتین در این تماس از طرف ارمنستانی خواست، درباره استرداد کلیساهای تاریخی که در مناطق درگیری واقع شده بودند، حساسیت لازم را داشته باشد. وی همچنین به علی اف نیز هشدار داد، زندگی کسانی که در این کلیساها هستند، باید عادی و ایمن باشد.

کپی