اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

نگهداری قدیمی‌ترین انجیل دنیا در تبریز

نگهداری قدیمی‌ترین انجیل دنیا در تبریز

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی از نگهداری قدیمی ترین انجیل دنیا در تبریز خبرداد.

شهرام خدایی امروز در خصوص وجود نسخه "انجیل رسولان" در کتابخانه مرکزی تبریز اظهار داشت: کتاب "انجیل رسولان" نسخه خطی بوده و در حال حاضر در کتابخانه مرکزی تبریز جزو نسخ قدیمی و نفیس انجیل‌های جهان است.

وی افزود: نوع خطی که در "انجیل  رسولان"است، یک خط آران قدیمی می‌باشد که آشوریان قدیم ایران از آن استفاده می‌کردند که الان جزو خطوط باستانی محسوب می‌شود و فقط یکسری متخصصان می‌توانند آن را مطالعه کنند.

خدایی تصریح کرد: طبق بررسی‌ها این "انجیل رسولان" برای مسیحیان آسیایی است به طوریکه در سال‌های گذشته از اسقف مسیحیان آشوری دعوت کردیم تا در مورد این نسخه توضیحاتی دهد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یادآور شد: این انجیل بیش از یک هزار سال قدمت دارد و حتی نزدیک به هزار قبل بازسازی شده است و صفحه پایانی انجیل نام شخص مرمت کار آمده است. 

وی در پاسخ به این سوال اینکه  "انجیل رسولان" به عنوان قدیمی‌ترین انجیل جهان و گنجینه ارزشمند کتابخانه مرکزی تبریز، روزگاری به عنوان پشتوانه پول ملی به شمار می رفت، اذعان داشت: اینکه این انجیل رسولان به پشتوانه و اقتصاد بود صحت ندارد ولی در هر شرایطی ارزش‌های معنوی و فرهنگی کتاب محفوظ است ولی چنین موضوعی تاکنون مطرح نشده است.

گزارش فارس حاکی است، کتاب «انجیل رسولان» قدیمی‌ترین نسخه خطی است که در بخش نسخ خطی کتابخانه مرکزی تبریز نگهداری می‌شود. این کتاب روی پوست ماهی نوشته شده است. زبان آن سریانی (آشوری) و خط به کار رفته در آن از خط‌های نیمه زنده دنیا به حساب می‌آید.

"انجیل رسولان" اصیل‌ترین و دست‌ نخورده‌ترین انجیل جهان مسیحیت است که تا به حال ترجمه و چاپ نشده است./فارس 

کپی