اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

دکتر مینو محرز در پاسخ به شایعاتی درباره درمان کرونا

چشم‌انداز این ویروس مبهم است

چشم‌انداز این ویروس مبهم است
حمید حاجی‌پور گزارش نویس

هر روز کلیپی در فضای مجازی بخصوص شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که فلان داروی شیمیایی یا داروی گیاهی برای پیشگیر یا درمان کرونا موثر است. اطلاعات غلطی که برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی را گمراه می‌کند.

ایران آنلاین: بسیاری از بیماران دکتر مینو محرز، عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا، فیلم و نوشته‌ها را برای او می‌فرستند تا بدانند آیا چنین اطلاعاتی صحت دارد یا نه! او در مصاحبه اختصاصی با ما می‌گوید: «یکی از مریض‌هایم به من کلیپی نشان داد که نشان می‌دهد اسپری خاصی ساخته شده برای درمان کرونا و مدام می‌پرسید چنین چیزی درست است یا نه.  من به عنوان یکی از اعضای ستاد مبارزه با کرونا که هر روز و هر ‌هفته با متخصصان دیگر بحث و گفت و گو می‌کنم و درباره آخرین تحقیقات و پژوهش‌هایی که در حوزه کرونا صورت می‌گیرد اطلاع دارم با قطعیت می‌گویم فعلا درمان مطمئنی برای این ویروس کشف نشده است چراکه کووید 19 مدام در حال جهش است آنقدر که در 6 ماه گذشته مدام در حال تغییر بوده و هست.»

وی درباره اطلاعات و دانسته‌هایی که در حوزه شناخت ویروس کووید 19 هر روز تغییر می‌کند، چنین می‌گوید: «ببینید 6 ماه پیش متخصصان داخلی و خارجی درباره این ویروس چه می‌گفتند ولی هر ماه خلاف آنها ثابت شد و در حال حاضر به مرحله‌ای رسیده‌ایم که خودمان هم می‌دانیم دانستنی‌هایمان درباره آن کامل نیست و سرعت انتقال آن به نسبت گذشته به شدت رشد کرده و در برخی از کشورها از کنترل خارج شده است.

در گذشته می‌گفتند هر کس کرونا بگیرد از ابتلای دوباره به آن مصون می‌ماند، بعد عنوان شد تا  مبتلای بهبودیافته چند ماه مصون می‌ماند ولی تحقیقات جدید می‌گوید فرد بهبود یافته اگر در معرض ویروس قرار بگیر دوباره به آن مبتلا می‌شود. بنابرای با توجه به تغییر این ویروس و جهش‌هایی که دارد شناخت کامل آن و یافتن درمانی برای پیشگیری از ابتلا بسیار مشکل است.»

دکتر محرز درباره ساخت واکسن برای پیشگیری از ابتلا به کرونا عقیده دارد: «در حال حاضر برخی از کشورهای جهان همچون دانشگاه آکسفورد امریکا که بر روی واکسن کرونا تحقیق می‌کنند، نتایج آزمایش انسانی‌شان با موفقیت به پایان رسیده ولی همچنان به دنبال قطعیت در این زمینه هستند که واکسن تاثیرگذاری کامل دارد یا نه. کشور چین و روسیه و حتی ایران همچنان به دنبال یافتن واکسنی برای کرونا هستند. البته باید بگویم در صورت یافتن واکسن باید مشخص شود طول دوره مصونیت از بیماری چقدر است، یکسال، 6 ماه، 3 ماه و شاید کمتر یا اینکه باید حالا حالا با این ویروس و این سبک زندگی باقی بمانیم.

بسیاری از محققان و دانشمندان جهان عنوان می‌کنند ویروسی عجیب‌تر از این ویروس در 40 سال گذشته وجود نداشته که اینطور جهش کند و اینگونه مبهم باشد. هنوز مطالعات و تحقیقات واکسن بر روی انسان صورت می‌گیرد و در صورت تایید نهایی بحث تولید و توزیع آن به میان می‌آید. در خوشبیانه‌ترین حالت ممکن دستکم 6 ماه زمان نیاز است که واکسن وارد بازار شود و البته با پاندومی شدن ویروس در جهان تولید حجم زیادی از واکسن غیرممکن است.»

وی در پایان عنوان می‌کند: « محققان و پژوهشگران کشورمان در حال تحقیق هستند تا به نتایج خوبی برسند. در کنار آن ما به مردم 3 توصیه می‌کنیم، اول زدن ماسک، شستن مداوم دست و صورت و اجتناب از تجمعات. عدم تجمع یک اصل در پیشگیری از این بیماری است. بنابراین فاصله‌گذاری اجتماعی باید رعایت شود و اجتناب از آن مساوی است با افزایش ابتلا و مرگ و میر.

در حال حاضر هیچ درمان انتخابی نداریم  و داروهای موثر که در درمان برخی مبتلایان نتیجه‌بخش بوده در کشور خودمان تولید می‌شود و نگرانی برای تامین آنها نداریم. قبول داریم که مردم حتی مردم سایر کشورها به دلیل بروز این بیماری دچار مشکلات اقتصادی و مهمتر از ان مشکلات روحی و روانی شده‌اند بخصوص جوان‌ها ولی خواسته ما از همه این است که ماسک بزنند، بهداشت‌شان را بخوبی رعایت و از تجمعات خودداری کنند. امیدوارم روزی برسد که درمان یا واکسن این ویروس پیدا شود ولی در کل باید بگویم آینده و چشم‌انداز این ویروس مبهم است.»

 

کپی