اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

مقصد اول

مقصد اول
خسرو نشان معاون گردشگری سازمان آزاد کیش

جزیره زیبای کیش یک جزیره گردشگری و اولین مقصد گردشگری تفریحی مدرن کشور می‌باشد که با بهره‌گیری از داشته‌های تاریخی، فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری دریایی و ساحلی و امکانات تفریحی مهمترین مقصد گردشگران با علائق ویژه اوقات فراغت در کشور می‌باشد. برای تبدیل شدن کیش به چنین مقصدی سال‌ها تلاش‌های بسیاری شده است و در تحقق این امر بومیان و کیشوندان نقش به‌سزایی داشتند.

جنابعالی، به‌عنوان معاون گردشگری سازمان اگر بخواهید درباره این بعد مهم جزیره به ترسیم وضعیت برای مخاطبان بپردازید، به چه مواردی اشاره می‌کنید؟

نام‌گذاری روزی به نام کیش در تقویم سالیانه از نگاه گردشگری می‌تواند همراه با یادآوری برند کیش در اذهان بازارهای هدف و زمینه‌سازی رویدادی ماندگار با هدف جذب گردشگر در ایام مرتبط با این روز بهانه‌ای برای قدردانی از سازندگان کیش و میزبانان گردشگران باشد. لازم به یادآوری است ماه آبان که روز کیش نیز در این ماه واقع شده، از جمله بهترین ایام گردشگری جزیره است.

۲۰ آبان ماه روز کیش نام‌گذاری شده و امیدواریم بتوانیم این روز را در مرحله اول به روزی ملی که مورد توجه تمامی ملت ایران قرار بگیرد، تبدیل و در نهایت با اجرای برنامه‌های تثبیت برند درسال‌های آتی رویکردی بین‌المللی به آن ببخشیم روز کیش می‌تواند یادآور تلاش بیکران سازندگان و گردانندگان این جزیره بکر و مدرن گردشگری باشد و زمینه ساز معرفی بهتر در سطح بین‌المللی .

البته برنامه‌ریزی‌های بسیاری برای برگزاری رویداد این روز در سال جاری به‌عنوان یک جشن ملی انجام شده بود، ولی به‌دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا محدود به چند رویداد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی سخت گیرانه شدیم. در نهایت باید بگویم سعی می‌شود همه جوانب و پتانسیل‌های موجود در کیش به نحوی پوشش داده شود و همچنین محتوای خوبی برای زمینه سازی برگزاری جشنی باشکوه در سال‌های آینده با فراغ خاطر از ویروس کرونا فراهم شود.

از نگاه شما، کیش، چه مزیت‌هایی در حوزه گردشگری با سایر مناطق دارد؟

مهمترین مزیت کیش ماهیت جزیره‌ای بودن آن و احاطه شدن توسط آب‌های نیلگون خلیج فارس است.

این مهم منجر به ایجاد تأسیسات گردشگری مرتبط و وجود تفریحات دریایی مختلف جهت ارائه خدمات به گردشگران شده که هم از نظر تعداد و هم از نظر کیفیت با اختلاف بهترین در کشور است.

امکانات زیرساختی گردشگری مانند هتل‌ها و تفریحات نیز به نوع خود بهترین‌های کشور هستند و این موضوع در امر مقایسه، کیش را نسبت به سایر رقبای داخلی در جایگاه اول قرار می‌دهد .

توجه ویژه به تاریخ کیش و داشته‌های میراثی این سرزمین در آینده می‌تواند منجر به حضور در بازارهای بین‌المللی گردد و در این خصوص می‌بایست نگاه ویژه ای به میراث ناملموس بومیان و ساکنین تاریخی این جزیره زیبا داشته باشیم .

کیش در حال حاضر مهمترین مقصد گردشگری کشور می‌باشد و این به معنای وجود ترافیک مسافر مناسب در طول سال جهت بهره برداری‌های تبلیغاتی و رویدادی است که می‌تواند مقصد اول کشور در برگزاری سمینارها، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها باشد که زیرساخت‌های موجود و در حال ساخت نیز به این مهم کمک می‌نماید.

گردشگری دریایی و رویکرد دریا محور نیز از جمله برتری‌های جزیره است و سرمایه‌گذاری در این بخش کماکان مورد توجه است .

رونق گردشگری در زمانه کرونا چگونه ممکن است؟ در این باره چه باید کرد؟

ما اعتقاد داریم که در شرایط فعلی چرخ صنعت گردشگری باید به حرکت خود ادامه دهد، ولیکن با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نظارت مستمر و با به‌کارگیری تکنولوژی‌های روز سعی می‌کنیم آسیب‌ها را به حداقل رسانده و بتوانیم محیطی امن و ایمن برای ورود مستمر گردشگران به جزیره ایجاد کنیم.

در شرایط موجود جزیره کیش به‌دلیل مدیریت یکپارچه و یک‌دست بودن جامعه میزبان، نسبت به سایر شهرهای کشور امکان پوشش بهتری در بحث موارد بهداشتی را دارد و تبدیل جزیره به یک مقصد پاک سخت نیست.

نظارت مستمر و نظارت همه جانبه از سوی خود بهره‌برداران و ارائه‌دهندگان خدمات این امکان را فراهم نمود که در مهر ماه گذشته شاهد بازگشت شرایط به حالت عادی باشیم و چرخ گردشگری به‌خوبی به حرکت در آمد.

معاونت گردشگری سعی دارد در ادامه فعالیت‌های سال جاری از فرصت استفاده نموده و ریل‌گذاری درستی برای آینده توسعه گردشگری جزیره نیز فراهم نماید. این ریل‌گذاری‌ها عمدتاً تمرکز بر اصلاح رویکردها و دستور العمل‌ها و فرآیندهای کاری در تأسیسات گردشگری و چرخه ورود و دریافت خدمات گردشگران است.

شناسایی و ایجاد شرایط دسترسی به بازارهای سودآور جدید داخلی و بین‌المللی، توسعه منابع انسانی خدمت‌رسانی و به‌طور کلی افزایش سطح کیفیت خدمات و کیفیت مسافر در دستور کار قرار دارد و اقدامات خوبی در حال انجام است .

چه برنامه‌هایی برای توسعه امکانات و خدمات گردشگری در جزیره کیش تدوین شده و چه اقداماتی صورت گرفته است؟

تمرکز سال گذشته و امسال ما حوزه فرهنگ و گردشگری فرهنگی و تاریخی بوده است و انتظار داریم با ایجاد زیرساخت‌های مناسب در این حوزه زمینه‌ساز ورود گردشگر با کیفیت بین‌المللی در جزیره باشیم. احداث چند موزه با رویکردهای متفاوت و خاص در سطح بین‌المللی در دستور کار قرار گرفته و همچنین برنامه‌هایی برای جذب گروه‌های خاصی از گردشگران فرهنگی، هنری نیز در حال‌انجام است.

در سال ۹۹ نسبت به شناسایی بناهای دارای ارزش میراثی جزیره اقدام شد و چند مورد پرونده ثبت ملی آماده گردید که در حال حاضر بازار فرانسه به ثبت ملی رسیده و یک پرونده دیگر که مربوط به گالری هنرهای معاصر کیش (کاخ نخست‌وزیری دوره پهلوی) می‌باشد در نوبت ثبت قرار دارد.

بنای کاخ مرجان در دست استحکام‌بخشی قرار دارد. درخصوص بنای کاخ کیش‌الیت طراحی اولیه مرمت صورت گرفته است. کاخ مرجان پس از بازسازی و مرمت به موزه ملی صنایع دستی با رویکرد خانه ایرانی تبدیل خواهد شد و کاخ کیش الیت پس از مرمت برای کاربری بوتیک هتل برنامه‌ریزی خواهد شد.

مسجد تاریخی ماشه نیز مرمت تکمیلی گردیده و مسجد تاریخی حضرت امیرالمؤمنین در حال مرمت می‌باشد و در نهایت به موزه قرآن و علوم قرآنی تبدیل خواهد شد.

نکته دیگر آنکه تفاهم‌نامه‌ای با وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در دست تهیه می‌باشد و در نظر است موزه شماره دو ایران باستان در جزیره کیش و در بازار فرانسه ایجاد شود که این امر می‌تواند زمینه ورود گردشگر بین‌المللی را به جزیره فراهم کند.

یک موزه با رویکرد تاریخ دریانوردی خلیج فارس در حال برنامه‌ریزی است. موزه مشاغل گردشگری و موزه کار هم در دستور کار است.

در بخش رویدادها جشنواره‌های فصلی با هدف جذب مخاطبان متنوع در حال اجراست و چند رویداد بین‌المللی مانند نوروز دریایی نیز اجرا شده و در حال طی پروسه برندسازی و تثبیت است .

با توجه به ساخت مراکز اقامتی جدید و توسعه فرودگاه و ترمینال، ظرفیت پذیرش مسافران به کیش، درسال‌های پیش رو به چه میزان خواهد بود. آیا تخمینی در این زمینه وجود دارد؟

بر اساس افق پیش روی ترسیم شده در آخرین بازنگری طرح جامع مقصد کیش، ما باید تا سال ۱۴۰۴ به ظرفیت پذیرش حدود ۳ میلیون گردشگر در سال برسیم و این مهم با ایجاد تأسیسات اقامتی و خدماتی مرتبط با این ظرفیت و رساندن ظرفیت تحمل گردشگری جزیره به عدد مذکور محقق می‌شود.

در حال حاضر تعداد ۵۰ هتل با ظرفیت حدوداً ۱۳۰۰۰ تخت در حال فعالیت می‌باشند و تعداد ۶۰ هتل دیگر در حال ساخت است که به‌طور تخمینی حدود ۱۶۰۰۰ تخت به این ظرفیت اضافه می‌کنند.

هتل‌های در حال ساخت عمدتاًً دارای اماکن و خدمات تفریحی و گردشگری و سالن‌های اجرای برنامه‌های مختلف بوده و خدماتی فراتر از اقامت ارائه خواهند داد. اعتقاد و تمرکز ما در حال حاضر حمایت از ایجاد جاذبه‌های جدید در جزیره است و در خصوص ایجاد ارتباط ظرفیت پذیرش و ظرفیت ارائه خدمات از مشاوره مشاورین مطرح کشور استفاده می‌کنیم.

بوم‌گردی و توسعه اقامتگاه‌ها و خدمات مبتنی بر فرهنگ بومیان جزیره از دیگر رویکردهای دارای اولویت و مشمول حمایت ویژه است.

گردشگری ساحلی و دریایی از مزیت‌های مناطق همجوار با دریاست. دراین باره وضعیت کیش را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا وضعیت موجود رضایت‌بخش است؟

گردشگری ساحلی و دریایی همانطور که اشاره شد، از مزیت‌های اول جزیره کیش است و خوشبختانه نسبت به سایر مناطق کشور بهره‌برداری خوبی هم صورت گرفته است. با این حال هنوز نیاز به بهینه سازی و رفع برخی موانع و مشکلات دارد که در این خصوص نیز در نظر داریم کمیته گردشگری دریایی منطقه را با هدف اصلاح فرآیندها رفع موانع توسعه محصولات و خدمات با حضور ذی‌نفعان موضوع در سال حاضر تشکیل دهیم.

یکی از اقدامات خوب صورت گرفته حمایت کیش از توسعه لنج‌های سنتی و بادبانی است که در این خصوص با همکاری سازمان بنادر و دریانوردی در حال تدوین دستورالعمل‌های ویژه برای توسعه این بخش هستیم.

آیا معاونت گردشگری با توجه به نزدیک شدن به پایان قرن چهاردهم شمسی و ورود به قرنی دیگر، برنامه‌هایی را در دست اجرا دارد؟

این اتفاق قطعاً فرصت‌خوبی برای معرفی بهتر کیش در سطح ملی و بین‌المللی است و معاونت گردشگری هم در حال برنامه‌ریزی‌ رویدادهای مرتبط با موضوع است و امیدواریم بتوانیم در پایان سال ۹۹ و آغاز ۱۴۰۰ جزیره ای متفاوت و رویداد محور را معرفی کنیم.

کپی