اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

چراغ سبز دادستان کل به ترامپ
 ویلیام بار، دادستان کل امریکا، دستوری غیرمعمول صادر کرده که بنابر آن دادستان‌های فدرال اجازه می‌یابند در مورد ادعاهای تخلف در جریان رأی‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری امریکا تحقیق کنند. انجام چنین تحقیقاتی به طور معمول برعهده مقامات قضایی هرایالت است. بارتأکید کرده است که مقامات قضایی این دادستانی کل هنوز هیچ تخلفی را کشف نکرده‌اند. دونالد ترامپ می‌گوید در انتخابات امریکا تقلب شده، اما تاکنون اسناد و شواهدی در این زمینه ارائه نکرده است.
 
---
 
درهای مدینه به روی خارجی ها باز شد
عربستان پس‌ ازهشت ماه قرنطینه شهر مدینه که مزار پیامبر(ص) در آن واقع شده است، به تعدادی از عمره‌گزاران خارجی اجازه ورود به این شهر را داد. روز گذشته نیز برای نخستین‌بار در طول هشت ماه گذشته، ۳۷ نفر از اتباع پاکستان پس ‌از انجام مناسک عمره در شهر مکه، وارد شهر مدینه شدند. وزارت حج عربستان اعلام کرده است: ظرفیت محدودی برای زیارت مسجد پیامبر(ص) تعیین شده و ورود زائران به این مسجد براساس نوبتی است که در نرم‌افزار«اعتمرنا» مشخص می‌شود. در جریان برنامه تدریجی عمره، روزانه ۲۰ هزار نفر می‌توانند مناسک عمره را به‌جا آورند و ۶۰ هزار نفر در مسجدالحرام و مسجدالنبی(ص) نماز برپا کنند.
 
---
 
دعای عجیب وزیر دفاع سابق امریکا!
مارک اسپر وزیر دفاع سابق امریکا در تازه‌ترین مصاحبه خود گفت: اگر جانشین من واقعاً یک «بله قربان گو» است خدا به ما کمک کند. ترامپ دو روز بعد از اعلام پیروزی جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در پیامی توئیتری اسپر را اخراج و کریستوفر میلر مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم  را به‌عنوان سرپرست وزارت دفاع تعیین کرد.
 
---
سوغات کرونا برای کودکان!
صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در گزارشی اعلام کرده که تاکنون به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، ۱۳۷ میلیون کودک به عبارتی بیش از ۹۷ درصد آنها در امریکای لاتین و حوزه کارائیب از تحصیل بازمانده‌اند. براساس این گزارش تعداد کودکانی که به هیچ وجه در این منطقه آموزش نمی‌بینند در ماه‌های اخیر از ۴ درصد به ۱۸ درصد افزایش یافته است.
 
 
---
تخریب ساختمان سینما پارک کابل
باوجود مخالفت‌های گسترده‌ سینماگران، هنرمندان و شهروندان افغان، ساختمان سینما پارک، یکی از سینماهای قدیمی شهر کابل، شب گذشته به دستور معاون اول رئیس جمهوری افغانستان توسط شهرداری کابل تخریب شد. تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شده، نشان می‌دهد که ساختمان طلایی رنگ این سینما به زمین نشسته و به‌جای آن انبوهی از خاک و آهن‌پاره در گوشه‌ای از پارک تلنبار شده است. دولت افغانستان پیشتر اعلام کرده بود امکان بازسازی ساختمان این سینما وجود ندارد و با تخریب آن یک «مکان فرهنگی» جدید در جای آن ساخته خواهد شد. برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی گفته بودند: این یک بنای تاریخی است و باید از آن محافظت شود.
 
کپی