اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
مدیر کل میراث فرهنگی خراسان شمالی خبر داد:

موافقت ملی با تبدیل شدن محوطه تاریخی ریوی به پایگاه میراث فرهنگی

موافقت ملی با تبدیل شدن محوطه تاریخی ریوی به پایگاه میراث فرهنگی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: در جلسه شورای تخصصی پایگاه ها، با ایجاد و راه اندازی پایگاه ملی میراث فرهنگی در محوطه تاریخی ریوی در شهرستان مانه و سملقان موافقت شد.

حبیب یزدان پناه اظهارکرد: خراسان شمالی از جمله استان های متقاضی ایجاد پایگاه ملی میراث فرهنگی بود که در جلسه اخیر شورای تخصصی پایگاه ها، طرح توجیهی خود را برای محوطه تاریخی ریوی مانه و سملقان ارائه کرد.

وی افزود: در این طرح به ارزش های برجسته اثر تاکید و مباحث مربوط به وضعیت حفاظتی، امکانات و تجهیزات موجود و نیازهای پیش رو، لزوم ایجاد مدیریت یکپارچه و توسعه امکانات زیرساختی مطرح شد.

یزدان پناه ادامه داد: خوشبختانه با موافقت ملی در خصوص تبدیل محوطه تاریخی ریوی به پایگاه میراث فرهنگی و استقرار دائم در این پایگاه و اختصاص اعتبارات مناسب به زودی این منطقه ظرفیت مناسبی برای حضور گردشگران داخلی و خارجی شود.

وی با بیان اینکه تاکنون هفت فصل از کاوش در سایت تاریخی ریوی به صورت مشترک با هیات باستان شناسی کشور آلمان در ریوی انجام شده است، گفت: در سال جاری با توجه به شرایط کرونا و محدودیت حضور باستان شناسان آلمانی اما کار کاوش در این محوطه تاریخی متوقف نشد و هم اکنون در چهار نقطه از این سایت پهناور یافته های باارزشی از معماری و ساختار سکونت گاهی ریوی به دست آمده و علاوه بر کاوش، کار حفاظت و مرمت بخش های مختلف سایت در حال انجام است./ ایسنا

کپی