اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

چگونه سیستم ایمنی بدن با باکتری‌های روده مقابله می‌کند؟

چگونه سیستم ایمنی بدن با باکتری‌های روده مقابله می‌کند؟

روده یک مکان غیرمعمول و پر سر و صدا است که در آن صدها نوع باکتری در کنار هر میکروبی که ممکن است در ناهار شما بوده‌اند، زندگی می‌کنند.

مدت هاست دانشمندان گمان می‌کنند که سیستم ایمنی روده در برابر تحریکات فراوان، یک رویکرد غیرمعمول و صریح برای کنترل جمعیت و محافظت از بدن در برابر مهاجمان خارجی دارد اما اکنون تحقیقات جدید منتشر شده در مجله "Nature "نشان می‌دهد که سیستم ایمنی روده می‌تواند کاملا دقیق عمل کند و آنتی بادی‌هایی که ریزاندامگان همزیست خاصی را مورد هدف قرار می‌دهد، ایجاد کند.

ریزاندامگان همزیست یا ریزسازوارگان همزیست(Microbiome یا Microbiota) به همه ژن‌ها و توده یاخت‌های ریزاندامگان با در نظر نگرفتن سرده و گونه‌ی آن‌ها، مستقر در یک بخش ویژه را گویند.

ریزاندامگان همزیست، رابطه همزیستی با جانور میزبان دارند. این به این معنی است که این ریزاندامگان هم می‌توانند همسفره باشند، هم بیماری‌زا. مثلاً به تمامی باکتری‌ها، قارچها و دیگر انواع میکروب‌هایی که به‌طور بومی در پوست انسان زندگی می‌کنند، میکروبیوم پوست می‌گویند.

بزرگترین میکروبیوم بدن انسان، میکروبیوم دستگاه گوارش تحتانی و به‌طور خاص روده بزرگ می‌باشد. "گابریل دی ویکتورا" (Gabriel D. Victora) ایمنی شناس و رئیس آزمایشگاه پویایی لنفوسیت‌ها گفت: قبلا تصور می‌شد که سیستم ایمنی روده مانند یک آنتی بیوتیک عمومی عمل می‌کند و همه اشکالات و عوامل بیماری زا را کنترل می‌کند اما یافته‌های جدید به ما می‌گوید که سیستم ایمنی عملکردی دقیق تر دارد.

این تحقیق نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن ما می‌تواند نقش فعالی در شکل گیری و ترکیب میکروبیوم‌های ما که ارتباط تنگاتنگی با سلامت و بیماری دارند، داشته باشد. سلول‌های B سیستم ایمنی بدن هنگام مواجهه با پاتوژن به مکان‌هایی به نام مراکز زایگر (Germinal center) وارد می‌شوند و در آنجا یاد می‌گیرند، آنتی بادی‌های خاصی تولید کنند.

این سلول B که به عنوان یک کلون برنده شناخته می‌شود، برای تولید انبوهی از سلول‌ها که آنتی بادی‌های قوی تولید می‌کنند، تکثیر می‌شود. یافته‌ها نشان می‌دهد که حتی در روده، جایی که میلیون ها میکروب هزاران آنتی ژن مختلف خود را ایجاد می‌کنند و برای توجه سیستم ایمنی بدن تلاش می‌کنند، مراکز زایگر وارد عمل می‌شوند و به طور دقیق عوامل بیماری زا را شناسایی و با آنها مقابله می‌کنند. مراکز زایگر ساختارهای تخصص یافته ای در ارگان‌های لنفاوی هستند که در طول تکامل پاسخ‌های ایمنی هومورال وابسته به سلول T ایجاد می‌شوند./ایسنا

کپی