اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح کرد

پرداخت مطالبات مالی و پیگیری برای باز شدن سالن‌های تئاتر

پرداخت مطالبات مالی و پیگیری برای باز شدن سالن‌های تئاتر

گروه فرهنگی/ همین یکی‌دو روز پیش بود که خبر تلخ تعطیلی یکی‌ از تماشاخانه‌های خصوصی منتشر شد و زمزمه‌هایی نیز از تعطیلی چند تماشاخانه دیگربه گوش می‌رسد. بعد از انتشار این اخبار و حرف و حدیث‌های بسیار درباره حمایت از حوزه تئاتر و بودجه لازم برای این کار، مدیرکل هنرهای نمایشی از پرداخت تعهدات مالی سال ۹۹ به هنرمندان تئاتر و پیگیری و رایزنی برای از سرگیری فعالیت‌های تماشاخانه‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داده است.

قادر آشنا در گفت‌وگویی با ایسنا درباره وضعیت حمایتی از هنرمندان تئاتر در این روزها بیان کرد: موضوع حمایت از هنرمندان استانی از دغدغه‌های جدی اداره کل هنرهای نمایشی بوده و در این باره بین معاون هنری و مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها، تفاهمنامه‌ای به امضا رسید تا بر اساس آنچه اعلام شده بود، حمایت ۵۰ درصدی برای اجرای استان‌ها نیز اتفاق افتاد و سرانجام این امر اختصاص داده شده و سهم هر استانی هم تعیین شده است. در این راستا تعدادی از تفاهمنامه‌ها امضا شده و برخی هم در حال انجام است، اما نگاه ما این است که این تفاهمنامه‌ها حتماً به امضا خواهند رسید و برهمین اساس تلاش خود را برای پیگیری این تعهدات انجام دادیم. او افزود: به این ترتیب با هماهنگی انجمن هنرهای نمایشی قرار است از روز یکشنبه ۱۱ آبان‌ماه تا آخر هفته، این تعهدات تسویه و به حساب انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها واریز شود تا در اختیار هنرمندان و گروه‌های تئاتری استان‌ها قرار گیرد.
مدیر کل هنرهای نمایشی اضافه کرد: تلاش می‌کنیم آثاری را که اجرا می‌شوند سریع‌تر تسویه حساب کنیم تا مطالبه انباشته برای هنرمندان و اداره‌ کل هنرهای نمایشی باقی نماند که وقتی هم می‌رویم این مجموعه را بدهکار تحویل بدهیم. خوشبختانه این موضوع هم پیگیری شده و تا ۱۱ آبان‌ماه کل مطالباتی که از ابتدای امسال تاکنون در شورای حمایت تصویب شده و نیز آن حمایت۵۰ درصدی که قبلاً تعیین شده بود، در صورت تکمیل بودن پرونده‌ها پرداخت خواهد شد. او درباره رقم کلی این تعهدات هم گفت: در مجموع حدود دو میلیارد تومان می‌شود که حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون متعلق به استان‌ها و مابقی مربوط به تهران است. قادر آشنا درباره حمایت‌ از تماشاخانه‌ها و سالن‌های تئاتری که در وضعیت اقتصادی بغرنجی قرار دارند نیز گفت: پیگیری‌ها انجام می‌شود چون خالی بودن یک صندلی هم ناراحت‌کننده‌ است چه رسد به یک سالن! وقتی متوجه شدم سالن تئاتر مستقل بسته شده است، بسیار ناراحت شدم وفکر می‌کنم وقتی امروز می‌شود کمک کرد، چرا باید فردا این اتفاق بیفتد؟ چرا روند ارائه این تسهیلات اینقدر طولانی شده است؟ او با ابراز امیدواری از اینکه شاهد تعطیلی مجدد سالن‌های بخش خصوصی که در موضوع کارآفرینی و اشتغال هم مؤثر بودند نباشیم، گفت: به‌تازگی طی صحبتی که با معاون هنری وزارت ارشاد داشتم، قرار بر این است پیگیری‌هایی انجام شود تا برای فعالیت سالن‌های تئاتر با رعایت پروتکل‌ها با استانداری تهران رایزنی و گفت‌و‌گو شود که امیدواریم به نتیجه برسیم.

کپی