اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

کابینه «بایدن» در انتظار «کهنه‌کاران»

کابینه «بایدن» در انتظار «کهنه‌کاران»
زهره صفاری

«جو بایدن» بی‌توجه به تلاش‌های «ترامپ» برای زیر سؤال بردن نتیجه انتخابات، از روز چهارشنبه به همراه تیم مشاورانش، برای تعیین کابینه بعدی و پست‌های کلیدی کاخ سفید وارد رایزنی شده‌اند؛ رایزنی‌ای که فارغ از خروجی آن پیامی به رقیب شکست خورده داشت و آن هم پذیرش شکست و کناره‌گیری بود.

به گزارش «فارین پالسی» و بسیاری از رسانه‌های معتبر امریکایی دیگر، گرچه چینش نهایی کابینه «بایدن» به تعیین تکلیف دو کرسی باقیمانده سنا تا ماه ژانویه و تعیین اکثریت مجلس علیای امریکا وابسته است اما «جو بایدن» همان‌طور که وعده داده است در دولت آینده برابری جنسیتی، نژادی و... را بر مبنای تخصص افراد رعایت خواهد کرد؛ اقدامی که با شعار «بایدن» در به‌کارگیری کهنه کاران سیاسی امریکا سنخیت دارد. «سوزان رایس»، نخستین و محتمل‌ترین گزینه «بایدن» برای وزارت خارجه است. او در دوره باراک اوباما مدتی نماینده امریکا در سازمان ملل بود و در دوره دوم نیز به عنوان مشاور امنیت ملی در کاخ سفید فعالیت داشت. گزینه‌های دیگر به ترتیب اولویت؛ «آنتونی بلینکن»، از اعضای برجسته تیم سیاست خارجی اوباما، سناتور «کریس مورفی»، اعضای کمیته روابط خارجی سنا، سناتور «کریس کونز»، همکار مورفی و از نزدیکان بایدن، «سامانتا پاور»، نماینده سابق امریکا در کاخ سفید هستند.
«میشل فلورنی»، نخستین گزینه زن برای وزارت دفاع امریکا است که در دوره اوباما از آن ناکام ماند. گزینه‌های بعدی «تامی داک ووث»، خلبان سابق ارتش امریکا-رقابت نزدیکی با فلورنی دارد- در جنگ عراق که هر دو پایش را از دست داده است و «جانسون»، وزیر امنیت داخلی اوباما هستند. «روبرت کاردیلو» که تجربه‌ای 35 ساله در آژانس‌های امنیتی امریکا دارد نخستین گزینه ریاست امنیت ملی دولت بایدن است. پس از او «سو گوردون»، افسر سیا که مورد تأیید هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات است و «لیزا موناکو»، از رؤسای سابق کمیته مبارزه با تروریسم و مشاور امنیت داخلی اوباما شانس تصاحب این پست را دارند. «توماس دونیلون» دومین مشاور امنیت ملی باراک اوباما که تجربه حضور در کنار سه رئیس جمهوری امریکا را داشته است، گزینه اول برای ریاست سازمان سیا است. «آوریل هاینس»، تنها گزینه زن برای این سمت و «مایکل مورل»، از مقامات سابق سازمان سیا نیز انتخاب‌های احتمالی بعدی هستند. فرستاده امریکا به سازمان ملل به نوعی نماد این کشور در جهان است و با توجه به آسیبی که به اعتبار امریکا در سال‌های حضور ترامپ در جهان وارد آمده، «فاکس نیوز»، از انتخاب «هیلاری کلینتون» به عنوان سیاستمداری کاریزماتیک برای این سمت خبر داده است. گرچه او گزینه اصلی به شمار می‌رود اما «فارین پالسی» اسامی مانند «وندی شرمن»، «پیت بوتیجیج»، «نیکولاس برنز» و «لیندا توماس گرینفیلد» را نیز مطرح کرده است. به نوشته «واشنگتن پست»؛ انتخاب همراهان «بایدن» در کاخ سفید که بلافاصله پس از آغاز کار او در 20 ژانویه همراهی‌اش خواهند کرد، برای تیم مشاوران و رئیس جمهوری منتخب آسان تر خواهد بود و به همین دلیل نیز «بایدن»، در نخستین گام نام «رونالد ای کلین»، معاون رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید در 2009 تا 2011 را به عنوان رئیس کارکنان دولت جدید برگزید.
آب پاکی روی دستان «ترامپ»
دیروز سازمان امنیت داخلی امریکا و کمیسیون انتخابات در بیانیه‌ای مشترک، رقابت ریاست جمهوری 2020 را سالم‌ترین انتخابات امریکا خوانده، «جو بایدن» را رسماً به عنوان رئیس جمهوری منتخب اعلام کرده و به نوشته «گاردین» هر گونه شائبه تقلب در انتخابات را رد کردند. همزمان با انتشار این بیانیه رئیس امنیت سایبری امریکا بدون اشاره مستقیم به نام «ترامپ» نسبت به هر گونه فرافکنی برای نقض انتخابات در فضای مجازی هشدار داد. در عین حال «باراک اوباما» که برای نخستین بار پیش از انتشار کتابش و پس از پیروزی «بایدن» در مصاحبه‌ای تلویزیونی حضور یافته بود با تقبیح اقدامات ترامپ گفت: «این اقدامات جاده‌ای خطرناک به سوی نابودی دموکراسی امریکایی است.» به نوشته «بی‌بی‌سی»، پس از تأیید نتیجه انتخابات آریزونا به نفع بایدن، دولت چین نیز به بایدن تبریک گفت و شماری از جمهوریخواهان هم به عناوین مختلف او را به عنوان رئیس جمهوری منتخب پذیرفتند.

کپی