اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

۲ هزار بال غاز خاکستری مهمان تالاب "کانی‌برازان" مهاباد شدند

۲ هزار بال غاز خاکستری مهمان تالاب "کانی‌برازان" مهاباد شدند

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: ۲ هزار بال غاز خاکستری مهاجر طی روزهای گذشته وارد تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" این شهرستان شدند.

فاروق سخنور روز یکشنبه اظهار داشت: کارشناسان این اداره در پایش‌های خود از تالاب "کانی‌برازان"، دسته‌هایی از غازهای خاکستری مهاجر را مشاهده کردند که مشغول استراحت و تغذیه در این تالاب بودند.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده بر تعداد غازهای خاکستری مهاجر در این تالاب بین‌المللی افزوده شود و آنها پس از تغذیه و استراحت کافی با کاهش دمای هوا، کوچ خود را به مناطق جنوب و گرمسیر ادامه دهند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: کارشناسان این اداره علاوه بر تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان"، ورود غازهای خاکستری مهاجر را در تالاب "گروس" و منطقه مشهور به "قوپی‌قازان" مشاهده کردند که نشان از وجود امنیت و شرایط مطلوب برای حضور این پرندگان مهاجر است.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون بیش از  ۱۰ هزار بال انواع پرندگان مهاجر و بومی در تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" این شهرستان برای استراحت و تغذیه فرود آمده‌اند، اظهار داشت: این پرندگان شامل "خوتکا"، انواع "مرغابی" و "اردک"، "فلامینگو"، "باکلان کوچک"، "پلیکان سفید"، "چوب پا"، "پرستوی دریایی"، "کشیم بزرگ"، "غاز پیشانی سفید"، "سیلوش"، "آووست"، "خروس کولی"، "حواصیل"، "تنجه" و گونه‌های کمیاب و در معرض خطر انقراض از جمله اردک "سرسفید" و اردک "مرمری" هستند.

سخنور از اهالی روستاهای همجوار تالاب "کانی برازان" خواست در صورت مشاهده افراد شکارچیان سودجو و فرصت طلب به محیط‌بانان این اداره اطلاع دهند.

غاز خاکستری با ۸۳ سانتی‌متر طول بزرگترین پرنده‌ منطقه است که دارای منقاری ضخیم و به رنگ صورتی و سر و گردن خاکستری و پاهای صورتی رنگ است، بدن و زیرتنه این پرنده، خاکستری با رگه‌های کوچک سیاه است و به صورت دسته جمعی از منطقه ای به منطقه دیگر کوچ می‌کند.

این پرنده، در مناطق تالابی، باتلاق‌ها، دشت‌های سیلابی، ساحل دریاچه‌ها و رودخانه‌ها به سر برده و در کنار اراضی باتلاقی و روی زمین آشیانه می‌سازد.

تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" مهاباد با وسعتی افزون بر ۹۱۰ هکتار یکی از مهمترین تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزش‌ترین زیستگاه‌های انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی در شمال غرب کشور به شمار می‌رود.
این تالاب به دلیل موقعیت ویژه و شرایط زیستی منحصر به‌فرد خود در سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شد، به نخستین پناهگاه حیات وحش آذربایجان‌غربی تبدیل و به این ترتیب به عنوان یکی از مناطق چهارگانه کشور با جایگاه قانونی معرفی شده است.

براساس آخرین بررسی‌ها تعداد ۷۵ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی متعلق به ۱۱ خانواده در این تالاب که نخستین سایت پرنده‌نگری کشور نیز است شناسایی شده است که در صورت اضافه کردن گونه‌های خشکی‌زی، این تعداد به بیش از ۱۸۰ گونه خواهد رسید که همین امر اهمیت تالاب را بیش از پیش آشکار می‌سازد.

از گونه‌های مهم پرندگان این تالاب می‌توان به فلامینگو، چنگر، اردک بلوطی، اردک سرسفید، حواصیل خاکستری، پرستوی دریایی، اردک مرمری، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، کشم بزرگ و عروس غاز اشاره کرد.
در میان این پرندگان انواع نادری چون خروس کولی دم‌سفید، اردک سرسفید، اردک مرمری نیز که در فهرست پرندگان در خطر انقراض هستند نیز دیده می‌شود که تاکنون در کمتر تالابی از کشور مشاهده شده است.

در کانی‌برازان تاکنون ۴۵ گونه گیاهی از ۳۵ جنس و ۱۷ خانواده شناسایی شده است که این گیاهان ۲۱ جامعه گیاهی را تشکیل می‌دهد و بیشتر گونه‌های شناسایی شده از خانواده اسفناج Chenopodiaceae و گندمیان Graminae بوده و گونه‌های شناسایی شده در داخل تالاب نیز شامل نی، بوریا، جگن و گز است.

در شهرستان مهاباد علاوه بر تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان"، تالاب‌های دایمی "حسن‌خان" و "قوپی‌باباعلی" و تالاب‌های فصلی دیگری از جمله "گروس"، "داشخانه" و "قره‌قشلاق" نیز وجود دارد.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است./ ایرنا

کپی