اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

علی‌نژاد: برگزاری انتخابات شطرنج به کرونا بستگی دارد/ دخالتی در موضوع فغانی نداریم

علی‌نژاد: برگزاری انتخابات شطرنج به کرونا بستگی دارد/ دخالتی در موضوع فغانی نداریم

معاون وزیر ورزش و جوانان درباره انتخابات فدراسیون شطرنج، گفت: اگر مجمع را زود برگزار کنیم، نیازی به ثبت نام مجدد نیست، اما اگر روند کار به دلیل کرونا خیلی طولانی شد، چاره‌ای جز ثبت نام و تایید صلاحیت افراد نداریم.

«مهدی علی‌نژاد» روز سه‌شنبه در مجمع سالانه فدراسیون شطرنج، اظهار داشت: این مجمع به بررسی عملکرد سال ۹۸ فدراسیون و ارائه گزارش‌های حسابرس، خزانه‌دار و بازرس فدراسیون شطرنج در سال گذشته اختصاص داشت که گزارش‌ها به تایید اعضا رسید. شطرنج ایران در سال گذشته  موفقیت های خوبی داشته که از جمله آن می‌توان به قهرمانی سارا سادات خادم‌الشریعه در جهان اشاره کرد.

وی ادامه داد: شطرنج در چند سال گذشته افتخارات زیادی کسب کرد و در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هم حضور دارد و با توجه به ظرفیت آن می‌تواند به سبد مدال‌آوری ایران کمک کند. البته عناصر ضدانقلاب به صورت ویژه روی شطرنج کار می‌کند و برخی افراد نیز اقداماتی انجام می‌دهند که فدراسیون باید از منافع ملی دفاع کند.

معاون وزیر ورزش و جوانان اظهار داشت: میانگین سنی شطرنج بازان ایران پایین و این یک استثناست و امیدوارم بتوانیم شرایط را برای برگزاری مسابقات فراهم کنیم. البته این مهم بستگی به شرایط کرونا دارد.

علی نژاد درباره مجمع انتخاباتی شطرنج هم، توضیح داد: قرار بود که ششم آبان ماه امسال انتخابات برگزار شود که شیوع کرونا اوضاع را برهم ریخت. برخی بی‌اخلاقی‌ها هم شد که انتظار می‌رود مراقبت شود. همچنین پس از فروکش کردن دوره جدید کرونا، برگزاری مجمع حضوری انتخاباتی فدراسیون شطرنج را شاهد باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به طولانی شدن فرآیند انتخابات ریاست فدراسیون شطرنج، آیا ممکن است ثبت نام از نامزدها و تایید صلاحیت افراد دوباره انجام شود، گفت: چنین بنایی نیست؛ مگر اینکه این روند خیلی طولانی شود. باید ببینیم دوره کرونا چگونه است. اگر انتخابات را زود برگزار کنیم، نیازی به ثبت نام مجدد نیست، اما اگر روند کار طولانی شد، چاره‌ای جز این کار (ثبت نام و تایید صلاحیت) افراد نداریم.

بدهی ایران به فدراسیون جهانی شطرنج

معاون وزیر ورزش درباره بدهی ایران به فدراسیون جهانی شطرنج افزود: فدراسیون ایران از گذشته یک بدهی ۶۰ هزار دلاری را برای برگزاری رویدادی به فیده داشته است که یک ماه پیش مبلغ ۱۰ هزار یورو پرداخت شد و کمک می کنیم تا پایان سال میلادی، ۱۰ هزار دلار دیگر پرداخت شود و در نهایت طی ۲ سال آینده، مبلغ  بدهی تسویه‌ شود.

علی نژاد درخصوص اداره ۶ فدراسیون ورزشی با سرپرست تصریح کرد: داشتن رییس شرایط بسیار بهتری برای هر فدراسیون به همراه دارد، اما وضعیت کشور و جهان طبیعی نیست و اتفاقات غیرعادی بسیاری رخ می‌دهد. محدودیت‌های غیرعادی داریم، اما می‌توانستیم انتخابات‌ها را برگزار کنیم. با این حال سلامت همکاران در استان‌ها در اولویت است و فدراسیون‌ها با سرپرست به کار خود ادامه می‌دهند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان افزود: ورزش در دنیا شرایط فعالی ندارد و ما هم خیلی مشکلی در اداره فدراسیون‌ها نداریم. امروز امکان برگزاری انتخابات نداریم و مطابق مصوبات ستاد مبارزه با کرونا نمی‌توانیم جمعیت زیادی داشته باشیم.

وی در خصوص این موضوع که «جعفر سمیعی» پس از انتخاب به عنوان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس همچنان به عنوان سرپرست حراست وزارت ورزش مشغول به کار است، تصریح کرد: با توجه مدیرعاملی وی در باشگاه پرسپولیس طبیعی است که نمی‌تواند در پست قبلی‌اش هم مشغول به کار باشد چون ۲ شغله به حساب می‌آمد و دیگر نمی‌توانست به عنوان مدیرکل حراست به کارش ادامه دهد. از آنجایی که انتخاب مدیرکل جدید فرآیندی دارد و باید هماهنگی بین وزارت ورزش و سازمان حراست کل انجام شود و زمان‌بر است، حکم سرپرستی سمیعی زده شد. وی به صورت کوتاه‌ مدت و تا زمانی که نفر بعدی منصوب شود کار را ادامه می‌دهد تا وقفه‌ای پیش نیاید.

حذف نام علیرضا فغانی

علی‌نژاد درباره حذف نام فغانی از فهرست داوران بین‌المللی فدراسیون فوتبال، گفت: انتخاب داور برای معرفی به ارگان‌های بین‌المللی از شرح وظایف و اختیارات فدراسیون‌ها است. هیات رییسه فدراسیون فوتبال با پیشنهاد کمیته داوران این تصمیم را گرفت و حق آنهاست که چنین تصمیمی بگیرند و وزارت ورزش نمی‌تواند دخالت داشته باشند. روز گذشته از رسانه‌ها متوجه شدم و قبل از آن هماهنگی هم انجام نشده بود و ضرورتی هم برای این کار نبود. با دبیرکل فدراسیون صحبت کردم و توضیحاتی داد که قرار شد بررسی بیشتری انجام شود و اگر لازم باشد توضیحات بیشتر را به وزارت ورزش بدهند.

وی این را هم اضافه کرد که فدراسیون فوتبال، استقلال دارد و بر اساس تشخیص خودش این تصمیمات را می‌گیرد و اگر پاسخگویی لازم باشد طبیعی است که سرپرست فدراسیون باید پاسخگوی این موضوع باشد./ ایرنا

بیشتر بخوانید:

فغانی: فیفا با حضور نام من در لیست داوران بین المللی ایران موافق بود

خداحافظی با سوت و پرچم ایرانی در جام جهانی

لیورپول قهرمان زودهنگام لیگ برتر انگلیس شد!

کپی