اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

سفیر سابق انگلیس آینده رابطه ویژه پساانتخاباتی واشنگتن و لندن را پیش‌بینی کرد

سفیر سابق انگلیس آینده رابطه ویژه پساانتخاباتی واشنگتن و لندن را پیش‌بینی کرد

سفیر سابق انگلیس در آمریکا در مطلبی تحلیلی برای دیلی‌میل که روز دوشنبه منتشر شد، به آینده رابطه به اصطلاح ویژه بین لندن و واشنگتن، به دنبال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پرداخته است.

به نقل از اسپوتنیک، "کریستوفر مِیِر" به نوبه خود در این رابطه خاطرنشان کرده است: هر زمان که انتخابات در آمریکا باعث تغییر اساسی رئیس جمهور شود، اضطراب‌ها و حتی وحشت در خیابان داونینگ در مورد اینکه این موضوع برای روابط بین دو کشور به چه معنی خواهد بود، بالا می‌گیرد.

وی سپس به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ آمریکا اشاره کرد، زمانی که دعوای حقوقی شدیدی بین جورج دبلیو. بوش جمهوری‌خواه و "ال گور" دموکرات در دیوان عالی آمریکا، باعث شد تا یک ماه پس از بسته شدن مراکز رأی‌گیری‌، نتایج انتخابات در بلاتکلیفی بماند.

این سفیر سابق یادآور شد که بر سر کار آمدن بوش، مانع اینکه "تونی بلر"، نخست‌وزیر وقت انگلیس رابطه نزدیک برابری با رئیس جمهور تازه آمریکا ایجاد کند، نشد؛ با وجود آنکه بلر قبل‌تر چنین روابطی را با "بیل کلینتون"، سلف بوش تقویت کرده بود.

میر درباره روابط کنونی آمریکا و انگلیس مدعی شد "این ایده که بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از هم جداناشدنی هستند، ریشه در افسانه دارد- افسانه‌ای که اساس آن در حمایت ترامپ از بریگزیت و توافق تجارت آزاد با انگلیس است"؛ موضوعی که بنا بر استدلال میر، هیچ موقع به امری واقعی تبدیل نشده است.

به گفته میر، علاوه بر این‌ها، لندن و واشنگتن بر سر حمایت گرم ترامپ از ناتو و انتقادش از چین، همراه با خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران و تفاهم آب و هوایی پاریس از بین دیگر چیزها، در اختلاف باقی می‌مانند.

وی مدعی شد که از سوی دیگر، مواد خام یک رابطه کاری نزدیک با بایدن تماماً فراهم است، چرا که بنا بر ادعای میر، بایدن بعد از سابقه طولانی در سنای آمریکا از سمت سلسله سفیران انگلیسی کاملاً شناخته شده است.

میر مدعی شد که سابقه بایدن در سنا بیانگر این است که موضع او در مسائل بین‌المللی، دقیقاً با اولویت‌های سیاست خارجی انگلیس منطبق است.

سفیر سابق انگلیس در آمریکا از طرفین خواست به یاد داشته باشند که در بسیاری موارد، از دفاع گرفته تا همکاری اطلاعاتی تا سرمایه‌گذاری متقابل، روابط آمریکا و انگلیس دهه‌ها به طرز خارق‌العاده‌ای نزدیک بوده است.

میر نتیجه گرفت: مطلقاً هیچ دلیلی مبنی بر آن وجود ندارد که این رابطه نباید تحت ریاست جمهوری احتمالی بایدن به عنوان رئیس جمهور جدید، ادامه پیدا کند، بلکه ادامه این رابطه در منفعت ملی هر دو کشور می‌گنجد.

اظهارات میر یک روز پس از آن مطرح شد که نخست‌وزیر انگلیس روز یکشنبه در پی اینکه جو بایدن خودش را پیروز در رقابت ریاست جمهوری اعلام کرد، بار دیگر تأکید کرد که واشنگتن را نزدیک‌ترین متحد لندن می‌داند. با این حال، شمارش آرا هنوز در چندین ایالت آمریکا در حال انجام است و این ایالات هنوز نتایج نهایی را اعلام نکرده‌اند.  / ایسنا

کپی