اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

اخبار جعلی

تکذیب ساخت داروی قطعی کرونا

تکذیب ساخت داروی قطعی کرونا

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت از تکذیب ادعای ساخت داروی قطعی کرونا خبر داد.

کیانوش جهانپور در توئیترش در واکنش به حواشی اخیر مبنی بر ساخت داروی کرونا از سوی برخی افراد مدعی نوشت: «معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه عنوان کرد: تکذیب ادعای ساخت داروی قطعی کرونا.»

جهانپور دیشب در واکنش به ادعای کشف داروی قطعی درمان کرونا در دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه، گفته بود: هیچ کس در هیچ کجای دنیا تاکنون داروی قطعی برای درمان کووید۱۹ نساخته است.
وی افزود: درباره داروهای سنتی مطالعاتی صورت گرفته است و بعضا بر اساس نتایج این مطالعات مجوزهایی گرفتند که به تدریج وارد بازار خواهند شد اما، تنها به عنوان درمان کمکی کرونا از آنها استفاده خواهد شد و کاربرد درمان قطعی بیماری را ندارند.
وی با اکید بر اینکه برای درمان کرونا نه در طب سنتی و نه در طب رایج تاکنون دارویی ساخته نشده است، اظهار کرد: هیچ مطالعه‌ای درمان قطعی و اثربخشی قطعی هیچ درمانی را برای کرونا چه در طب رایج و چه در طب سنتی نشان نمی‌دهد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: در طب مدرن هم درمان‌هایی بر اساس داروهای گیاهی که ممکن است بخشی از آنها هم مخصوص طب سنتی نباشد استفاده می‌شود که تحت عنوان هربال مدیسین شناخته می‌شود اما در هر حال هر آنچه تحت عنوان گیاهان دارویی، فرآورده‌های طب سنتی و… ساخته شود صرفا به عنوان درمان‌های کمکی در کنار درمان‌های موجود برای کرونا استفاده می‌شود تا اثربخشی این درمان‌ها را افزایش دهد.
وی افزود: کسی که با ادبیات علمی آشنا باشد می‌داند انتخاب واژه‌های «درمان قطعی»، «درمان صد درصد» و…هیچکدام بار علمی ندارد.
جهانپور یادآور شد: اظهارات درمورد ساخت داروی قطعی کرونا از سوی وزارت بهداشت در حال پیگیری و بررسی‌های بیشتر است.
دکتر قباد محمدی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کرمانشاه هم گفته: خبری در یکی از خبرگزاری‌ها و به دنبال آن در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر گردیده و در آن به نقل از اینجانب برای داروی MAB98 از عنوان داروی قطعی کرونا استفاده شده که چنین موضوعی به هیچ وجه صحت ندارد.
وی افزود: داروی مذکور که دکتر مصطفایی و همکاران بر روی آن کار کرده و آزمایش بالینی را نیز انجام داده است، در درمان بیماری کرونا کمک کننده بوده ولی درمان قطعی کرونا محسوب نمی‌شود.
وی تاکید کرد: متاسفانه خبرگزاری مذکور به نقل از اینجانب از عنوان داروی قطعی استفاده کرده است که چنین چیزی از طرف بنده عنوان نشده است. همچنین برای صدور مجوز تولید و تجویز این دارو، مدارک لازم به سازمان غذا و دارو ارسال شده و احتمالا پس از ارزیابی ظرف دو هفته آینده مجوز آن صادر شود. همچنین برای داروهای گیاهی دیگر نیز که کمک کننده در درمان این بیماری هستند از جمله سه تا جهار داروی دیگر در سازمان غذا و دارو مجوز صادر شده است و این دارو نیز در نوبت ارزیابی و طرح در کمیسیون مربوطه در سازمان غذا و دارو است.
این در حالی است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به ارایه گزارش نهایی توسط داوران و تایید علمی داروی «MAB۹۸» مربوط به بیماران کرونایی گفت: این دانشگاه به دنبال اخذ مجوزهای لازم برای تولید انبوه این دارو در سازمان غذا و دارو است.
محمودرضا مرادی پنجشنبه شب در نشست بررسی رفع موانع و مشکلات اجرایی اخذ مجوز و تولید داروی MAB۹۸ با حضور معاونان درمان، غذا و دارو و تحقیقات و فناوری و دکتر علی مصطفایی (داروساز)، گفته بود: تولید این دارو و تایید آن از سوی مراجع مربوطه افتخاری بزرگ را نه تنها برای پدیدآورنده آن، بلکه برای دانشگاه علوم پزشکی، استان کرمانشاه و کشور جمهوری اسلامی رقم می‌زند.

ایرنا/ ایسنا/ وبدا

کپی