اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران هشدار داد

تهران در محاصره گسل‌های فعال و خطرناک

تهران در محاصره گسل‌های فعال و خطرناک

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تاکید کرد: در اطراف تهران گسل های فعال و خطرناک داریم.

 رضا کرمی محمدی در مراسم رونمایی و بهره‌برداری از سامانه هشدار سریع زلزله، فاز دوم سامانه پیش بینی و هشدار سیل و سامانه پیش بینی یخبندان در شهر تهران که پیش از ظهر امروز در محل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد، اظهارکرد: حدود یک دهه پیش با کمک جایکا ژاپن و در مقاطعی از گسل مشا، چهار سنسور و شتابنگار زلزله نصب شده و سامانه هشدار سریع زلزله در تهران به صورت پایلوت راه اندازی شد.

وی با بیان اینکه در اطراف تهران گسل های فعال و  خطرناک داریم، گفت: تعداد چهار دستگاه برای این تعداد گسل بسیار کم بود. چرا که علاوه بر تعدادگسل ها، طول هرگسل نیز زیاد و چندین کیلومتر بود که در تمام مسیر و طول گسل ها نیز ممکن است گسیختگی رخ دهد. به همین دلیل نیز لازم بود که تعداد شتابنگارها و حس‌گرها را افزایش دهیم.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه اگر بخواهیم مانند بسیاری از شهرها در کشورهای عمدتا توسعه یافته جهان سامانه هشدار سریع داشته باشیم، باید مجموعه کامل داشته باشیم، گفت: در همین راستا نیز طبق برآوردهای ما به حدود  ۲۰۰ شتاب نگار نیاز داریم که ۲۲ دستگاه جدید به چهار مورد قبلی در فاز اول اضافه شد.

کرمی محمدی با بیان اینکه پیدا کردن محل مناسب برای این ایستگاه‌ها با کمک استانداری تهران و وزارت کشور انجام شد، گفت: ما تلاش کردیم که در فواصل طولی مناسب این ایستگاه ها را فعال کنیم.

وی ویژگی استفاده از سامانه هشدار سریع زلزله را باز شدن در ایستگاه های آتش نشانی و آماده باش نیروهای آتش نشانی و امدادی در تهران،  قطع جریان اصلی گاز، افزایش آمادگی نیروهای امدادی در شهر و ... دانست و گفت: یکی از مواردی که در زلزله ها رخ می دهد، قطعی  برق است. اگر ما نتوانیم برق اضطراری را تامین کنیم، بیمارستان های ما بلااستفاده خواهند شد، در حالی که می توان با استفاده از این سامانه قبل از رسیدن زلزله برق اضطراری را در بیمارستان ها راه اندازی کرد.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اضافه کرد: مردم هم می توانند این هشدارها را در منزل یا محل کار خود در یافت کرده و خود را به محل امن برسانند. از طرف دیگر این سامانه در شهرها و استان های اطراف هم موثر است، چراکه می تواند در صورت اتصال آنان به سامانه این ارتباط و هشدار سریع برای آنان نیز فراهم و ارسال شود.

کرمی محمدی در عین حال بر ضرورت نظارت و سنجش دائمی این شتابنگارها تاکید کرد و گفت: این سامانه ها ممکن است چندین سال فعال باشند و در عرض تنها چند ثانیه شهری را نجات داده و موثر باشند، ازاین رو همواره باید بر فعالیت آنها و نیز نحوه کارکردشان نظارت شود. این نظارت هم باید بر سیستم های سخت افزاری باشد و هم سیستم های نرم افزاری تا در صورت وقوع حادثه بهترین عملکرد را داشته باشد. حفظ امنیت این ایستگاه ها نیز بسیار مهم است.

وی در عین حال تاکید کرد که برای بازدهی و اثربخشی بهتر لازم است که دیگر سیستم ها نیز به این سامانه وصل شوند، مثلا بیمارستان ها و شرکت ها و ... تا زمانی که به این سامانه متصل نشوند، نمی توانند موارد گفته شده را انجام دهند.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه سامانه پیش بینی سیل احتمال وقوع سیل در رود دره های بالای تهران را پیش بینی می کند، گفت: سامانه برف سنجی را پس از غافلگیری در برف آبان ماه سال گذشته، اجرایی کردیم. در واقع پس از آن روز تصمیم گرفتیم که ما هم در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران فعالیت کنیم و در همین راستا نیز امروز سامانه های سنجش ارتفاع برف را در چهار نقطه  از شهر تهران راه اندازی کردیم تا  اگر ارتفاع برف از حدی بالاتر رفت در همان لحظه هشدار داد و یخبندان را نیز پیش بینی کند. 

/ایسنا

کپی