اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

امریکا، روسیه و چین اعلام کردند که در تولید «واکسن کرونا» به توفیقات بزرگی دست یافته‌اند

جنگ واکسن

جنگ واکسن

تولید «واکسن کرونا» همان خبری است که میلیون‌ها نفر از ماه‌های گذشته انتظارش را می‌کشند؛ اما آیا خبری که دیروز شرکت داروسازی فایزر در امریکا اعلام کرد، می‌تواند همان خبر خوشی باشد که میلیون‌ها نفر از زمستان سال گذشته منتظرش هستند؟

 
دیروز شرکت «فایزر» (Pfizer) و شریک آلمانی‌اش «بایون تِک» اعلام کردند که نتایج اولیه آزمایش مرحله آخر این واکسن روی ۴۳ هزار و پانصد نفر در شش کشور هیچ عارضه جانبی جدی‌ نشان نداده است. قرار است آنها طی هفته‌های آینده برای گرفتن مجوز اضطراری تولید این واکسن در امریکا اقدام کنند. فایزر گفته امیدوار است طی کمتر از دو ماه آینده ۵۰ میلیون دوز و در طول سال آینده میلادی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دوز واکسن تولید کند و همزمان، چندین شرکت داروسازی دیگر در امریکا و کشورهای دیگر مشغول آزمایش واکسن‌های خود برای کرونا هستند. دکتر آنتونی فائوچی مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی در امریکا در این باره گفت: این احتمال وجود دارد که دوزهایی از واکسن کروناویروس تا پایان ماه نوامبر (ماه جاری میلادی) در دسترس قرار گیرد. مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی در امریکا افزود: «لازم است تمامی بررسی‌های ایمنی و نظارتی در مورد این واکسن انجام شود اما احتمالاً پیش از پایان سال‌جاری میلادی افراد واکسن کروناویروس را دریافت خواهند کرد.» سازمان بهداشت جهانی (WHO) بعد از اعلام موفقیت واکسن کرونا شرکت فایزر از پایان یافتن مراحل بالینی ۴۲ کاندیدای واکسن کرونا در اواخر ماه خبر داد و واکسن کووید-۱۹ شرکت فایزر را «دلگرم‌کننده» خواند.
 تدروس آدهانوم گبریسوس مدیر سازمان بهداشت جهانی، با توئیتی به این دو شرکت آلمانی و امریکایی تبریک گفت و در توئیتر خود نوشت: «ما از اخبار دلگرم‌کننده واکسن استقبال می‌کنیم و به همه دانشمندان و شرکای سراسر جهان که در حال تولید ابزارهای جدید و ایمن و کارآمد برای غلبه بر کووید-۱۹ هستند، تهنیت می‌گوییم.» اما امریکا تنها کشوری نیست که به‌دنبال تولید واکسن کروناست؛ به گزارش رویترز بر اساس اعلام وزارت بهداشت روسیه، واکسن «اسپوتنیک وی»(Sputnik V) روسیه که برای مقابله و پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ طراحی شده است نیز مانند واکسن شرکت امریکایی به موفقیت بیش از ۹۰ درصدی دست یافته است. روسیه اواخر ماه جاری نتایج آزمایشات انسانی این واکسن را منتشر خواهد کرد، اما این کشور واکسن آزمایشی خود را قبل از اینکه مراحل پایانی آزمایشات آن تکمیل شود، برای مصرف عمومی عرضه کرد. چینی‌ها هم مثل روس‌ها و امریکایی‌ها خبر موفقیت‌آمیز بودن واکسن خود را منتشر کردند؛ رسانه‌های چین شنبه گذشته اعلام کردند: هیچ یک از افرادی که تاکنون واکسن کووید ۱۹ ساخت این شرکت را دریافت و به خارج سفر کرده‌اند، به ویروس کرونا مبتلا نشده‌اند. «لیو جینگجن» رئیس شرکت داروسازی سینوفارم چین تأکید کرد که تاکنون ۱۰۰ هزار نفر با واکسن مذکور واکسینه شده‌اند که از میان آنان ۵۶ هزار نفر سفرهای خارجی داشته‌اند ولی هیچ کدامشان کرونا نگرفته‌اند و علائم منفی نیز در میان واکسینه شده‌ها مشاهده نشده است.
وی گفت: از میان این افراد شماری از کارکنان شرکت ملی نفت، شرکت پتروشیمی چین و غول فناوری چین شرکت هواوی هستند که بعضاً در محل‌های دیگری غیر از چین مأموریت کاری دارند. لیو تصریح کرد:از میان ۱۰۰ نفر از کسانی که در دفتر هواوی در مکزیک کار می‌کردند، ۹۰ نفر واکسینه شده‌اند ولی ۱۰ تن از کسانی که واکسن سینوفارم را نزده بودند، به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.
همه اینها در حالی است که بسیاری از مردم جهان نگرانند که نیاز فوری به واکسن ویروس کرونا ممکن است به تولید واکسن ناکارآمدی بینجامد که مشکلات مردم را بیشتر کند. ‏از سوی دیگر امکان دسترسی همه مردم به این واکسن در صورت تأیید نیز یکی دیگر از دغدغه هاست. هنوز سازمان بهداشت جهانی هیچ کدام از این واکسن‌ها را تأیید نکرده است.
کپی