اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

احتمال آشتی کشور‌های عربی با قطر در روز‌های آتی

احتمال آشتی کشور‌های عربی با قطر در روز‌های آتی

پایگاه الخلیج الجدید اعلام کرد خبر‌هایی در سطوح عالی‌رتبه سیاسی از احتمال اعلام آشتی میان کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس با قطر در روز‌های آینده وجود دارد.

 پایگاه عربی الخلیج الجدید به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که اخباری در سطوح عالی رتبه سیاسی، که هنوز تایید نشده است، از احتمال اعلام آشتی میان کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس با قطر در روز‌های آینده وجود دارد.

این منابع آگاه افزودند: کویت نقشی اساسی در تجدید رایزنی‌ها در این زمینه داشته و روز‌های گذشته شاهد نشست‌های پی در پی میان مقامات کشور‌های حاشیه خلیج فارس در کویت و عُمان بوده که نتیجه آن یک توافق بوده است  و بزودی اعلام خواهد شد.

الخلیج الجدید نوشت: این مذاکرات با میانجی‌گری کویت و آمریکا پیش‌تر نیز در لحظات آخر با مشکل مواجه شد و امارات در لحظات سرنوشت ساز عقب‌نشینی کرد که همین مسئله در روند دستیابی به سازش وقفه ایجاد کرده است.

منابع مذکور تاکید کردند که در این نشست‌ها درباره ۱۳ شرطی که کشور‌های محاصره کننده قطر برای پایان دادن به محاصره درخواست کرده بودند، بررسی شد و این مسئله را پشت سر گذاشتند.

منابع آگاه پیش بینی کردند که کشور‌های محاصره‌کننده قطر به دلیل ترس از شکست «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، در انتخابات ریاست‌جمهوری، از شدت مواضع خود علیه قطر بکاهند، زیرا رقیب ترامپ «جو بایدن» روابطی به خوبی ترامپ با این کشور‌ها ندارد.

منابع آگاه مدعی شدند: دستورکار‌های بایدن در قبال ایران کمتر خصمانه است و وی تمایل دارد به توافق هسته‌ای بازگردد و این موضوع ریاض را مجبور می‌کند اتحاد را به شورای همکاری برگرداند.

در همین ارتباط اخیرا «نواف الاحمد جابر الصباح» امیر کویت، نامه‌ای برای «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی، فرستاد و بر اساس گزارش «القبس» این نامه درباره حل اختلافات با قطر بوده است.

بحران روابط میان چهار کشور عربی با قطر از ژوئن ۲۰۱۷ با قطع کامل روابط دیپلماتیک عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین با این کشور آغاز شد و هنوز حل نشده است و قطر صادرات و اقتصاد خود را در سال‌های گذشته متنوع و گسترده کرده است تا تبعات این محاصره را کاهش دهد.  / باشگاه خبرنگاران

کپی