اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

لانه کردن ویروس کرونا در لباس های دست دوم/ بازار تاناکورای خطرآفرین در زیر پوست شهر

لانه کردن ویروس کرونا در لباس های دست دوم/ بازار تاناکورای خطرآفرین در زیر پوست شهر

درحالی این روزها بساط فروش البسه دست دوم در بیرجند داغ است که کرونا هم سخت نفس گیر شده است، در این بین برخی از مردم هم گویی کرونا را فراموش کرده اند و به خرید البسه دست دوم خارجی اقدام می کنند.

بارشان بر خلاف دیگر مغازه ها که به صورت شیک و زیبا در ویترین قرار دارند اما درون کیسه های بزرگ بر روی هم جا خوش کرده اند و مشتریانش با زیرو و رو کردن لباس ها  به دنبال البسه مورد علاقه خود هستنند.

این روزها که کرونا هم تا می تواند می تازد و حال و روز شهرمان خوب نیست اما در گوشه ای از از دل شهر بیرجند که محلی پر رفت و آمد و شلوغ است واحدهای فروشنده البسه دست دوم را می فروشند.

این لباس‌فروشی‌ها پیش از این پاتوق اقشار کم درآمد شهر بودند، اما امروز محل پرسه مارک‌بازان شده‌اند، آری صحبت از فروشگاه‌های لباس دست دومی است که با افزایش  قیمت دلار  پررونق شده اند.

این روزها این مغازه‌های دست دوم‌فروشی که به «تاناکورا» معروف هستند،  برند‌فروشی می‌کنند و مشتری پر و پا قرصشان هم جوانک‌های عشق مارک هستند.

هر فروشنده ای به نوعی به دنبال فروش البسه دست دوم خود است البسه خارجی که ظاهر آن داد می زند که دست دوم است و به صورت فله ای از در و دیوار آویزان است بساطشان از گرمکن های ورزشی خارجی گرفته تا کت و شلوارهای مستعمل که فروشنده در قالب البسه خارجی برند آنها را به مشتری معرفی می کند.

مغازه های تاناکورا یا همان فروشندگان پوشاک و لوازم دسته دوم خارجی اگر در گذشته  به صورت محدود اقدام به فروش داشتند حال چند وقتی است که به راحتی جای خود را در بین برخی از اقشار مردم باز کرده اند و مشتریان خاص خود را دارند شاید تصور برخی از مردم این باشد که تاناکورا تنها لباس های دست دوم خارجی است اما تنها تاناکورا به لباس محدود نمی شود.

در بساطشان تا بخواهی کت و شلوارهای مستعمل هم به وفور دیده می شود کفش های دست دوم خارجی، پالتو ....از شیر جان مرغ آدمیزاد دیده می شود به سراغ یکی از فروشندگان البسه دست دوم که در بیرجند در حال فروش است گفت وگو می کنم او به ویرتین مغازه اش اشاره می کند و می گوید همه نوع کفش در انواع مارک های از چینی تا آلمانی و فرانسوی داریم.

این روزها در مغازه های تاناکورا انواع کفش، تجهیزات کوهنوردی، وسایل شنا، لباس زمستان، تابستانی مجلسی و ... عرضه می شود که برخی از آنها از برندهای معروف جهان هستند و با قیمت میلیونی به فروش می روند.

البسه ای که به صورت فله ای  بر روی هم ریخته شده و مشتریانی که در برخی از ساعات روز بیشترشان را بانوان تشکیل می دهند در این روزها کرونایی مشغول جدا کردن البسه مد نظر هستند و هرکدامشان آنها را پرو می کنند تا بتوانند خریداری کنند.

هرچند بارها مسئولان بر ساماندهی و جمع آوری مغازه های فروشنده تاناکورا تاکید کرده اند اما مدتی است در چند نقطه از بیرجند فروشندگان به راحتی اقدام به فروش البسه تاناکورا دارند و حال در این روزهای کرونایی سلامت و بهداشت مردم در خطر است چرا که اجناس تاناکورا در هر صورت قاچاق و تهدیدی برای اقتصاد صنعت پوشاک است.

این لباس فروشی ها پیش از این اگر محلی برای حضور اقشار کم درآمد بودند اما چند وقتی است محل رفت و آمد سایر اقشار شده است.

لباس های تاناکورا سوغات کهنه ای  است که پایشان از پاکستان به مرزهای ایران باز شده است، چهار راه رسولی زاهدان نخستین جایی است که رنگواره این البسه کهنه چشم نوازی می کند وبرخی از فروشندگان  از بیرجند به زاهدان رفته و برای خرید البسه دست دوم اقدام می کنند  هرچند در گذشته قیمت مناسب و صرفه جویی اقتصادی در سبد خانوار بهانه خرید از این فروشگاه ها بود اما این روزها عاشقان مارک و برند مشتریان پر و پا قرص شده اند.

به سراغ خریداران این البسه دست دو م می روم درحالی که سخت در بین چند کیسه به دنبال البسه هستند و برایشان فرقی ندارد که این لباسها از کجا آمده است و در گذشته تن چه کسانی بوده اند تنها چیزی که آنها را از خریدشان راضی می کند نام برندی است که یا بر گوشه لباس حک شده و یا برآن چسبانده شده است.

لباس‌های تاناکورا یا همان «فله ای» و دست دوم لباس‌هایی است که با استفاده از نامی آشنا از سریالی ژاپنی حدود 30 سال است که در کشور ما رواج پیداکرده و نه‌تنها مشکلات عدیده‌ای چون خطرات بهداشتی را برای مصرف‌کنندگان به بار آورده است بلکه در برخی موارد گوی از تولید داخلی ربوده و اقتصاد ما در بخش تولید پوشاک را با مشکلاتی روبرو کرده است.

کارشناسان بهداشت هم می گویند لباس های تاناکورا در شرایط عادی هم از نظر بهداشتی می تواند مشکلاتی داشته باشد و در این شرایط هم مردم باید از خرید این نوع البسه دوری کنند چرا که بیماری کرونا از طریق پوست سالم منتقل نمی شود اما چون ممکن است پیش از ما افراد دیگری هم آن لباس را امتحان کرده اند  و از آن کسی دیگر بوده است بعد از پرو لباس هم باید اصول پیشگیری رعایت شود که بهتر است از خریدهای غیر ضرور پرهیز شود.

رئیس اتحادیه پوشاک در بیرجند نیز اظهار داشت: یک یا دو واحد صنفی در مرکز استان وجود دارد که لباس دست دوم و قاچاق خارجی عرضه می کند و بیشتر لباس های دست دوم در خانه ها به فروش می رسد که کنترل و نظارت ها سخت است.

اسماعیلی زاده با بیان اینکه اگر وزارت بهداشت، فروش البسه دست دوم  را ممنوع کرده است باید ابلاغ کتبی صادر شود و همه دستگاه ها شامل اتاق اصناف، سازمان های صمت، اماکن و تعزیرات حکومتی و نیروی انتظامی برای منع فعالیت اقدام کنند، افزود: مجوزی برای فروش البسه دست دوم صادر نمی شود واگر فعالیتی هم وجود داشته باشد غیر قانونی و اخطار پلمپ صادر شده است./ تسنیم

کپی