اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

بایدن رئیس جمهور آمریکا شد/ آرای الکترال: بایدن ۲۹۰، ترامپ ۲۱۴

بایدن رئیس جمهور آمریکا شد/ آرای الکترال: بایدن ۲۹۰، ترامپ ۲۱۴

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد و دونالد ترامپ را شکست داد. بایدن با پیروزی در پنسیلوانیا دست کم ۲۹۰ رای الکترال (به برآورد خبرگزاری اسوشیتدپرس) کسب کرده و در مقابل ترامپ ۲۱۴ رای الکترال به دست آورده است

تبریک اوباما به بایدن و هریس

باراک اوباما رییس جمهوری اسبق آمریکا و هم‌حزبی جوبایدن، پیروزی وی در انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده ریاست جمهوری آمریکا را به او و کامالا هریس معاونش تبریک گفت.

وی نوشت: بایدن به وظیفه خود در راستای منافع همه آمریکایی‌ها عمل خواهد کرد. من به کامالا هریس و پیروزی تاریخی و قاطع وی به عنوان معاون ریاست جمهوری آمریکا افتخار می‌کنم.

تبریک آنگلا مرکل به بایدن: آلمان در انتظار همکاری مشترک با رییس جمهور منتخب است

آنگلا مرکل ضمن تبریک پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا خطاب به او تاکید کرد: آلمان در انتظار همکاری مشترک با رییس جمهور منتخب جو بایدن است. همکاری بین قاره‌ای ما برای روبه‌رو شدن با چالش‌های امروز جهانی، غیر قابل جایگزینی است

تماس تلفنی کامالا هریس با جو بایدن

کامالا هریس در تماس تلفنی با جو بایدن: ما انجامش دادیم؛ ما موفق شدیم جو! / تو رئیس جمهور بعدی ایالات متحده هستی

کاملا هریس معاون جو بایدن در تماس تلفنی با رییس جمهوری منتخب آمریکا گفت: این انتخابات و پیروزی نه به من و نه به بایدن بلکه به روح آمریکا تعلق دارد. هریس و بایدن همچنین عبارت رییس جمهوری و معاون رییس جمهوری منتخب را به بیوگرافی خود در توییتر افزودند.

تبریک نخست وزیر انگلستان به پیروزی جو بایدن

نخست وزیر انگلیس نوشت: جو بایدن رییس جمهور منتخب آمریکا و کاملا هریس برای دستاورد تاریخی‌اش تبریک می‌گویم.
آمریکا مهم‌ترین هم‌پیمان ماست و امیدواریم با هم بر اولویت‌های مشترکمان کار کنیم، از تغییرات آب و هوایی گرفته تا تجارت و امنیت.

هیلاری کلینتون: انتخاب بایدن، دست رد به سینه ترامپ بود

«هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه اسبق آمریکا که در سال ۲۰۱۶ رقیب دونالد ترامپ بود و شکست خورد، شنبه شب در مورد پیروزی بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا در توئیتی نوشت: این یک بلیت تاریخ‌ساز و دست رد به سینه ترامپ و صفحه جدیدی برای آمریکاست. «نانسی پلوسی» رییس مجلس نمایندگان آمریکا نیز در توئیتی نوشت: انتخاب بایدن، طلوع یک روز جدید برای امیدواری در آمریکاست.

شادی مردم شهرهای مختلف آمریکا پس از اعلام پیروزی بایدن

ساعتی پس از آنکه رسانه‌های آمریکایی از جمله شبکه سی ان ان و آسوشیتدپرس پیروزی «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها را در انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کردند، طرفداران وی در ایالات مختلف به خیابان‌ها آمده و جشن گرفتند.

وکیل ترامپ: شکایت انتخاباتی از دوشنبه آغاز می‌شود

وکیل شخصی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از ارائه شکایت به دادگاه خبر داد و گفت: این شکایت از روز دوشنبه آغاز می‌شود. رودی جولیانی روز شنبه در حالی که بیشتر رسانه‌های آمریکایی جو بایدن نامزد حزب دموکرات را به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا معرفی کردند، در پنسیلوانیا حضور یافت و این مطلب را در جمع خبرنگاران مطرح کرد.

نخست وزیر کانادا، پیروزی بایدن را تبریک گفت

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به او تبریک گفت

بایدن: من رئیس جمهور تمام آمریکایی‌ها هستم

جو بایدن در نخستین توییت پس از پیروزی در انتخابات آمریکا نوشت: افتخار می‌کنم که من را انتخاب کردید. کاری که پیش‌روی ما قرار دارد دشوار خواهد بود اما قول می‌دهم من رییس‌جمهور همه آمریکایی‌ها خواهم بود چه به من رای داده باشید یا چه نه.

ترامپ: هنوز نتیجه انتخابات قطعی نشده

دونالد ترامپ در واکنش به اعلام نام بایدن به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری توسط چندین رسانه آمریکایی اعلام کرد: آرای قانونی تصمیم می‌گیرند که چه کسی پیروزی انتخابات است، نه رسانه‌ها. الجزیره نوشت: ترامپ در بیانیه‌‌ای گفت: هنوز نتیجه انتخابات قطعی نشده است

اریک ترامپ: چه کسی باور می‌کند رای بایدن از اوباما هم بیشتر باشد؟

اریک ترامپ در توییتی نوشت: «آیا کسی باور می‌کند « بایدن» نامزدی که به سختی می‌توانست یک اتاق را از هوادارانش پر کند، ۸. ۸۹ میلیون رای بیشتر از «باراک اوباما» (رئیس جمهور سابق) در سال ۲۰۱۲ کسب کند؟ این در حالی است که ترامپ که حدنصاب حزب جمهوریخواه را با ۷. ۵میلیون رای بیشتر در سال ۲۰۱۶ زده بود، اینک عقب افتاده است؟ »

ستاد بایدن: بزودی اخبار خوشحال کننده‌ای از پنسیلوانیا خواهد آمد

ستاد بایدن خبر داد که بزودی اخبار خوشحال کننده‌ای از پنسیلوانیا خواهد آمد. جو بایدن که تا روز چهارشنبه گذشته با فاصله زیاد از دونالد ترامپ در تعداد آرا در ایالت پنسیلوانیا عقب‌تر بود، حالا نه تنها از او سبقت گرفته، بلکه فاصله خود را با رقیب جمهوریخواهش بسیار افزایش داده است. در حالی که تنها ۵۰ هزار رای شمارش نشده در ایالت پنسیلوانیا باقی مانده، بایدن با حدود ۲۹ هزار رای از ترامپ پیش است.

ترامپ: من انتخابات را با اختلاف زیاد برده‌‌ام

ترامپ در توئیت جدیدی نوشت: من این انتخابات را برده‌ام، با اختلاف زیاد!

ترامپ: تراکتورها درها و پنجره‌ها را مسدود کرده بودند

«دونالد ترامپ» نوشت: «در ساعاتی که اجازه شفافیت قانونی داده نشد، اتفاقات بدی رخ داد. تراکتورها درها و پنجره‌ها را مسدود کرده بودند و شیشه‌ها با مقوای ضخیم پوشانده شده بودند به طوری که ناظران قادر به دیدن اتاق‌های شمارش نبودند. چیزهای بدی در داخل اتفاق افتاده است. تغییرات بزرگ روی داده است.»
ترامپ در توییت دیگری افزود: «این امر همچنین می‌تواند نتیجه انتخابات را در ایالت‌های مختلف از جمله پنسیلوانیا که همه فکر می‌کردند در شب انتخابات پیروزی در آن به راحتی کسب شده است، تغییر دهد به طوری که یک پیشتازی بزرگ از دست برود، بدون اینکه کسی اجازه داشته باشد برای فواصل زمانی طولانی نظارت کند که چه اتفاقی افتاده است.»
به نوشته نامزد جمهوری خواهان در این ایالت ده‌ها هزار برگه رای پس از ۸ صبح سه شنبه روز انتخابات به طور غیرقانونی دریافت شده است و در نتیجه برد کاملا آسان وی در پنسیلوانیا و سایر ایالت‌هایی که رقابت در آنها شانه به شانه است، تغییر کرده است. وی همچنین از این که ناظران تیم وی به شکلی غیرقانونی مجاز به نظارت بر صدها هزار رأی نبوده‌‌اند، ابراز ناخرسندی کرد.
همچنین ترامپ نوشت: مردم فریاد می‌زنند شمارش آرا را متوقف کنید و ما خواستار شفافیت هستیم. (اما) ناظران قانونی پذیرش این امر را در اتاق‌های شمارش رد می‌کنند.

تا الان چه خبر؟

جو بایدن همچنان پیشتاز است و برای رسیدن به ۲۷۰ رای الکترال فقط به ۱۷ رای دیگر نیاز دارد.
جو بایدن در سخنرانی خود اعلام پیروزی نکرد اما تاکید کرد این مسیری که پیش می‌رود او را به پیروزی می‌رساند. با این حال او شکاف پیش آمده در جامعه آمریکا را تایید کرد و گفت که «ما ممکن است مخالف هم باشیم ولی دشمن نیستیم» و خواهان کنار گذاشتن اختلاف‌ها شد.
بایدن در ایالت‌های کلیدی باقی‌مانده از ترامپ جلو است و نسبت به چند ساعت پیش بر فاصله او با رقیب در جورجیا افزوده شده است.
پنسیلوانیا؛ بایدن ۲۸، ۸۳۳ رای از ترامپ جلو است. این ایالت با ۲۰ رای الکترال مهم‌ترین ایالت باقی‌مانده است و به تنهایی می‌تواند بایدن را به ۲۷۰ رای لازم برای ورود به کاخ سفید برساند.
آریزونا؛ در این ایالت هم بایدن با ۲۹، ۸۶۱ رای از ترامپ جلو است.
نوادا؛ فاصله دو رقیب در این ایالت ۲۲،۶۵۷ رای به نفع بایدن است. البته شمارش آرا همچنان در جریان است.
جورجیا؛ در این ایالت تقریبا ۹۹ درصد آرا شمرده شده بود اما به دلیل اختلاف بسیار اندک دو نامزد مقام‌ها بر اساس قوانین ایالتی اعلام کردند که آرا بازشماری خواهد شد. بایدن ۷،۲۴۸ رای از ترامپ جلو است.

اولین کشور به بایدن تبریک گفت

نخست وزیر فیجی در حالی که هنوز نتایج قطعی و نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا اعلام نشده، به جو بایدن نامزد دموکرات‌ها، در حساب کاربری خود در توئیتر تبریک گفت و خواستار بازگشت ایالات متحده به پیمان اقلیمی پاریس شد.
فرانک باینیماراما افزود: ما یک سیاره (کره زمین) داریم که باید آن را با یکدیگر از شرایط وخیم آب و هوایی نجات دهیم و یک اقتصاد جهانی داریم که باید از عواقب ناشی از شیوع ویروس کرونا، بهتر از قبل دوباره آن را با یکدیگر بسازیم؛ اکنون بیش از هر زمان دیگری به چندجانبه گرایی ایالات متحده نیاز داریم.

رهبر جمهوری‌خواهان سنا: مطمئنم انتقال قدرت مسالمت‌آمیز خواهد بود

میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا گفته مطمئن است که در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، انتقال قدرت مسالمت‌آمیز خواهد بود.
او با ابراز اطمینان درباره این مسئله گفت: «ما از سال ۱۷۹۲ تا الان، هر چهار سال شاهد انتقال مسالمت‌آمیز قدرت بوده‌ایم.»

وزرای احتمالی دولت بایدن چه کسانی هستند؟

روزنامه «ایندیپندنت» نوشته بایدن در حال انتخاب وزرای دولت آینده آمریکا است و گمان می‌رود طی روزهای آینده شماری از آن‌ها را اعلام کند.
«پولیتیکو» نوشته، سنانور «الیزابت وارن» این شانس را دارد به عنوان وزیر خزانه‌داری و «برنی سندرز» نیز به عنوان وزیر کار انتخاب شود.
این نشریه همچنین نوشته ممکن است «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی دولت اوباما به عنوان وزیر امور خارجه انتخاب شود.
پایگاه «آکسیوس» نیز «تونی بلینکن» حامی برجام را گزینه احتمالی وزیر خارجه معرفی کرده است.

تمدید ممنوعیت پرواز در اطراف خانه بایدن

ممنوعیت پرواز بر فراز خانه جو بایدن در شهر ویلمینگتون ایالت دلاور تمدید شد. زمانی که نامزدی آقای بایدن از سوی حزب دموکرات قطعی شد، به درخواست سرویس مخفی آمریکا ممنوعیت موقت پرواز به شعاع یک مایل از منزل آقای بایدن وضع شد.
از روز چهارم نوامبر، فردای روز رای‌گیری در انتخابات آمریکا، شعاع ممنوعیت پرواز به سه مایل افزایش یافت و روز جمعه این محدودیت تا ۱۱ نوامبر تمدید شد. این اقدام احتمالا به معنای پیش‌بینی برنده شدن او در انتخابات نیست بلکه تمهیدی امنیتی است که به دلیل حساسیت شرایط وضع شده است.

بایدن: هنوز قصد اعلام پیروزی را نداریم، اما ارقام بسیار روشن هستند

نامزد حزب دموکرات با تاکید بر اینکه در ایالت‌های کلیدی از برتری برخوردار است، از اعلام پیروزی زودهنگام خودداری کرد و گفت: مردم آمریکا در این انتخابات «تغییر» را انتخاب کردند.
جو بایدن با بیان اینکه هنوز اعلامیه پایانی پیروزی را نداریم، اظهار کرد: اما ارقام بسیار روشن هستند. ما این رقابت را خواهیم برد. فقط به آنچه که از روز گذشته اتفاق افتاد نگاه کنید.
معاون اول دولت سابق آمریکا یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته ما در جورجیا عقب بودیم و در این ایالت پیروز خواهیم شد، ۲۴ ساعت قبل، ما در پنسیلوانیا عقب بودیم و اکنون در حال برنده شدن پنسیلوانیا هستیم.
بایدن با بیان اینکه در آریزونا و نوادا هم پیروز شده است، خاطرنشان کرد: ما در مسیر دریافت ۳۰۰ رای الکترال هستیم. به آمار سراسر کشور نگاه کنید، ما در این رقابت با اکثریت آشکار پیروز می‌شویم. ملت پشت سر ما هستند. ما ۷۴ میلیون رای دریافت کرده‌ایم.
وی این تعداد رای را بیشتر از هر رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا دانست و افزود: این آرا همچنان در حال افزایش است. ما دونالد ترامپ را با ۴ میلیون رای بیشتر شکست دادیم. این فاصله همچنان رو به رشد است.
نامزد حزب دموکرات اظهار کرد: نخستین نامزد دموکراتی هستم که آریزونا را پس از ۲۴ سال برنده شدم و دموکراتی هستم که جورجیا را پس از ۲۰ سال بردم.
بایدن در سخنرانی جمعه شب گفت هرچند منتظر نتیجه نهایی است اما او و سناتور هریس، نامزد معاونت ریاست جمهوری، با گروه‌هایی از کارشناسان در زمینه بهداشت عمومی، اقتصاد و بحران اقتصادی کشور دیدار کرده اند.
او ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان همه گیری ویروس کرونا گفت که برنامه‌های خود برای کنترل ویروس را به اجرا خواهد گذاشت.
او در مورد دودستگی سیاسی گفت: «ما برای ۲۴۴ سال ثابت کرده‌‌ایم و بار دیگر داریم ثابت می‌کنیم که دمکراسی در این کشور نتیجه می‌دهد. آرای شما شمرده خواهد شد. برای من مهم نیست چند نفر سعی می‌کنند جلوی آن را بگیرند.»
«سفر ما به سوی یک کشور بی‌نقص‌تر است. و این حرکت ادامه دارد. در آمریکا، همه ما اختلاف‌های شدیدی داریم و این اشکالی ندارد، اختلافات شدید اجتناب ناپذیر است و در یک دمکراسی اختلافات جدی نشانه سلامتی است.»

ایالت پنسیلوانیا موقتا آرای بعد از سوم نوامبر را جداسازی می‌کند

قاضی دیوان عالی آمریکا به درخواست جمهوری‌خواهان، از مقام‌های ایالتی در پنسیلوانیا خواست تا آرایی که بعد از روز انتخابات ارسال شدند، جداسازی و تفکیک کنند اما دستوری مبنی بر توقف شمارش آراء نداده است.

سخنگوی بایدن: ترامپ را از کاخ سفید بیرون می‌کنیم

منابع فرانسوی گزارش دادند که سخنگوی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرد صورت امتناع ترامپ از قبول شکست در انتخابات، او را از کاخ سفید «بیرون» می‌کنیم چرا که او بارها ادعا کرده شکست را قبول نکرده و کاخ سفید را ترک نمی‌کند.

سی بی‌اس: ترامپ ناامید شده

شبکه خبری سی بی‌اس بامداد جمعه نوشت: با چرخش رای ایالت‌های پنسیلوانیا و جورجیا به نفع بایدن، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بسیار عصبانی است و از مشاوران به علت حضور چشمگیر در رسانه‌ها ناامید شده است.
با ادامه روند شمارش آرا در ایالت‌های کلیدی و چرخش آنان به طرف بایدن، دونالد ترامپ عصبانی است و از کم کاری‌های مشاوران و هوادارانش برای طرفداری از او ناامید شده است.
براساس این گزارش، ترامپِ مستاصل بیشتر وقت خود در جمعه شب را با تماشای زیاد تلویزیون، تماس‌های تلفنی و رفت و آمد میان دفاتر کاخ سفید گذراند.
در حالی که کمپین ترامپ همچنان به مبارزه برای تغییر نتیجه انتخابات ادامه می‌دهد اما هنوز هیچ راهبرد متمرکزی وجود ندارد و مشاوران به واقعیت این روزها پی برده‌‌اند، اما هیچ کسی رغبت نمی‌کند که در این مورد با رئیس جمهور حرفی بزند.

بایدن: ما در این رقابت پیروز خواهیم شد

جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری سابق آمریکا و نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ امروز (شنبه) در سخنانی گفت: هنوز نتایج روشنی به دست نیامده است اما ما در این رقابت پیروز خواهیم شد. ما در مسیر کسب بیش از ۳۰۰ رای الکترال هستیم.

سخنگوی کاخ سفید: ۶ هزار رای ترامپ در میشیگان برای بایدن لحاظ شده

سخنگوی کاخ سفید مدعی شد ۶ هزار رای جمهوری‌خواهان در بخش آنتریم میشیگان به خاطر نرم‌افزار گلیچ به حساب دموکرات‌ها منظور شده است.
کایلی مک‌انانی عصر جمعه در صحفه توئیتری خود با اشاره به اظهارات لورا کاکس رئیس حزب جمهوری‌خواه در ایالت میشیگان، این مطلب را مطرح کرد. لورا کاکس عصر جمعه اظهار کرد یک اشکال در نرم افزار مورد استفاده برای جدول بندی آرای بخش آنتریم میشیگان باعث شد که حداقل ۶ هزار رای جمهوری‌خواهان برای دموکرات‌ها شمرده شود.
وی افزود اشتباه محاسبه، ابتدا توسط یک کارمند شهرستان گزارش شده است. یک تحقیق کوتاه نشان داد که ۴۷ شهرستان در میشیگان نیز ممکن است دچار همان مشکل مشابه با همان نرم افزار شده باشند که می‌تواند باعث شود آرای جمهوری‌خواهان افزایش یابد.

ترامپ: بایدن نباید ادعای ریاست جمهوری کند، روند قانونی تازه آغاز شده!

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در توییتی نوشت: جو بایدن نباید به غلط ادعای دفتر ریاست جمهوری را بکند. من هم می‌توانم این ادعا را داشته باشم. روند قانونی تازه آغاز شده است!

برخی از کارکنان کاخ سفید امروز سرکار نیامدند

شبکه خبری سی‌بی‌اس آمریکا که با بی‌بی‌سی در آمریکا همکاری می‌کند می‌گوید از مقام‌های داخل کاخ‌سفید شنیده که فضای امروز در داخل کاخ سفید «بسیار سنگین» بوده و برخی از کارکنان دفتر ریاست جمهوری سرکار حاضر نشده‌اند.
تارا مک کلوی، گزارشگر کاخ‌سفید بی‌بی‌سی هم که روز جمعه مطابق معمول به کاخ سفید رفته می‌گوید شاهد همین فضا بوده است.
او می‌گوید: «بسیاری از میزهای کاری خالی است و فضای کاخ‌سفید التهاب‌آور است. بسیاری از کارکنان در خارج از کاخ‌سفید با موبایل مشغول مکالمات خصوصی هستند و دائم در اطراف قدم می‌زنند.»
ترامپ دست کم برای چند ساعت در دفتر اصلی کار خود -اوال افیس - حضور یافت چرا که تفنگدار دریایی گارد ویژه پشت پنجره اتاق او کشیک می‌داد.

انتخاب/ بی‌بی سی/ ایرنا

کپی