اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
ردپای اثرگذار رضا بدیعی را در تیتراژ چند فیلم و سریال شاخص هالیوودی دنبال کرده‌ایم

لژیونری که پدرخوانده شد

لژیونری که پدرخوانده شد

علی رستگار / روزنامه نگار او هر بار خلاف پیشنهاد برخی سامانه‌های پخش فیلم که می‌گویند تیتراژ را رد کنید، بر تیتراژ یک یا چند فیلم یا سریال متمرکز می‌شود و به نکاتی اشاره می‌کند که احتمالاً از نظرها دور مانده‌اند؛ این بار چند فیلم و سریال رضا بدیعی...

حضورهای هرازگاهی بعضی بازیگران فعال سینمای ایران در سطح اول سینما و تلویزیون جهان و فعالیت کم و بیش مستمر ایرانی‌تبارهای هالیوود، اگرچه امیدوارانه است، اما تقریباً نمی‌توان از هیچ‌کدام به‌عنوان لژیونر ششدانگ و ثابت یاد کرد. ولی رضا بدیعی سال‌ها پیش و در دوران اوج تلویزیون امریکا، چنین جایگاهی داشت و یگانه ایرانی اسم و رسم دار هالیوود بود. کمتر ایرانی را سراغ دارم که چنین فعالیت حرفه‌ای، مستمر و مؤثری در سینما و تلویزیون سطح اول جهان داشته باشد. شاید در این سال‌ها تنها بتوان از فیلمبردار ایرانی‌تباری چون داریوش خنجی نام برد که او هم گزیده‌کار است و در پرکاری حرفه‌ای، با کارنامه بدیعی فاصله دارد. ساخت آثار فراوان و نقش مهم بدیعی در مجموعه‌های تلویزیونی، باعث شده بود به او لقب پدرخوانده تلویزیون امریکا را بدهند. بدیعی که متولد 28 فروردین 1309 در اراک بود، 31 مرداد 1390 و در 81 سالگی در لس آنجلس درگذشت.

1. بزهکاران / 1957
دستیار رابرت آلتمن
   آلتمن از آن کارگردان‌های درجه یک هالیوود بود که همه نوع فیلمی ساخت و خوب هم ساخت. اولین فیلم سینمایی که او در سینما کارگردانی کرد، بزهکاران نام داشت؛ فیلمی که رضا بدیعی در آن دستیار کارگردان بود.‌‌

2. کارناوال ارواح/ 1962
وحشت‌آفرین
    بدیعی در سال‌های پایانی دهه 50 و اوایل دهه 60 به تجربه اندوزی‌اش به‌عنوان دستیار در فیلم‌های عموماً کم هزینه ادامه می‌دهد که بعدها در فیلمسازی به کارش می‌آید. یکی از این فیلم‌ها همین کارناوال ارواح است که در ژانر وحشت ساخته شد.‌

3.  داستان کاترین رید / 1965
عکاسی از همسر کارگردان
رفاقت با آلتمن ادامه دارد و رضا بدیعی، در فیلم مستند داستانی سرخوشانه داستان کاترین رید عکاسی می‌کند. این فیلم نگاهی بانمک به احوالات کاترین رید همسر سوم و پایانی آلتمن دارد که آن زمان با آقای کارگردان زندگی می‌کرد. موقع ظاهر شدن اسم رضا بدیعی در تیتراژ، نام اریک فون اشتروهایم هم به‌عنوان تهیه کننده دیده می‌شود. احتمالاً صرفاً این یک همنامی عجیب با آن اشتروهایم مشهور و کارگردان «طمع» و بازیگر «سانست بلوار» باشد، چون او موقع ساخت این فیلم زنده نبود و سال 1957 از دنیا رفته بود.

4.  مأموریت: غیرممکن/ 1966 تا 1973
همان بالاتر از خطر
رضا بدیعی، کارگردانی چند قسمت از این سریال مشهور را به عهده داشت؛ سریالی که یکی از نقش‌های اصلی آن را پیتر گریوز بازی می‌کرد که پیش از این با بازی در فیلم‌های شب شکارچی و بازداشتگاه شماره 17 شهرتی به دست آورده بود.

5.  شوی دوریس دی / 1968 تا 1973
هدایت دوریس دی
دوریس دی بازیگر آثار کمدی رمانتیک، ستاره شوی دوریس دی بود و بدیعی هم کارگردانی چند قسمت از این برنامه تلویزیونی محبوب را به عهده داشت. می‌گویند خود دی از ابتدا دلش چندان با این برنامه نبود، اما حتماً بعدها با افزایش محبوبیت و ثروتش چاره‌ای جز رضایت و همدلی نداشت.

6.  مرد شش میلیون دلاری/ 1974 تا 1978
کارگردان چند میلیارد ریالی
شاید آن‌موقع خیلی از ایرانی‌هایی که پای سریال محبوب مرد شش میلیون دلاری می‌نشستند، نمی‌دانستند یکی از کارگردان‌های این مجموعه پرماجرا با بازی لی میجرز، رضا بدیعی است. او از سال 78 تا 80 میلادی، کارگردان 8 قسمت این سریال بود.

7.  پرونده‌های راکفورد/ 1974 تا 1980
راوی ماجراجویی‌های گارنر
این سریال موفق و پربیننده قصه یک متهم سابقه دار به‌نام جیم راکفورد و با بازی جیمز گارنر را روایت می‌کرد که می‌خواهد به‌عنوان یک کارآگاه خصوصی فعالیت کند. بدیعی از سال 77 تا 79 میلادی، کارگردانی 7 قسمت از این مجموعه را برعهده داشت. 

و سر آخر ایـــن‌که

از پزشک دهکده تا در برابر آینده
این نشان از اهمیت رضا بدیعی در سینما و تلویزیون امریکاست که اتحادیه کارگردانان سینمای امریکا در سال 2010 به پاس یک عمر فعالیت هنری از او تجلیل کرد. در میان دیگر آثار شاخص تلویزیونی بدیعی، آنچه برای مخاطبان سال‌های اخیر تلویزیون ایران آشناتر به نظر می‌رسد باید به سریال‌های دکتر کوئین، پزشک زن (در ایران با نام پزشک دهکده) و نسخه اولیه (در ایران با نام در برابر آینده) اشاره کرد که این فیلمساز ایرانی تبار، کارگردانی چند قسمت از آنها را برعهده داشت. نکته قابل اشاره دیگر اینکه بهروز وثوقی هم در دهه 80 میلادی در دو سریال بلبل‌ها و تاج فالکون به کارگردانی بدیعی، جلوی دوربین رفت.

کپی