اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

رهبران کدام کشورها به بایدن تبریک نگفته‌اند؟

رهبران کدام کشورها به بایدن تبریک نگفته‌اند؟

چین و روسیه واکنش رسمی به اعلام پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به مشخص شدن و تایید نتایج نهایی انتخابات موکول کرده‌اند.

از زمان برآورد پیروزی بایدن تعداد زیادی از رهبران دنیا به او و کامالا هریس، معاونش، تبریک گفته‌اند اما مسکو و پکن هنوز پیامی برای بایدن نفرستاده‌اند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت «کار درست این است که منتظر شویم تا نتایج رسمی اعلام شود.»

پسکوف به با اشاره به دعوای حقوقی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه نتایج اعلام‌شده، به «فرآیندهای قانونی» در انتخابات آمریکا ارجاع داد.

با وجود این سخنگوی کرملین گفت که پوتین با هر رهبری در آمریکا همکاری خواهد کرد و ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهایی برای عادی‌سازی روابط دو طرف شکل بگیرد.

در سال ۲۰۱۶ ولادیمیر پوتین جزو اولین رهبرانی بود که بعد از اعلام پیروزی ترامپ برای او پیام تبریک فرستاد. البته در آن زمان هیلاری کلینتون، نامزد بازنده، شکست خود را پذیرفت و کار به شکایت نکشید.

سخنگوی وزارت خارجه چین هم با اشاره به اعلام پیروزی بایدن گفت: «می‌دانیم که نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بعد از طی روندهای قانونی مشخص خواهد شد.»

چهار سال پیش، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین یک روز بعد از برآورد پیروزی آقای ترامپ برای او پیام تبریک فرستاد.

روابط چین و آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ به بدترین وضع در دهه‌های اخیر رسیده و اختلاف دو طرف بر سر مسائل زیادی از جمله تجارت، فناوری و همه‌گیری ویروس کرونا به شدت بالا گرفته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هم از جمله رهبرانی است که هنوز پیامی برای بایدن نفرستاده و واکنشی رسمی نشان نداده است.

معاون اردوغان دیروز گفت که برای ترکیه فرقی نمی‌کند که در آمریکا چه دولتی بر سر کار بیاید.

رهبران مکزیک، کره شمالی و برزیل هم از جمله مقام‌هایی هستند که به بایدن تبریک نگفته‌اند.

مرکل: بایدن آلمان و اروپا را به خوبی می‌شناسد
بسیاری از رهبران اروپایی و کشورهای خاور میانه برد بایدن را تبریک گفته‌اند.

امروز هم آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، با تبریک دوباره به جو بایدن گفت که او آلمان و اروپا را «به خوبی می‌شناسد» و افزود «خاطرات خوبی» از دیدارهایش با آقای بایدن دارد.

با وجود این خانم مرکل از کشورهای اروپایی خواست که مسئولیت بیشتری در قبال امنیت خود بر عهده بگیرند.

انتقادهای دونالد ترامپ از نحوه شراکت کشورهای اروپایی در پیمان ناتو و بودجه آن، یکی از مسائلی بود که باعث تنش در روابط اروپا و آمریکا شد./ بی بی سی

کپی