اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

کرونا همچنان در اوج؛ ۳۸۶ فوتی و ۷۸۲۰ بیمار جدید کووید۱۹

کرونا همچنان در اوج؛  ۳۸۶ فوتی و  ۷۸۲۰ بیمار جدید کووید۱۹

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۸۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۴ هزار و ۸۶۴ نفر رسید.

دکتر سیما سادات لاری در این باره گفت: از دیروز تا امروز ۱۰ آبان و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۷۸۲۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲۴۱۷ نفر از آنها بستری شدند.

وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶۱۲ هزار و ۷۷۲ نفر رسید.

به گفته وی، متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۸۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۴ هزار و ۸۶۴ نفر رسید.

لاری ادامه داد: خوشبختانه تا کنون ۴۸۱ هزار و ۹۳۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. همچنین ۵۱۸۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت این را هم گفت: تا کنون چهار میلیون و ۹۲۹ هزار و ۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

 وضعیت کرونا در استان‌ها

لاری درباره وضعیت کرونا در استان‌ها گفت: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت "قرمز" قرار دارند.

وی افزود: استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت "نارنجی و زرد "قرار دارد.

صعود نگران‌کننده کرونا در کردستان

لاری درباره وضعیت کرونا در استان کردستان، گفت: موارد ابتلا و بستری روزانه در استان کردستان مجددا روند صعودی به خود گرفته و این روند افزایشی با شیب تند و نگران‌کننده‌ای در حال امتداد است.

وی افزود: در حال حاضر شهرستان‌های بانه، بیجار، سقز، سنندج، کمیاران و مریوان در این استان در وضعیت قرمز، شهرستان قروه در وضعیت هشدار یا پرخطر و شهرستان‌های دهگلان و دیوان‌دره در وضعیت زرد و خطر متوسط بیماری قرار دارند.

لاری ادامه داد: کلیه شهرستان‌های قرمز استان کردستان در فهرست شهرستان‌های دارای وضعیت حاد و خطرناک بیماری کووید-19 هستند که لزوم نظارت بر اجرای صحیح محدودتی‌های ویژه ستاد ملی در شهرستان‌های یاد شده از سوی مسئولان استانی، ضروری است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در هفته گذشته میانگین بروز هفتگی موارد مثبت بستری در استان کردستان، حدود 45 نفر به ازای هر 100 هزار نفر گزارش شده است که این عدد از میانگین کشوری بالاتر است. همچنین میانگین بروز هفتگی موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در هفته گذشته، حدود 41 نفر به ازای هر یک میلیون نفر بوده است که این شاخص هم از میانگین کشوری بالاتر است.

لاری گفت: در حال حاضر 285 بیمار قطعی مبتلا به کووید-19 در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان کردستان بستری هستند که 42 نفر از این بیماران به علت شرایط بالینی نامناسب در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

وی تاکید کرد: برگزاری مراسم عروسی، مولودی خوانی، دورهمی‌های خانوادگی در مناطق و باغ‌های حاشیه شهرها و همچنین تردد مسافرین از مناطق مرزی استان، از جمله نگرانی‌های همکاران ما در مدیریت اپیدمی بیماری در استان کردستان است که امیدواریم با همکاری مسئولان و مردم این استان و پرهیز از رفتارهای اجتماعی پرخطر و نظارت بر حسن اجرای پروتکل‌های بهداشتی از سوی مسئولان دستگاه‌های اجرایی این استان، شاهد توقف شیوع گسترده بیماری در استان کردستان باشیم.

/ایسنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی