اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
گزارش روزنامه گاردین از تحول کیفی سینما، موسیقی و نقاشی در ایران

هنرایران، یک دهه پس‌از انقلاب

هنرایران، یک دهه پس‌از انقلاب
حسن مجیدی

روزنامه «گاردین» در شماره روز پنجشنبه ۷ مهرماه خود گزارشی از تحولات هنری در ایران منتشر ساخت و ضمن توصیف آن به‌عنوان انقلابی هنری که به شکوفایی استعداد‌های مردمی خواهد انجامید به تحولاتی که در زمینه‌های موسیقی، نقاشی، سینما وخطاطی بوقوع پیوسته اشاره کرد.

  نویسنده مقاله «واهه پطروسیان» که به‌تازگی از سفر به ایران بازگشته  نوشته است انقلاب فرهنگی بی‌صدایی در ایران در حال انجام است که از چشم دنیای خارج که تصور خشونت باری از ایران دارد بدور است.گاردین ابتدا به تحولاتی که در زمینه موسیقی و سینمای ایران انجام شده اشاره کرد و آنها را مهم‌ترین تحولات هنری دانست. این روزنامه نوشت موسیقی اصیل ایرانی کم‌کم جای موسیقی کلاسیک و سمفونی‌های باخ و بتهوون را گرفته و نوار خوانندگانی چون «محمد رضا شجریان» و «شهرام ناظری» بسیار پرفروش هستند.
گاردین سپس افزود: اما موسیقی اصیل ایرانی در بین راه متوجه تغییراتی شده که شامل افزایش نقش کر و ارکستر نسبت به سابق است. این روزنامه همچنین به ابتکار ادغام موسیقی اصیل ایرانی و موسیقی کلاسیک اشاره کرد و در این مورد از کار«حسین علیزاده» یاد کرد.  گاردین سپس به تحولاتی که در سینمای ایران پس از انقلاب رخ داده اشاره کرد و نوشت اخیراً فیلم«دونده» که توسط «امیر نادری» ساخته شده بود در یکی از سینماهای لندن مورد استقبال بسیار شدید منتقدین سینما قرار گرفت.روزنامه مذکور ادامه داد بیشتر سازندگان و کارگردانان فیلم‌های کنونی ایران متعلق به دوران پس از انقلاب هستند. نیازهای مالی سازندگان فیلم از سوی وزارت ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و کانون پرورش فکری تأمین می‌شوند. در مقایسه با تحول در سینمای ایران، گاردین تلویزیون را بسیار کم جلوه دانست و نوشت تحولی در این‌جا صورت نگرفته است و افزود: عدم پخش برنامه‌های سرگرم کننده باعث شده مردم به کتاب‌های داستان رو کنند و پس از انقلاب رشد بی‌نظیری در چاپ کتاب‌های فوق وجود داشته است. روزنامه مذکور سپس نوشت تحولی که در چاپ کتاب پس‌از انقلاب رخ داده شامل ترجمه کتاب‌های خارجی در مورد تاریخ معاصر ایران است. وی این مسأله را نشانی از وجود یک نوع آزادی برآورد کرد.گاردین همچنین به تحولات هنری در زمینه نقاشی و مجسمه‌سازی و خطاطی اشاره کرد و تأثیر جنگ را مخصوصاً در هنر نقاشی پس از انقلاب حائز اهمیت دانست.در خاتمه مقاله، این روزنامه پیش‌بینی کرد که با پایان گرفتن جنگ و با از میان برداشتن محدودیت‌های سیاسی استعداد‌های نهفته در میان ایرانیان شکوفا شود.
روزنامه کیهان- دوشنبه 11 مهر 1367
کپی
پیشنهاد سردبیر