اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

تئوریزه‌کردن فرار از مسئولیت اجتماعی

تئوریزه‌کردن فرار از مسئولیت اجتماعی
صابر محمدی روزنامه نگار

آن روز نمی‌دانستم این سرم را کجا بکوبم! او تازه از مسافرتی سیاحتی به یکی از کشورهای همسایه بازگشته بود و من هم مجبور بودم کنارش بنشینم. می‌دانست نگاه‌ها تیز و فضا سنگین است و شاید از همین رو بود بدون اینکه ما توضیحی بخواهیم، یکباره خودش آن خطابه غرا را آغاز کرد: «شما رو که با خودم نبردم!

مگه باید از شما اجازه می‌گرفتم؟ اصلاً بارها به این فکر کردم که شماها من رو مجبور کردید با این وضع زندگی کنم. شماها این شرایط رو به من تحمیل کردید. من چندماهه مجبورم این ماسک رو روی صورتم تحمل کنم! چندماهه هر چی می‌دم دست شما باید یه ساعت الکل‌کاریش کنم! چرا باید این کارها رو بکنم؟ چون شماها حساسید؟! چون شماها فکر می‌کنید خیلی فهمیده و باشعور هستید و من بی‌شعورم؟! این کارها همه‌ش بی‌فایده‌س! همه دنیا قراره بگیرن و ما ول معطلیم. مگه همین من کرونا نگرفتم؟ تازه این همه هم رعایت می‌کنم! با اینکه می‌دونم این کارها بی‌فایده‌س اما به خاطر شماها رعایت می‌کنم. تو این چندماه هم که کرونا گرفتم و خوب شدم می‌تونستم دیگه رعایت نکنم چون بدنم پادزهرش رو داره و دیگه نمی‌گیرم. اما یادتون می‌آد اون چند روزی که ماسک نمی‌زدم چقدر گیر دادید بهم؟!...» این خطابه که در چینش کلمات و لحن و بیان، مجهز به قدرت و فصاحتی حتی فراتر از نطق‌های سخن‌ورترین سیاستمداران جهان پشت تریبون سازمان ملل متحد بود همین‌طور ادامه داشت.
این، تنها یکی از چندین و چند استدلال عجیب جماعت بی‌خیال از هراس ابتلا به ویروس کرونا در این روزها بود که می‌شنیدم. پیش از این هم با انواع چنین استدلال‌هایی از طرف آدم‌ها در پاسخ به اینکه چرا پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند روبه‌رو شده بودم. نه اینکه فکر کنید از عوام‌الناس، نه! از منورالفکرهایی با ادعاهایی که فلک را سقف می‌شکافد. این اما تیر خلاص بود؛ تیر خلاص با تئوریزه‌کردن فرار از مسئولیت اجتماعی در این باب. تئوریزاسیونی مبتنی بر عرفان کاذبی هولناک. از اینجا بود که فکر کردیم در «ایران جمعه» این هفته، برویم سراغ استدلال‌هایی که برخی از مردم برای رعایت‌نکردن پروتکل‌های بهداشتی به آنها متوسل می‌شوند در زمانه تسلط کرونا بر جهان. در نوار بالای چهارصفحات پیش رو، برخی از این استدلال‌ها را فهرست کرده‌ایم و در پایین نوار، متناسب با جنس استدلال‌ها از کارشناس‌های مرتبط با موضوع خواسته‌ایم بگویند چرا این استدلال‌ها درست نیستند. دو روایت دیگر هم در این صفحات خواهید خواند؛ یکی داخلی و دیگری خارجی./ایران جمعه

کپی